60 lat Gorzowskiej Orkiestry Dętej – „Muzyka łączy pokolenia”

Dodano: 29 października 2018
 

Gorzowska Orkiestra Dęta w roku 2018 obchodzi swój jubileusz 60-lecia. Z tej okazji przygotowała dla Państwa koncert, który odbędzie się w dniu 24 listopada 2018 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. o godz. 18:00.

Będzie to szczególny, urodzinowy występ, podczas którego orkiestra zaprezentuje się w towarzystwie zaproszonych gości: Bolesława Malickiego, Moniki Makowskiej-Wiącek, Marzeny Szulmańskiej-Śron oraz Marcina „Pesosa” Stachowiaka i Zespołu Buziaki, który tworzy grupę mażoretek orkiestry, a także Chóru Cantabile i Chóru Szkoły Muzycznej I i II st. w Gorzowie Wlkp.

Zapraszamy wszystkich przyjaciół orkiestry, abyśmy wspólnie mogli świętować ten jubileusz.

GOD przygotowała w swoim bogatym repertuarze muzykę filmową, rozrywkową, jak również marszową. W wykonaniu wokalistek usłyszymy m.in. piosenkę polską lat 50-tych do poezji Jana Gałkowskiego oraz francuską z repertuaru Edith Piaff.

24 listopada 2018, godz. 18:00, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Teatralna 9.

Wstęp wolny. Wejściówki na koncert do odebrania w biurze MCK ul. Drzymały 26 – ilość miejsc ograniczona.

Na koncercie zostanie wykorzystane instrumentarium dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadania: Infrastruktura Domów Kultury.

 

GOD historycznie

Historia Gorzowskiej Orkiestry Dętej sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i jest ściśle związana z powojennymi dziejami miasta Gorzowa Wielkopolskiego, a także województwa gorzowskiego, zielonogórskiego, a obecnie lubuskiego. W roku 1958 dzięki prężnie rozwijającemu się w Gorzowie przemysłowi, wiodące w regionie i w kraju Zakłady Włókien Chemicznych „STILON” uznały za prestiżowe posiadanie w swoim portfolio orkiestry dętej i tak z dniem 14 listopada 1958r. odbyła się pierwsza próba zespołu i dzień ten uważany jest za datę narodzin dzisiejszej Gorzowskiej Orkiestry Dętej.

Skład orkiestry zmieniał się na przestrzeni lat. Na początku trzon muzyczny stanowili pracownicy zakładów STILON, aktualnie w orkiestrze grają muzycy amatorzy jak i byli muzycy orkiestry wojskowej, a także nauczyciele i uczniowie gorzowskich i podgorzowskich szkół muzycznych oraz absolwenci akademii muzycznych. Zespół stara się aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta i regionu. Regularnie zapewnia oprawę muzyczną uroczystości miejskich, a także państwowych. Orkiestra udziela się także na polu szerzenia kultury wśród mieszkańców miasta: wykonuje okazjonalne koncerty plenerowe, a także regularne koncerty świąteczne i karnawałowe dla mieszkańców miasta i okolic.

Gorzowska Orkiestra Dęta zajmuje się także promowaniem muzyki wykonywanej na instrumentach dętych poprzez prowadzone warsztaty edukacyjne dla szkół i przedszkoli oraz regularne i wieloletnie współorganizowanie, wraz z Miejskim Centrum Kultury, Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych „Alte Kameraden”.

Poziom muzyczny orkiestry, a także jej działalność ma bezpośrednie przełożenie na jej osiągnięcia. Do nich należą m. in.: Nagroda honorowa „Złoty Dukat Lubuski” za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu (2018) czy I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Złota Tuba” w Złotowie w 2017 roku. Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, Turniejach Orkiestr Dętych w Grodzisku Wielkopolskim, zdobywając czterokrotnie „Złoty Róg” (lata 1995, 2000, 2003, 2005). Na IV Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr Dętych „Alte Kameraden” w 2010r. została zdobywcą Grand Prix. Zdobyła również tytuł Laureata w Konkursie Estradowym w 2012r. podczas VI Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych „Alte Kameraden” oraz wiele nagród, wyróżnień i dyplomów, takich jak Odznaka Honorowa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność społeczną, organizacyjną i artystyczną w amatorskim ruchu muzycznym. Za działalność i osiągnięcia artystyczne orkiestra została uhonorowana Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia dla rozwoju miasta (2008) i Nagrodą Kulturalną Miasta Gorzowa Wielkopolskiego „Motyl” (2001).

Obecnie orkiestra gra pod dyrekcją Anny Wiśniewskiej, wieloletniej instrumentalistki orkiestry, absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prezesem Stowarzyszenia Gorzowska Orkiestra Dęta jest Marcin Stróżyk.

Europenian flag

.