Kultura z wysoka – AUDIOLEWITACJE 2:0 / VOICES OF THE COSMOS

19-09-2021, godz. 20:00
Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Drzymały (Park Siemiradzkiego), Gorzów Wielkopolski

AUDIOLEWITACJE 2:0
Projekt artystyczny z pogranicza sfer neuronauki i sztuk audiowizualnych, mający na celu przedstawienie odbiorcom procesów, jakie zachodzą w mózgu słuchacza przy zastosowaniu autorskiej techniki dźwiękowej o przeznaczeniu medytacyjnym/ relaksacyjnym.
W trakcie koncertu będziemy obserwować wizualizacje tworzone w czasie rzeczywistym za pomocą aparatury EEG, która odczytywać będzie dane z mózgu jednego ze słuchaczy, dzięki czemu będziemy mogli zaobserwować, w którym momencie słuchacz wchodzi w stan medytatywny i kiedy z niego wychodzi.
HANIA PIOSIK/ D I D ( nadawca komunikatów dźwiękowych ) producent, muzyk/eksperymentator, wokalistka, stypendystka MKiDN, autorka projektu AUDIOLEWITACJA 2:0. Od ponad dziesięciu lat współpracuje z przedstawicielami różnych sfer sztuki. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach (m.in. Festiwal Przemiany CN Kopernik, Radiophrenia 2020, Garbicz Festival, Soundrive, czy Spring Break), hacklabach i rezydencjach artystycznych (t.j. WISP LABORATORY LEIPZIG, czy Ortsgespraeche/ Goethe Institut). Jej główną pasją jest poszukiwanie dźwiękowych anomalii wpływających na odbiór upływającego czasu (spowalnianie/ “zatrzymywanie”)
ALESSANDRO BRAGA (operator aparatury EEG) neurobilog z Włoch, doktorant MPI Leipzig. Jak twierdzi, studiowanie mózgu i zachowań ludzkich to „doświadczanie doświadczenia“, w związku z tym od długiego czasu interesuje się łączeniem sztuki i neuronauki; nieoczywistymi w swojej formie projektami mogącymi odsłonić, nieznany większości z nas, świat kryjący się pod ludzką czaszką.
LESZEK GARSTKA / ULYSSES FONTAINE ( wizualizacje ) https://shotmaster.pl/

———————————-

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z grup HATI, Alameda 5, KAPITAL i Innercity Ensemble, solo występującego jako X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w instytucjach naukowych i na festiwalach muzycznych, w formie koncertów audiowizualnych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba. Jest to unikatowa w Polsce inicjatywa, w której wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej. Wydanie albumu winylowego „Interstellar Space” jest współfinansowane ze Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (R.I.).
http://www.voicesofthecosmos.pl
https://voicesofthecosmos.bandcamp.com

———————————-

Amfiteatr MCK
19 września 2021 / 20:00 / Wstęp darmowy


Europenian flag

.