Projekt 760

W marcu w gorzowskich szkołach podstawowych wystartuje Projekt 760. Będzie to jedna z propozycji w ramach obchodów 760-lecia Gorzowa.

Od marca w 16 gorzowskich szkołach podstawowych kilkuset uczniów klas I-III zostanie zaangażowanych w tworzenie tekstów i muzyki do piosenek z okazji 760-lecia miasta. Tematem przewodnim będzie ich spojrzenie na swoje miasto i na osiedle/dzielnicę, w której mieszkają. W sumie powstanie 16 piosenek o Gorzowie. Nad warstwą muzyczną piosenek czuwać będą muzycy związani z zespołem Żółte Kalendarze - Magdalena Turłaj, Maurycy Kiebzak-Górski oraz Wojciech Brożek, który poprowadzi warsztaty. Realizatorem projektu jest Miejskie Centrum Kultury.

Czytaj więcej...

Miejskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w 62. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Eliminacje powiatowe dla wykonawców z miasta Gorzowa Wlkp. odbędą się 22 marca 2017 r. (środa) o godzinie 17.00 w Klubie Kultury Jedynka MCK, ul. 30- stycznia.

Konkurs jest imprezą otwartą - mogą w nim uczestniczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli. Warunkiem udziału jest przygotowanie repertuaru, który nie był prezentowany w poprzednich OKR. Wykonawca może reprezentować tylko jedną instytucję. Konkurs prowadzony będzie w formie czterech odrębnych turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora oraz "wywiedzione ze słowa".
Organizatorem OKR jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, eliminacje powiatowe dla wykonawców z miasta Gorzowa przeprowadzi Miejskie Centrum Kultury.
Przegląd wojewódzki odbędzie w kwietniu 20167r. w Żarach.

Czytelnie wypełnioną kartę zgłoszenia należy dostarczyć lub przesłać do 17 marca 2017 r. pod adresem: Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały 26, 66-400 Gorzów Wlkp., e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowe informacje - MCK, tel. 95 722 30 65 (p. Konrad Stala).

Spotkania z OFFTeatrem: „Kontrabasista”

Miejskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich wielbicieli teatru na Spotkania z OFFTeatrem (dawniej MiniKonfrontacje Teatralne), które odbędą się w piątek, 31 marca 2017 r. o godzinie 19.00 w sali widowiskowej MCK przy ul. Drzymały 26.

Tym razwm "Kontrabasista" w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza z Teatru Maska w Jeleniej Górze, w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego. Obaj Panowie pochodzą z Gorzowa.

Czytaj więcej...

Basia Dańska

11 lutego odeszła do Wieczności nasza kochana Basia Dańska.

W klubie „Pogodna Jesień” od 12 lat prowadziła zajęcia choreoterapii nazywane „Tańcami radości”. „Choreoterapia - taneczna podróż przez wewnętrzne krajobrazy naszej psychiki. Podróż wolna od uprzedzeń i ocen, w której każdy ruch jest dobry.”

Basia nauczyła nas ponad stu tańców, w których wyrażaliśmy wszystkie nasze uczucia te dobre, radosne i te nieraz bardzo tragiczne. W październiku nie przyszła już do klubu na zajęcia, była w Warszawie u Swoich dzieci. W każdy poniedziałek, podczas zajęć dzwoniłyśmy do Niej i tańczyłyśmy z Nią jeden taniec, a Ona słuchała wzruszona i była z Nami. Od grudnia telefon dzwonił coraz rzadziej, aż całkiem umilkł ...

Czytaj więcej...

21 lutego 2017 (wtorek), godz. 17.00
Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej MCK, ul. Chrobrego 13

Architektura rozumiana najogólniej jako fizyczna przestrzeń, w której człowiek żyje, przestrzeń wypełniona budowlami kształtowanymi i tworzonymi przez niego na przestrzeni lat zmieniała się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i zmianami myślenia i oceny rzeczywistości.

Proces przekształcania architektury nie był dyktowany tylko zmianami świadomości technicznej, dostępnością materiałów, ale w znacznej mierze stanowił wyraz zmieniającej się estetyki. Zmiany koncepcji kulturowych, ewolucja dokonująca się w sferze teoretycznej i praktycznej owocowała nowymi formami architektonicznymi. Ostatnie stulecie stanowić może przykład znaczących zmian we wszystkich tych dziedzinach. O estetyce architektury najnowszej mówić będzie w ilustrowanym, autorskim wykładzie znana i ceniona w środowisku malarka i pedagog Klara Rawicz-Lipińska.

