Z cyklu: Antropologiczne poznawanie świata

Dodano: 29 stycznia 2020
 

 Z cyklu: Antropologiczne poznawanie świata

„Tożsamość bez przodków. Historia i wspomnienia w pewnej wiosce amazońskiej” – Paweł Chyc

O prezentacji mówi sam prowadzący:
Zapraszam w podróż do tropikalnej części Boliwii. Do regionu tak odległego, że wciąż uznawany jest za najbardziej różnorodny pod względem biologicznym i językowym w całej Ameryce Południowej. Zatrzymamy się w wiosce zamieszkanej przez ludzi, których przodkowie żyli w tym miejscu zanim istniały państwa Boliwii i Brazylii. Znani jako „piraci rzek Mamoré-Guaporé” siali postrach, napadając na barki i łodzie przemierzające te rozległe akweny rzeczne.

Żyjąc wiele miesięcy z potomkami Indian Moré, starałem się zrozumieć ich stosunek do przeszłości. Do ich własnej historii, rdzennego języka, sposobu życia ich przodków. W Polsce przywiązujemy dużą wagę do przeszłości, z reguły rysując ją pozytywnie. Wychwalamy naszych przodków i w ten sposób kształtujemy zbiorową tożsamość. Czy wiesz, że jest to tylko jeden ze sposobów budowania tożsamości grupowej?

Na spotkaniu opowiem o tym jak tożsamość jest budowana w Amazonii. Będzie to opowieść o ludziach, z którymi miałem okazję żyć wiele miesięcy. Poruszymy różne ciekawe kwestie. Dowiesz się między innymi, czy kanibalizm rzeczywiście istniał, czy jest tylko historyjką wymyśloną przez podróżników? Dlaczego nie jest dobrze samemu chodzić po lesie tropikalnym i cóż to ma wspólnego z tożsamością? Co jedzą współcześni Indianie amazońscy i jakie jedzenie jest ludzkie. Przede wszystkim zaś jaki jest problem z przeszłością w Amazonii i dlaczego nie wspomina się zmarłych? Zapraszam w podróż do świata prawdziwych ludzi.

Paweł Chyc – kołobrzeżanin, którzy przez wiele miesięcy mieszkał z potomkami Indian Moré w amazońskim lesie tropikalnym na pograniczu boliwijsko-brazylijskim. Doktorant w instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi bloga https://www.facebook.com/antropologwboliwii/.

07 lutego 2020, godz. 18:00, Klub Kultury MCK Jedynka, ul. Chrobrego 9.
Wstęp wolny.

Europenian flag

.