Nocny Szlak Kulturalny 2017

Kultura nie jest licencjonowana, a sztuka przejawia się w zaskakująco wielu miejscach, formach i kreacjach. Po raz 9 stowarzyszenia i fundacje, formalne i nieformalne grupy artystyczne, kluby i instytucje kultury zapraszamy do współorganizacji Nocnego Szlaku Kulturalnego.

Na zgłoszenia czekamy do 18 maja.

Zasady uczestnictwa i karty do wypełnienia znajdziecie na www.nsk.mckgorzow.pl

 Kresoviana 2017

Jubileuszowe - XXV Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa "Kresoviana 2017" będą miały szczególną oprawę. Koncerty odbędą się na urokliwiej Scenie Letniej Teatru im. Juliusza Osterwy. Gościem specjalnym Festiwalu będzie duet bandurzystek z Równego na Wołyniu, Ireny i Natalii Jewtuszok. Do 30 kwietnia czekamy na zgłoszenia uczestników.

Do pobrania:
Karta zgłoszeniowa
Regulamin

Chór Cantabile „Chwalebna Droga Krzyżowa”

Chór Cantabile pod dyrekcją Jadwigi Kos włącza się po raz kolejny koncertem oratoryjnym „Chwalebna Droga Krzyżowa” w czas oczekiwania Wielkiejnocy służący rozważaniom, które za sprawą piękna oratoryjnej muzyki pocieszą i ukoją nasze serca .

Oratorium „Chwalebna Droga Krzyżowa” na chór, solistów, instrumenty perkusyjne i recytatywy jest dziełem współczesnego kompozytora Stanisława Szczycińskiego. Powstało w 2010 r. z inspiracji ikonowych obrazów Drogi Krzyżowej pędzla Leszka Zadrąga, wykonanych dla kościoła p.w. św. Huberta w Zalesiu Górnym. Wzorowane na ikonach obrazy skłaniają do przeżycia Drogi Krzyżowej jako dojścia Chrystusa do chwały Zmartwychwstania. Unikatowe tytuły stacji służą szczególnemu postrzeganiu cierpienia Chrystusa. Oratorium „Chwalebna Droga Krzyżowa” Tekst oratorium stanowią cytaty z Pisma św., a muzyka wzorowana jest na chorale gregoriańskim, muzyce bizantyjskiej, polifonii renesansowej, śpiewach cerkiewnych, muzyce ludowej i medytacyjnych śpiewach z Taize. Czytaj więcej...

Arsenał Kultury

Czekają nas zmiany i wyzwania. Decyzją Prezydenta Miasta, Jacka Wójcickiego w obiekcie i na posesji dawnej „Przemysłówki” (wzniesionego w 1970 roku biurowca przedsiębiorstwa GPBP) swoją siedzibę mają znaleźć Miejskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Sztuki . Realizację idei „Arsenał Kultury” rozpoczęto 14 lutego br. ogłoszeniem konkursu architektoniczno -urbanistycznego na koncepcję przebudowy wraz z rozbudową budynku przy ul. Wełniany Rynek 18. Prace można składać do 6 czerwca 2017 r. Nagrodą główną, w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem konkursie jest 100 000,00 zł. Panu Dariuszowi Górnemu - architektowi miejskiemu (organizuje procedurą konkursową) przekazaliśmy listę naszych potrzeb kubaturowych i optymalnych rozwiązań architektonicznych. Przedstawiciele instytucji wezmą udział w pracach zespołu konsultującego realizację inwestycji. Będziemy na bieżąco informować co słychać w „Arsenale...”. Jeszcze przed rozpoczęciem prac zaprosimy Was do obiektu na szereg zaskakujących wydarzeń artystycznych.

Bieżące informacje pojawiać się będą od dziś w zakładce Aktualności/Arsenał Kultury

Warsztaty filcowania - jajka wielkanocne

Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej Miejskiego Centrum Kultury zaprasza na warsztaty filcowania metodą na sucho jajek wielkanocnych. Uczestnicząc w warsztatach masz niepowtarzalną szansę na rozbudzenie wyobraźni i kreatywnego myślenia oraz miłe spędzenie czasu w gronie osób o podobnych zainteresowaniach.

Zapewniamy niezbędne materiały i narzędzia, a wykonane ozdoby uczestnicy zabiorą ze sobą.

Warsztaty odbędą się w Inkluzywnej Pracowni Edukacji Artystycznej
Miejskiego Centrum Kultury
ul. Chrobrego 13
30 marca 2017 r. o godz. 17:00.