Wykład polecamy wszystkim zainteresowanym rozwojem kultury, architektury, uczniom i studentom szkół humanistycznych, a także każdemu, komu bliska jest kultura.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

czerwie metropolis

“Metropolis” (1927), rez. F.Lang , muzyka CZERWIE
30.03.2017, godzina 19:00
Sala Widowiskowa MCK przy ul. Drzymały, bilety : 5 zł , do nabycia w kasie MCK
Czas. 91 min

“METROPOLIS” jest pierwszym ważnym filmem SF, jednocześnie uważane za jeden z najważniejszych filmów w historii kina, ikonę gatunku i klasykę niemieckiego ekspresjonizmu. Film kształtował przyszłość kina.

Czytaj więcej...

W kobiecym kręgu

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie "W kobiecym kręgu".

W ZWIĄZKU ZE ZWIĄZKIEM

Pozostawać w związku, budować związek, chcieć w nim być.
Obojętne w jakim miejscu jesteś w tym obszarze, ten warsztat jest dla ciebie. Bycie z drugim człowiekiem, budowanie z nim satysfakcjonującej relacji nadaje sens naszemu życiu.
Co zrobić, aby budować mądry, szczęśliwy związek? Po warsztatach odpowiesz sobie sama na to pytanie.
Oto trójnóg tego spotkania: ZWIĄZEK, BLISKOŚĆ, OBOWIĄZEK

Czytaj więcej...

Dzień Pamięci i Pojednania

Ferie bez nudy - Zima Żywiołów

Miejskie Centrum Kultury „Zawarcie” zaprasza dzieci na „Ferie bez nudy - Zima Żywiołów”. W programie mocno angażujące własną inicjatywę twórczą zajęcia plastyczne, edukacyjne oraz gry, zabawy, karaoke, a także spektakle teatralne: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” oraz „Bocian i Żabka” - bajki w wykonaniu Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Dla młodych miłośników kina seanse filmowe w kinie Helios.

Czytaj więcej...

Spotkania z OFFTeatrem

Miejskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich głodomorów teatru na Spotkania z OFFTeatrem (dawniej MiniKonfrontacje Teatralne), które odbędą się w piątek, 24 lutego 2017 r. o godzinie 19.00 w sali widowiskowej MCK przy ul. Drzymały 26.

Do zjedzenia:

"Mamy problem. Monodram macierzyński"
Teatr Gdynia Główna
Występuje: Magdalena Bochan-Jachimek
Reżyseria: Jakub Ehrlich
Tekst: Szymon Jachimek
Muzyka: Hubert Świątek
Scenografia: Monika Ossowska

Czytaj więcej...

Zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i średnich, a także osoby dorosłe do udziału w Przedbiegach konkursów recytatorskich OKR i LKR o nagrodę dyrektora Miejskiego Centrum Kultury.

Konkurs odbędzie się 21 lutego 2017 r. (wtorek) o godz. 18.00 w klubie kultury Jedynka Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Chrobrego 9. Będzie to spotkanie nie tylko z recytatorami poezji lub prozy, ale również z interpretatorami poezji śpiewanej. Jednym z celów spotkania jest doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorów przed konkursami wyższego szczebla: Ogólnopolskim- i Lubuskim Konkursem Recytatorskim.

Jedyną formą uczestnictwa jest osobiste stawienie się i prezentacja dwóch utworów - prozy i wiersza cudzego autorstwa, w przypadku poezji śpiewanej - jednego utworu muzycznego (może być własna kompozycja).
Zmagania konkursowe będą oceniane przez niezależne jury. Pula nagród w konkursie wynosi 800 zł. Zgłoszenia można przesyłać do 17 lutego.

Więcej informacji w załączonym regulaminie.

Regulamin: pobierz
Karta zgłoszenia: pobierz

Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej Miejskiego Centrum Kultury zaprasza na wykład "Kicz, kamp a sztuka" z cyklu Spotkania ze sztuką, który odbędzie się 24 stycznia 2017 (wtorek) o godz. 17.00 w IPEA, ul. Chrobrego 13.

