Piotr Merda – warsztaty fotografii otworkowej

Dodano: 29 marca 2018
 

Piotr Merda

Urodzony w 1971 roku swoją przygodę z fotografią rozpoczął ponad 10 lat temu. Samouk, wnikliwy obserwator. Fotografuje to, co ulotne lub niewidoczne, bo świat wiecznie zaskakuje. Interesują go stare techniki fotograficzne, przede wszystkim Camera Obscura i średni format. Nie stroni też od fotografii cyfrowej. Fascynujące są dla niego sposoby zapisu obrazu. Jest zainteresowany formą fotograficzną, którą traktuje nie jako ostateczny efekt dwuwymiarowego obrazu, lecz jako półprodukt służący do tworzenia fotograficznych obiektów przestrzennych. Należy do grupy fotograficznej „fCzasowicze” z Gorzowa i grupy fotograficznej „MOMENT” z Wrześni.

Ostatnie 4 lata zaowocowały wieloma wystawami. Spośród zbiorowych są to:

gorzowska seria „Oto foto” w latach 2010-2014
„Galeria Bezbronna” w Gorzowie (2010-2013)
„Przez Otworek” (Września – Maj 2014)
„Przez Otworek” (Poznań – Lipiec 2014)
„Projekt START” (Września  – Marzec 2015)
„Poczekalnia” (Oborniki – Czerwiec 2016) w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii „FOTOCOOLTURA”
„Poczekalnia” (Września – Październik 2016) w ramach Wielkopolskiego Przeglądu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

Wystawy indywidualne:

„Światłocień”, Gorzów – Wrzesień 2012
„Ale puchy”, Gorzów – Czerwiec 2014
„Moja wolność”, Gorzów – Październik 2014
„Zaparowani”, Gorzów – Czerwiec 2015
„Moja wolność”, Września – Czerwiec 2015
„Moja wolność”, Sosnowiec (w ramach festiwalu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej) – Listopad 2015
„Moja wolność”, Poznań – Luty 2016
„Przybysze z Trytonu”, Gorzów – Marzec 2016
„Zaparowani 2 – więzy krwi”, Gorzów – Czerwiec 2016
„Zaparowani i Zaparowani 2” – Września – Wrzesień 2016

Camera obscura jest to zamknięte pudełko lub pomieszczenie, do którego wnętrza światło dostaje się przez niewielki otworek. Stąd też pochodzi łacińska nazwa camera obscura, czyli zaciemniony pokój. Obraz w kamerze otworkowej powstaje na zasadzie przecięcia się promieni biegnących od przedmiotu, które tworzą na materiale światłoczułym krążki. Wielkość ich zależy od średnicy otworka i od odległości w jakiej umieszczony jest materiał światłoczuły. Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.

Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.

Do dzisiaj w pewnych dziedzinach nauki camera obscura okazuje się niezastąpiona. Promienie X (Rentgena) można kalibrować w ten prosty sposób. Kamera otworkowa latała w kosmos jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku. Również fizycy nuklearni używają kamery otworkowej do fotografowania swoich badań. Przez cały miniony okres doświadczenia z camera obscura stały się fragmentem badań nad właściwościami światła, ustanowieniu współczesnego kalendarza, czy obserwacji zaćmień Słońca. Wyposażona w soczewkę stała się pierwowzorem wszystkich aparatów fotograficznych.

Na warsztatach budowane będą aparaty otworkowe z pudełek, puszek itp., a następnie uczestnicy wykonają takimi aparatami zdjęcia, by potem je wywołać i zrobić odbitki stykowe.

Wydarzenia IV edycji Festiwalu MultiKulti z udziałem Piotra Merdy:

20 kwietnia 2018 (piątek), godz. 16:00 – PIOTR MERDA – warsztaty fotografii otworkowej – Amfiteatr MCK

21 kwietnia 2018 (sobota), godz. 11:00 – PIOTR MERDA – warsztaty fotografii otworkowej – Amfiteatr MCK

Europenian flag

.