Zgłoszenia oraz dodatkowe informacje tel. 95 739 0007
Koszt uczestnictwa bezpłatny.

Dni Gorzowa 2017

Rok 2017 to czas, kiedy obchodzimy Jubileusz 760-lecia Miasta. Zapraszamy do uświetnienia obchodów poprzez czynny udział w Dniach Gorzowa 2017. Czekamy na Wasze zgłoszenia za pomocą Karty. Liczymy na Wasze zaangażowanie i pomysły nie ukrywając, że 760 lat zobowiązuje. Premiowane będą inicjatywy nawiązujące do historii Gorzowa i zawierające kontekst historyczny, ale też nie uciekajmy od teraźniejszości, a przede wszystkim przyszłości naszego Miasta. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 kwietnia.

Karta zgłoszeniowa do pobrania: kliknij

760-lecie Gorzów Wielkopolski

Pro Arte

Lubuski Konkurs Recytatorski jest częścią Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2017 realizowanego w województwie lubuskim. Operatorem programu jest Regionalne Centrum Animacji Kultury, realizatorami - organizatorzy etapów powiatowych: samorządy lokalne, domy, ośrodki i centra kultury. PRO ARTE 2017 to cykl prezentacji artystycznych organizowanych na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Konkurs jest imprezą otwartą dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubuskiego. Realizowany jest w trzech grupach wiekowych:

Czytaj więcej...

Wiersze Lubuszan kwitną na wiosnę

Park Róż - 20 marca 2017 (poniedziałek) godz. 16.00
Organizatorzy wydarzenia: Beata Patrycja Klary, Miejskie Centrum Kultury, Koło Gospodyń Miejskich

Od zawsze literatura łączyła ludzi. Poezja jako najbardziej wymagająca odmiana literatury jest zjawiskiem niszowym. Dlatego warto o poezji mówić, warto poezję pokazywać i do niej zachęcać. Taki właśnie cel ma zaproponowana przez Beatę Patrycję Klary akcja „Wiersze Lubuszan kwitną na wiosnę”. Może w tym projekcie wziąć udział każdy lubuski literat - wystarczy, że prześle na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jeden swój wiersz. Wiersze te zostaną wydrukowane i zalaminowane, co uczyni je odpornymi na kapryśną wiosenną pogodę.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Łucją Fornalczyk-Fice

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Łucją Fornalczyk-Fice i promocję jej nowej książki pt. "Boska matryca".

Łucja Fornalczyk-Fice - ur. w 1952 r. w Krzyżu Wlkp. Z zawodu chemik. Zadebiutowała na łamach czasopisma "Własnym Głosem" wydawanego przez Radę Krajową Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Warszawie.

Czytaj więcej...

Pro Arte

Idea: gminne, powiatowe i wojewódzkie prezentacje twórczości solistów oraz dziecięcych i młodzieżowych zespołów muzycznych, realizowane w województwie lubuskim przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz lokalnych partnerów.

Cel: diagnoza, integracja i promocja twórczości muzycznej dzieci i młodzieży ponadto integracja uczestników i podmiotów współrealizujących program.

Program Promocji Twórczych Działań Artystycznych Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2017 Lubuski Festiwal Piosenki - "Scena Dziecięca" i "Scena Młodzieżowa"
Eliminacje powiatowe dla wykonawców z miasta Gorzowa Wlkp.

Czytaj więcej...

W kobiecym kręgu

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie "W kobiecym kręgu".

Z KOBIECOŚCIĄ MI DO TWARZY

Być kobietą ... co to właściwie dla Ciebie oznacza? Wyzwolona? Niezależna? Zołza? Ciepła kobietka? Opiekuńcza?
Stań się kobietą jaką pragniesz być :)

16 marca 2017, Godz. 17.00, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury ul. Drzymały
Tel. 95 739 00 07

Slam poetycki

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na Slam poetycki, który odbędzie się w sobotę, 25 lutego 2017 r. o godz. 20.00, w ramach cyklu FurmanKa w drodze.

Zasady regulaminowe:
1. Zgłoś się do organizatora i zapisz na listę (zapisy 60 minut przed spotkaniem).
2. Masz 3 minuty na zaprezentowanie własnego utworu.
3. Nie możesz używać rekwizytów ani instrumentów. Czytaj więcej...

Studio Plastyki - Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej MCK przy ul. Chrobrego 13 zaprasza 21 marca 2017 r. (wtorek) o godz. 17.00 na wykład pt. "Sens, znaczenie sztuki" z cyklu Spotkania ze sztuką.

