Agnieszka ​Siejka – Życie w cieniu wojny – Kurdystan

Dodano: 29 marca 2018
 

Agnieszka ​Siejka

​Nie wyobraża sobie życia bez gór, podróży, przygody i porcji adrenaliny. Podróżując poza utartym szlakiem często dociera do miejsc, które nie są opisywane w przewodnikach. Najpiękniejsze historie z podroży wiążą się z ludźmi, których spotykamy na swojej drodze. Czasem jeden niewinny uśmiech może odmienić plan i wpłynąć na dalszy tok podróży.​​

 

Życie w cieniu wojny – Kurdystan

Od 70 lat żyjemy w pokoju, nawet nie wyobrażamy sobie jak można żyć w ciągłym strachu, nasłuchując i wypatrując zagrożenia. Tymczasem dla niektórych konflikty zbrojne i stan wojny stały się normalnością.

W Północnym Iraku w rejonie zamieszkałym przez Kurdów, życie w cieniu wojny stało się codziennością. Jest towarzyszem na dobre i na złe, na śmierć i życie.

Rodziny biesiadują w parkach, tłumy gromadzą się w pobliżu fontann, dzieci biegają z watą cukrową. I choć wszystko wygląda normalnie coś jednak się zmieniło. W Erbilu Newroz ​- kurdyjski Nowy Rok, ​obchodzony jest bardzo spokojnie. Nie ma tańców, nie ma gwaru. Jest wojna. Zatem i Newroz jest inny niż zwykle, ale jest nadzieja, że kolejny Nowy Rok będzie obchodzony z muzyką i tańcami. Nadzieję również mają uchodźcy. W obozie Ankawa Mall mieszka 1700 osób, dzieci, kobiet mężczyzn, każdy z nich przeżył/przeżywa dramat wojny. Wszyscy wierzą, że to się kiedyś skończy. Mają nadzieję, na lepsze jutro, że wrócą do domów, na życie bez wojny.

22 kwietnia 2018 (niedziela), godz. 14:00 – AGNIESZKA SIEJKA – ŻYCIE W CIENIU WOJNY. KURDYSTAN – sala widowiskowa MCK.

Europenian flag

.