Spotkanie z Sabiną Waszut – FurmanKa w drodze

15-06-2016, godz. 18:00
Klub Kultury MCK Jedynka, Chrobrego 9, Gorzów Wielkopolski

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na wieczór z pisarką Sabiną Waszut. Spotkanie (z cyklu FurmanKa w drodze) odbędzie się w środę, 15 czerwca 2016 o godz. 18.00 w klubie kultury Jedynka, ul. Chrobrego 9.

Sabina Waszut (1979) – pisarka, recenzentka, organizatorka spotkań literackich. Propagatorka śląskiej kultury. Chorzowianka. W styczniu 2013 nakładam wydawnictwa Anagram weszła na rynek książka „Isabelle”, której jest współautorką. W październiku 2014 ukazała się powieść „Rozdroża” wydana przez warszawskie wydawnictwo MUZA. Książka została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014, na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach zdobyła nagrodę Pióra i Pazura w kategorii Pióro, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. W wrześniu 2015 na rynku ukazała się książka „W obcym domu” – dalsze losy bohaterów „Rozdroży”. Książka została uhonorowana wyróżnieniem bloga książkowego „Czas na książki”.

Historia opisana przez Sabinę Waszut w powieści „W obcym domu” oddaje życie na Górnym Śląsku po II wojnie światowej. Choć w powieści dominuje wątek osobisty, ważne jest dla autorki także opisanie nastrojów społecznych – antagonizmów między polską i niemiecką ludnością, które dotychczas żyły w zgodzie. Opisuje też trud normalnych ludzi, których wojna zepchnęła na margines, pozbawiając środków do życia i godności. Na tym tle wyraźnie kontrastuje piękne i dojrzałe uczucie dwojga ludzi, gotowych na wiele poświęceń, by normalnie żyć.

Spotkanie poprowadzą Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk i Beata Patrycja Klary.

Wstęp wolny.


Europenian flag

.