Wielu współczesnych artystów i filozofów zadaje jeszcze pytanie o sens sztuki, zwłaszcza w obecnie gwałtownie zmieniającym się świecie pojęć, pojawiających się idei czy ideologii. Różnice w określaniu sensu sztuki uwidaczniają się wraz z kolejnymi pokoleniami twórców i odbiorców wchodzących na rynek sztuki. Pytania o autonomię sztuki oraz artysty stają się zasadniczym odniesieniem do wartości dzieła. Sztuka jako określenie obecnie funkcjonuje niemal wszędzie, jednak sens czy
znaczenie sztuki staje się mniej istotnym i obcym.

O potrzebie poszukiwania znaczenia czy sensu sztuki mówić będzie ceniona w środowisku artystka Klara Rawicz-Lipińska w autorskim wykładzie ilustrowanym. Udział w spotkaniu polecamy ludziom kultury, uczniom, studentom oraz wszystkim, dla których wartość kultury nie odnosi się tylko do medialnych haseł.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

Projekt 760

W marcu w gorzowskich szkołach podstawowych wystartuje Projekt 760. Będzie to jedna z propozycji w ramach obchodów 760-lecia Gorzowa.

Od marca w 16 gorzowskich szkołach podstawowych kilkuset uczniów klas I-III zostanie zaangażowanych w tworzenie tekstów i muzyki do piosenek z okazji 760-lecia miasta. Tematem przewodnim będzie ich spojrzenie na swoje miasto i na osiedle/dzielnicę, w której mieszkają. W sumie powstanie 16 piosenek o Gorzowie. Nad warstwą muzyczną piosenek czuwać będą muzycy związani z zespołem Żółte Kalendarze - Magdalena Turłaj, Maurycy Kiebzak-Górski oraz Wojciech Brożek, który poprowadzi warsztaty. Realizatorem projektu jest Miejskie Centrum Kultury.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Miejskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w 62. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Eliminacje powiatowe dla wykonawców z miasta Gorzowa Wlkp. odbędą się 22 marca 2017 r. (środa) o godzinie 17.00 w Klubie Kultury Jedynka MCK, ul. Chrobrego 9.

Konkurs jest imprezą otwartą - mogą w nim uczestniczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli. Warunkiem udziału jest przygotowanie repertuaru, który nie był prezentowany w poprzednich OKR. Wykonawca może reprezentować tylko jedną instytucję. Konkurs prowadzony będzie w formie czterech odrębnych turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora oraz "wywiedzione ze słowa".
Organizatorem OKR jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, eliminacje powiatowe dla wykonawców z miasta Gorzowa przeprowadzi Miejskie Centrum Kultury.
Przegląd wojewódzki odbędzie w kwietniu 2017r. w Żarach.

Czytaj więcej...

Spotkania z OFFTeatrem: „Kontrabasista”

Miejskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich wielbicieli teatru na Spotkania z OFFTeatrem (dawniej MiniKonfrontacje Teatralne), które odbędą się w piątek, 31 marca 2017 r. o godzinie 19.00 w sali widowiskowej MCK przy ul. Drzymały 26.

Tym razem "Kontrabasista" w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza z Teatru Maska w Jeleniej Górze, w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego. Obaj Panowie pochodzą z Gorzowa.

Czytaj więcej...

Basia Dańska

11 lutego odeszła do Wieczności nasza kochana Basia Dańska.

W klubie „Pogodna Jesień” od 12 lat prowadziła zajęcia choreoterapii nazywane „Tańcami radości”. „Choreoterapia - taneczna podróż przez wewnętrzne krajobrazy naszej psychiki. Podróż wolna od uprzedzeń i ocen, w której każdy ruch jest dobry.”

Basia nauczyła nas ponad stu tańców, w których wyrażaliśmy wszystkie nasze uczucia te dobre, radosne i te nieraz bardzo tragiczne. W październiku nie przyszła już do klubu na zajęcia, była w Warszawie u Swoich dzieci. W każdy poniedziałek, podczas zajęć dzwoniłyśmy do Niej i tańczyłyśmy z Nią jeden taniec, a Ona słuchała wzruszona i była z Nami. Od grudnia telefon dzwonił coraz rzadziej, aż całkiem umilkł ...

Czytaj więcej...

21 lutego 2017 (wtorek), godz. 17.00
Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej MCK, ul. Chrobrego 13

Architektura rozumiana najogólniej jako fizyczna przestrzeń, w której człowiek żyje, przestrzeń wypełniona budowlami kształtowanymi i tworzonymi przez niego na przestrzeni lat zmieniała się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i zmianami myślenia i oceny rzeczywistości.

