ŚWIETLIKI – psychorock o profilu słowno-muzycznym

Dodano: 5 grudnia 2013
 

13 grudnia 2013, godz. 19:30, Miejskie Centrum Kultury (ul. Drzymały 26)

bilety za 25 zł w przedsprzedaży / 30 zł w dniu koncertu – do nabycia w Miejskim Centrum Kultury (ul. Drzymały 26) od 6. grudnia 2013, pon.-pt. w godz. 8:00 – 16:00

– są miejsca siedzące, stojące, leżące i lewitujące… –

encyklopedycznie rzecz ujmując: Świetliki powstały w 1992 roku, w Krakowie, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1993 roku nagrały swój pierwszy album pt. Ogród Koncentracyjny. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów jak i publiczności. W następnym roku zespół został zaproszony do udziału w festiwalu opolskim. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę pt. Cacy Cacy Fleischmaschine – nominowaną do nagrody Fryderyka ’96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta – Perły przed wieprze – ukazała się w 1999 roku. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski. Rok 2001 to data powstania kolejnej płyty pt. Złe Misie, w której nagraniu gościnnie wzięli udział Kasia Nosowska oraz Lech Janerka.

W roku 2005 zespół wydał Las Putas Melancólitas, na której jako pełnoprawny członek zespołu wystąpił Bogusław Linda. Utwór z tego albumu pt. Filandia, wykonywany wspólnie z kwartetem Grupa MoCarta, gościł przez 30 tygodni na liście przebojów Programu 3, utrzymując przez 3 tygodnie 3 lokatę.
„Sromota” to szósty album zespołu nagrany/wydany po ośmiu latach przerwy albo, jak kto woli, mentalno-spirytualnych wakacji. Zawiera 36 utworów trwających łącznie około 130 minut na trzech płytach CD.
Przez lata swego istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich, w tym roku jego ostatni tomik poetycki Muzyka Środka znalazł się wśród finałowej siódemki nagrody Nike.
…ale każdy ma swoje wyobrażenia o Świetlikach- można zweryfikować 13.12.

bilety za 25 zł w przedsprzedaży / 30 zł w dniu koncertu  — są miejsca siedzące, stojące, leżące i lewitujące…

więcej o zespole: http://karrot.pl/swietliki

Europenian flag

.