Pod koniec XIX w. kicz został określony w monachijskich środowiskach malarskich i początkowo dotyczył pewnego marginesu malarstwa. Obecnie określenie to zostało wzbogacone nowymi ujęciami, oraz wraz z rozwojem kultury popularnej rozszerzone do najróżniejszych dziedzin. Charakterystyczną cechą kultury współczesnej jest przerost formy nad treścią, stąd dążenie do przesadności i szokowania. Wartością nie staje się to, co znane, ale ujmowane w nowy sposób, lecz poszukiwanie tego, czego jeszcze nie było. O skutkach tak ujmowanej kultury oraz tym, co wiąże się z jej spłycaniem i wyjaławianiem z treści opowie w autorskim wykładzie znana w środowisku malarka Klara Rawicz-Lipińska.

Wykład polecamy wszystkim zainteresowanym sztuką najnowszą, uczestnikom wernisaży, twórcom, uczniom szkół artystycznych oraz każdemu, kto uczestniczy w życiu kulturalnym miasta.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

KRÓL + gość LiN

20.01.2017, godzina 20:00
Sala widowiskowa MCK

Po blisko 3 latach Błażej Król zamyka projekt KRÓL mając na koncie świetne albumy „Nielot”, „Wij” i „Przez sen”. Wyjątkowo autorski dorobek przyniósł mu m.in. Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego, nominację do Paszportów Polityki, czołowe miejsce w rankingach najlepszych płyt roku i zaproszenia na najważniejsze festiwale muzyczne w kraju. Jako niebanalny kompozytor i tekściarz szerzej funkcjonuje od 2001 roku a fenomenalnym UL/KR ugruntował swoją ogólnopolską pozycję jednego z najoryginalniejszych twórców i wykonawców młodego pokolenia. Gorzowski koncert jest częścią pożegnalnej trasy przygotowanej przed ujawnieniem kolejnej odsłony twórczości artysty.

Czytaj więcej...

Koncert Kolęd w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej

Miejskie Centrum Kultury oraz Gorzowska Orkiestra Dęta serdecznie zapraszają na Koncert Kolęd, który odbędzie się w Kościele p.w. Pierwszych Męczenników Polski.
Pozostając w świątecznym nastroju będą mieli Państwo przyjemność usłyszeć kolędy i pastorałki w wykonaniu znakomitej wokalistki Agnieszki Kliszczyk, a wśród nich m.in.: Wśród nocnej ciszy, Tryumfy Króla Niebieskiego, Gdy się Chrystus rodzi, Dzisiaj w Betlejem i wiele innych.

Zapraszamy 6 stycznia po mszy na godz. 18:00 do Kościoła p.w. Pierwszych Męczenników Polski
wstęp wolny.

25 finał WOŚP w Gorzowie Wlkp.
15 stycznia. Stary Rynek.
Zapraszamy! Będzie koncertowo!

PROGRAM:

09:00 - 10:30 Biuro Biegu

11:00 - 12:00 Bieg WOŚP Grand Prix Gorzowa

13:00 - 13:15 Powitanie, przedstawienie programu

13:15 - 13:30 Tadeusz Woliński (tenor)

13:30 - 14:00 Orkiestra OSP Siedlice

Czytaj więcej...

Orszak Trzech Króli

Miejskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w trzecim już gorzowskim Orszaku Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia 2017.

Ruszamy o godz. 14:00 spod Katedry Gorzowskiej. Zaproście też swoich znajomych.

Do zobaczenia!

https://www.facebook.com/events/1185493444853790

Wesołych Świąt

Zdrowych, pogodnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze i koncertowym nastoju Świąt Bożego Narodzenia, a także szampańskiej zabawy w noc Sylwestrową i szczęśliwego 2017 roku

życzy załoga Miejskiego Centrum Kultury!

 Products ProDecor

Miejskie Centrum Kultury składa gorące podziękowania dla firm Products oraz ProDecor za nieocenioną pomoc podczas organizacji akcji ubierania choinek przez dzieci z gorzowskich przedszkoli oraz podczas X Wigilii Kultur i Narodów.

 Program Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2017 XXVII Spotkania Grup Jasełkowych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. zapraszają do udziału w Spotkaniach Grup Jasełkowych, które są okazją do prezentacji różnorodnych widowisk związanych tematycznie z obrzędami i zwyczajami okresu Bożego Narodzenia.

Ich celem jest tworzenie warunków do rekonstruowania i kontynuacji obrzędów i zwyczajów ludowych oraz wykorzystania ich jako źródła inspiracji w działalności artystyczno-wychowawczej, dydaktycznej i pedagogicznej.
W Spotkaniach biorą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych
- grupy kolędnicze, herodowe, teatry jasełkowe, przedstawienia "szopkowe" itp., zrealizowane dowolnymi środkami scenicznymi. Widowiska mogą być również współczesną w formie i treści interpretacją symboliki bożonarodzeniowej.