Proces przekształcania architektury nie był dyktowany tylko zmianami świadomości technicznej, dostępnością materiałów, ale w znacznej mierze stanowił wyraz zmieniającej się estetyki. Zmiany koncepcji kulturowych, ewolucja dokonująca się w sferze teoretycznej i praktycznej owocowała nowymi formami architektonicznymi. Ostatnie stulecie stanowić może przykład znaczących zmian we wszystkich tych dziedzinach. O estetyce architektury najnowszej mówić będzie w ilustrowanym, autorskim wykładzie znana i ceniona w środowisku malarka i pedagog Klara Rawicz-Lipińska.

Wykład polecamy wszystkim zainteresowanym rozwojem kultury, architektury, uczniom i studentom szkół humanistycznych, a także każdemu, komu bliska jest kultura.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

czerwie metropolis

“Metropolis” (1927), rez. F.Lang , muzyka CZERWIE
30.03.2017, godzina 19:00
Sala Widowiskowa MCK przy ul. Drzymały, bilety : 5 zł , do nabycia w kasie MCK
Czas. 91 min

“METROPOLIS” jest pierwszym ważnym filmem SF, jednocześnie uważane za jeden z najważniejszych filmów w historii kina, ikonę gatunku i klasykę niemieckiego ekspresjonizmu. Film kształtował przyszłość kina.

Czytaj więcej...

W kobiecym kręgu

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie "W kobiecym kręgu".

W ZWIĄZKU ZE ZWIĄZKIEM

Pozostawać w związku, budować związek, chcieć w nim być.
Obojętne w jakim miejscu jesteś w tym obszarze, ten warsztat jest dla ciebie. Bycie z drugim człowiekiem, budowanie z nim satysfakcjonującej relacji nadaje sens naszemu życiu.
Co zrobić, aby budować mądry, szczęśliwy związek? Po warsztatach odpowiesz sobie sama na to pytanie.
Oto trójnóg tego spotkania: ZWIĄZEK, BLISKOŚĆ, OBOWIĄZEK

Czytaj więcej...

Dzień Pamięci i Pojednania

Ferie bez nudy - Zima Żywiołów

Miejskie Centrum Kultury „Zawarcie” zaprasza dzieci na „Ferie bez nudy - Zima Żywiołów”. W programie mocno angażujące własną inicjatywę twórczą zajęcia plastyczne, edukacyjne oraz gry, zabawy, karaoke, a także spektakle teatralne: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” oraz „Bocian i Żabka” - bajki w wykonaniu Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Dla młodych miłośników kina seanse filmowe w kinie Helios.

Czytaj więcej...

Spotkania z OFFTeatrem

Miejskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich głodomorów teatru na Spotkania z OFFTeatrem (dawniej MiniKonfrontacje Teatralne), które odbędą się w piątek, 24 lutego 2017 r. o godzinie 19.00 w sali widowiskowej MCK przy ul. Drzymały 26.

Do zjedzenia:

"Mamy problem. Monodram macierzyński"
Teatr Gdynia Główna
Występuje: Magdalena Bochan-Jachimek
Reżyseria: Jakub Ehrlich
Tekst: Szymon Jachimek
Muzyka: Hubert Świątek
Scenografia: Monika Ossowska

Czytaj więcej...

Zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i średnich, a także osoby dorosłe do udziału w Przedbiegach konkursów recytatorskich OKR i LKR o nagrodę dyrektora Miejskiego Centrum Kultury.

Konkurs odbędzie się 21 lutego 2017 r. (wtorek) o godz. 18.00 w klubie kultury Jedynka Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Chrobrego 9. Będzie to spotkanie nie tylko z recytatorami poezji lub prozy, ale również z interpretatorami poezji śpiewanej. Jednym z celów spotkania jest doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorów przed konkursami wyższego szczebla: Ogólnopolskim- i Lubuskim Konkursem Recytatorskim.

Jedyną formą uczestnictwa jest osobiste stawienie się i prezentacja dwóch utworów - prozy i wiersza cudzego autorstwa, w przypadku poezji śpiewanej - jednego utworu muzycznego (może być własna kompozycja).
Zmagania konkursowe będą oceniane przez niezależne jury. Pula nagród w konkursie wynosi 800 zł. Zgłoszenia można przesyłać do 17 lutego.

Więcej informacji w załączonym regulaminie.

