Jednak nie zamiorzli! – spotkanie z uczestnikami 8. etapu Bike Jamboree

Dodano: 29 marca 2018
 

Bike Jamboree

Trzy dziewczyny (Ula Ziober, Iśka Marchwica, Megi Sobczak), dwóch chłopaków (Mateusz Trzeciak, Rafał Flieger), pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W niecały najbardziej świąteczny miesiąc w roku – grudzień – przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, na granicy rosyjskiej – zamknięci za drutem kolczastym – spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018 rok przywitali w Mongolii. I to dwukrotnie.

Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach?

„Jednak nie zamiorzli!” to spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali z „dziadkiem mrozem w sakwach”. To spotkanie z prawdziwą, ścinającą krew w żyłach zimą i gorącą przyjaźnią.

BIKE JAMBOREE – pierwsza w historii rowerowa sztafeta dookoła świata, maj 2017 – listopad 2019

Bike Jamboree to podróżniczy projekt, organizowany przez Stowarzyszenie  Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. Jest to PIERWSZA W HISTORII (!!!) rowerowa sztafeta dookoła świata zakładająca przejechanie 35 tysięcy kilometrów w czasie 34 miesięcznych etapów przez 21 krajów. Projekt ruszył 27 maja 2017 roku z Gdańska, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na Międzynarodowy Zlot Skautów, tzw. Jamboree, do  Zachodniej Wirginii w USA na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Następnie wróci do Polski – Gdańska, miasta w którym wszystko się zaczęło.

Główną ideą sztafety Bike Jamboree jest promocja skautingu i jego zdrowej formy współpracy, bez podziałów, bez ograniczeń i uprzedzeń wobec nacji i religii.

„Jednak nie zamiorzli!” – krótka zapowiedź filmowa: https://vimeo.com/250758880

Podczas prelekcji „Jednak nie zamiorzli!”:

  • historie prosto z Syberii i Mongolii
  • prezentacja wybranych elementów zimowego ekwipunku rowerzystów 8. etapu sztafety Bike Jamboree
  • degustacja mongolskiej słonej herbaty
  • historie z sesji z szamanem oraz spotkania z ałtajskimi wytwórcami końskich siodeł
  • krótki przewodnik po tym, jak nie zepsuć roweru na mrozie
  • sposoby na zamarzające jedzenie
  • kurs odczytywania temperatury wg “skali owsiankowej”
  • tajne sposoby na pakowanie się w folię spożywczą
  • góry, bezdroża i totalne odludzie
  • zapierające dech w piersiach zdjęcia i wciągające filmy z drogi

 

21 kwietnia 2018 (sobota), godz. 14:30 – JEDNAK NIE ZAMIORZLI! – spotkanie z uczestnikami 8. etapu BIKE JAMBOREE – sala widowiskowa MCK.

Europenian flag

.