Czytaj więcej...

2016.12.03 Wieczór z Bolesławem Malickim

3 grudnia w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbył się koncert wieńczący działalność kapelmistrzowską i dyrygencką Bolesława Malickiego, który pracy w Gorzowskiej Orkiestrze Dętej poświęcił 25 lat życia.

W tych uroczystych okolicznościach batuta Gorzowskiej Orkiestry Dętej została przekazana nowej dyrygent Pani Annie Wiśniewskiej.

Galeria: KLIKNIJ

fot. Tomasz Chwalisz

Gorzów blisko Świąt. Jarmark świąteczny na Starym Rynku.

Od 16 do 18 grudnia na Starym Rynku ponownie pojawią się tradycyjne domki kupieckie i stoiska wypełnione słodkościami, upominkami czy świątecznymi dekoracjami. To ostatnia okazja, by zaopatrzyć się m.in. w oryginalne prezenty dla bliskich od lokalnych kupców i rękodzielników. Wśród 30 wystawców pojawi się manufaktura czekolady, rękodzieło, smaki regionów (sery, soki naturalne, przetwory), świąteczne słodkości, dekoracje świąteczne. Nie zabraknie pysznych gorących potraw z foodtrucków i napojów rozgrzewających. Czytaj więcej...

X Wigilia Kultur i Narodów

Stowarzyszenie Twórców i Miłośników Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy oraz Miejskie Centrum Kultury zapraszają na X Wigilię Kultur i Narodów, która odbędzie się 11 grudnia 2016 roku o godz. 15:00 w sali widowiskowej MCK, ul. Wawrzyniaka 66a.

Tradycyjnie już w Spotkaniu uczestniczyć będą grupy reprezentujące mniejszości narodowe i grupy etniczne zamieszkujące nasz region: Romowie - Cyganie, Ukraińcy, Łemkowie, Górale Czadeccy, Bośniacy, stowarzyszenia kresowe - Lwowiacy, Wilniucy i Poleszucy oraz przedstawiciele społeczności Żydowskiej.

Wigilia Kultur i Narodów nie ogranicza się jedynie do strony kulinarnej. Podczas spotkania śpiewane są kolędy, każda z grup raczyć będzie swoją muzyką, tańcem oraz obrzędami świątecznymi. Będziemy mogli zobaczyć tradycyjne, regionalne stroje zaproszonych gości. Jest to niebywała okazja do kultywowania wielowiekowej tradycji oraz ukazania różnorodności kulturowej naszego regionu.
Gościem Wigilii Kultur i Narodów będzie zespół Zbrucz z Tarnowa.

Stanisława Celińska z Zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko

Stanisława Celińska odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji.

Zaczęło się od „Atramentowej Rumby”, którą Maciej Muraszko i Marcin Sosnowski napisali specjalnie z myślą o niej. Po Festiwalu Opolskim w 2009 roku okrzyknięto ją polską Cesarią Evorą. Aktorka – tak jak kiedyś Cesaria – potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym głosem i pomimo wielu przeciwności oraz trudów - kocha życie.

Czytaj więcej...

O istocie malarstwa

Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej Miejskiego Centrum Kultury zaprasza na wykład "O istocie malarstwa" z cyklu Spotkania ze sztuką, który odbędzie się 6 grudnia 2016 (wtorek) o godz. 17.00 w IPEA, ul. Chrobrego 13.

Historia malarstwa w swoich początkach związana była głównie z malarstwem naskalnym i naściennym. Malowano również na skórach, deskach, papierze. Typowe znane nam malarstwo na płótnie pojawia się dopiero w XV w., co związane było z rozwojem do dzisiaj stosowanych technik olejnych. Jednak malarstwo to nie zawsze obraz, choć dotyczy powierzchni i jej zagospodarowania. Refleksją nad źródłem malarstwa, procesem myślenia malarskiego oraz próbą wyróżnienia istoty malarstwa zajmie się w polecanym wykładzie znana pedagog, artystka Klara Rawicz-Lipińska.

Proponujemy udział w spotkaniu wszystkim malującym, uczniom szkół artystycznych oraz osobom zainteresowanym kulturą współczesną.