Regulamin: pobierz
Karta zgłoszenia: pobierz

Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej Miejskiego Centrum Kultury zaprasza na wykład "Kicz, kamp a sztuka" z cyklu Spotkania ze sztuką, który odbędzie się 24 stycznia 2017 (wtorek) o godz. 17.00 w IPEA, ul. Chrobrego 13.

Pod koniec XIX w. kicz został określony w monachijskich środowiskach malarskich i początkowo dotyczył pewnego marginesu malarstwa. Obecnie określenie to zostało wzbogacone nowymi ujęciami, oraz wraz z rozwojem kultury popularnej rozszerzone do najróżniejszych dziedzin. Charakterystyczną cechą kultury współczesnej jest przerost formy nad treścią, stąd dążenie do przesadności i szokowania. Wartością nie staje się to, co znane, ale ujmowane w nowy sposób, lecz poszukiwanie tego, czego jeszcze nie było. O skutkach tak ujmowanej kultury oraz tym, co wiąże się z jej spłycaniem i wyjaławianiem z treści opowie w autorskim wykładzie znana w środowisku malarka Klara Rawicz-Lipińska.

Wykład polecamy wszystkim zainteresowanym sztuką najnowszą, uczestnikom wernisaży, twórcom, uczniom szkół artystycznych oraz każdemu, kto uczestniczy w życiu kulturalnym miasta.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

KRÓL + gość LiN

20.01.2017, godzina 20:00
Sala widowiskowa MCK

Po blisko 3 latach Błażej Król zamyka projekt KRÓL mając na koncie świetne albumy „Nielot”, „Wij” i „Przez sen”. Wyjątkowo autorski dorobek przyniósł mu m.in. Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego, nominację do Paszportów Polityki, czołowe miejsce w rankingach najlepszych płyt roku i zaproszenia na najważniejsze festiwale muzyczne w kraju. Jako niebanalny kompozytor i tekściarz szerzej funkcjonuje od 2001 roku a fenomenalnym UL/KR ugruntował swoją ogólnopolską pozycję jednego z najoryginalniejszych twórców i wykonawców młodego pokolenia. Gorzowski koncert jest częścią pożegnalnej trasy przygotowanej przed ujawnieniem kolejnej odsłony twórczości artysty.

Czytaj więcej...

Koncert Kolęd w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej

Miejskie Centrum Kultury oraz Gorzowska Orkiestra Dęta serdecznie zapraszają na Koncert Kolęd, który odbędzie się w Kościele p.w. Pierwszych Męczenników Polski.
Pozostając w świątecznym nastroju będą mieli Państwo przyjemność usłyszeć kolędy i pastorałki w wykonaniu znakomitej wokalistki Agnieszki Kliszczyk, a wśród nich m.in.: Wśród nocnej ciszy, Tryumfy Króla Niebieskiego, Gdy się Chrystus rodzi, Dzisiaj w Betlejem i wiele innych.

Zapraszamy 6 stycznia po mszy na godz. 18:00 do Kościoła p.w. Pierwszych Męczenników Polski
wstęp wolny.

25 finał WOŚP w Gorzowie Wlkp.
15 stycznia. Stary Rynek.
Zapraszamy! Będzie koncertowo!

PROGRAM:

09:00 - 10:30 Biuro Biegu

11:00 - 12:00 Bieg WOŚP Grand Prix Gorzowa

13:00 - 13:15 Powitanie, przedstawienie programu

13:15 - 13:30 Tadeusz Woliński (tenor)

13:30 - 14:00 Orkiestra OSP Siedlice

Czytaj więcej...

Orszak Trzech Króli

Miejskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w trzecim już gorzowskim Orszaku Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia 2017.

Ruszamy o godz. 14:00 spod Katedry Gorzowskiej. Zaproście też swoich znajomych.

Do zobaczenia!

https://www.facebook.com/events/1185493444853790

Wesołych Świąt

Zdrowych, pogodnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze i koncertowym nastoju Świąt Bożego Narodzenia, a także szampańskiej zabawy w noc Sylwestrową i szczęśliwego 2017 roku

życzy załoga Miejskiego Centrum Kultury!

Zmień rozmiar czcionki

A- A A+

Zmień wygląd:

Szukaj nas także na

Sponsorzy

Hotel Mieszko

 

Tapparella

Partnerzy

Gorzów Przystań

 

Kultura Dostępna

 

LubuskieKultura.pl

 

MZK Gorzów Wlkp.

 

Karta Dużej Rodziny

 

InfoKiosk w Galerii Askana

 

Fundacja Ad-Rem

 

Teatr im. Juliusza Osterwy