W Kobiecym Kręgu

Jeśli masz poczucie, że wokół Ciebie panuje chaos. Jeśli czujesz, że Twój wewnętrzny świat pokrył kurz. Jeśli kiełkuje w Tobie potrzeba posprzątania w sobie i wyrzucenia wszelkich ograniczeń i lęków. Jeśli masz potrzebę wprowadzenia zmiany, ale towarzyszy Ci poczucie winy, TEN WARSZTAT JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE.

Czytaj więcej...

Informujemy, że 30 listopada o godz. 18:00 na sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury, ul. Drzymały 26 odbędzie się spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim - redaktorem naczelnym Tygodnika Powszechnego.

Wstęp WOLNY.

Spotkanie to będzie inauguracją Uniwersytetu Miejskiego - cyklu spotkań, rozmów i warsztatów o mieście, o wspólnocie samorządowej i społeczeństwie obywatelskim.
Spotkanie poprowadzi dziennikarka i poetka Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk.
Organizatorem spotkania są Ludzie dla Miasta.

Zapraszamy!

spotkanie autorskie i promocja nowej książki Wandy Milewskiej

W czwartek, 24 listopada 2016 r. o godzinie 18.00 w klubie kultury Jedynka MCK przy ul. Chrobrego 9 odbędzie się spotkanie autorskie i promocja nowej książki Wandy Milewskiej - "Piruetta".

Wanda Milewska - autorka kilku książek i portalu internetowego milpress - aktualności, kultura, kościół, społeczeństwo - www.wandamilewska.pl. W przeszłości dziennikarka radiowa, obecnie agencyjna.

Spotkanie przygotowała i poprowadzi - w ramach nowego cyklu farmaLITER - Beata Patrycja Klary. Swoje obrazy zaprezentuje Danuta Matuszak.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

Miejskie Centrum Kultury informuje, że bezpłatne zaproszenia na KONCERT Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA DZIAŁALNOŚCI ARTYSTYCZNEJ BOLESŁAWA MALICKIEGO, który odbędzie się 3 grudnia 2016 zostały rozdane.
Cieszymy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Po nitce do Czarownic

Miejskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich głodomorów Teatru na MiniKonfrontacje Teatralne 25 listopada 2016 roku o godzinie 19.00. przy ul. Drzymały 26.

Do zjedzenia :

"Po nitce do pępka" - Biały Teatr (Olsztyn)

Autorski scenariusz na podstawie książki - wierszy Anny Świrszczyńskiej
Reżyseria: Janina Tomaszewska

"Po nitce do pępka" jest sztuką manipulującą najgłębszymi pokładami ludzkiej psychiki - symbolami i archetypami, a od czasów Freuda i Junga ja jako widz jestem nieustannie oswajany z interpretacjami snów - czyli osobistej wersji mitów. Jednocześnie, mimo że Biały Teatr sięga do archaicznych korzeni teatru - czyli obrzędów i misteriów, to pozostaje - przynajmniej moim zdaniem - w centrum jednego z głównych zjawisk w obecnej kulturze, czyli właśnie powrotu do źródeł. /Aleksander Zieleń, Windowisko 2009/

Czytaj więcej...

Gorzów Funkowo 2017

Ogólnopolski Turniej Tańca „Gorzów Funkowo 2016”. Całe miasto przesiąknie hip hopem.

26 i 27 listopada odbędzie się trzecia już edycja Ogólnopolskiego Turnieju Tańca hip hop oraz break dance „Gorzów Funkowo”.
Turniej odbędzie się w Łaźni Miejskiej w centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Pierwszego dnia od godziny 10:00 rywalizować będą ze sobą dorośli. Natomiast dzień później swoje umiejętności taneczne sprawdzą dzieci. - Na zawody mogą przyjść wszyscy. Dobra zabawa, radość z tańca i niepowtarzalny klimat. Cały Gorzów będzie mógł poczuć pasję do tańca na własnej skórze – informuje organizator turnieju Tomasz Biernacki.

Czytaj więcej...

Zmień rozmiar czcionki

A- A A+

Zmień wygląd:

Szukaj nas także na

Sponsorzy

Hotel Mieszko

 

Tapparella

Partnerzy

Gorzów Przystań

 

Kultura Dostępna

 

LubuskieKultura.pl

 

MZK Gorzów Wlkp.

 

Karta Dużej Rodziny

 

InfoKiosk w Galerii Askana

 

Fundacja Ad-Rem

 

Teatr im. Juliusza Osterwy