Mała Galeria GTF MCK

Dodano: 8 stycznia 2014
 

ul. Chrobrego 4
    66-400 Gorzów Wlkp.

 +48 95 736 76 67

  gtf-galeria@o2.pl

 

Mała Galeria Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego – siedziba GTF, powstała w 1972 roku. W pierwotnym zamyśle miała być tylko siedzibą Towarzystwa. Ówcześni jego członkowie m.in. Kazimierz Nowik, Józef Czerniewicz, Janina Trojan, Zdzisław Śliwian, Waldemar Kućko, Zenon Kmiecik i inni postanowili społecznie uporządkować, odgruzować piwnicę w budynku siedziby Ogniska Muzycznego przy ul. Chrobrego 4.

Należy podkreślić, że Towarzystwo od chwili powstania, tzn. od 1954r., działało aktywnie poprzez organizowanie dorocznych wystaw (gościnnie w innych instytucjach, a najczęściej w Muzeum Okręgowym), plenerów, a także włączyło się w 1969 roku do organizowania Konfrontacji Fotograficznych w ramach Konfrontacji Kulturalnych. Dzięki tym działaniom GTF było zauważone w środowisku kulturalnym Gorzowa, a tym samym zyskało akceptację i przychylność władz w utworzeniu własnego lokum.

Inauguracja działalności galerii nastąpiła jesienią 1972 roku wystawą Janiny Trojan „Drzewa”. Od tego roku wszystkie wystawy doroczne Towarzystwa, indywidualne członków czy też gości zaproszonych odbywały się we własnej galerii. Własne lokum sprzyjało temu, że w szeregi stowarzyszenia wstępowało coraz więcej sympatyków fotografowania. Wspólne spotkania, te same zainteresowania tworzyły niepowtarzalny klimat.

Znaczne zmiany zaczęły się w roku 1981, kiedy to nastąpiło porozumienie pomiędzy GTF a Biurem Wystaw Artystycznych dotyczące współpracy wystawienniczej. Od tego momentu do 1992 roku oferta wystawiennicza była wzbogacona o wystawy plastyki.

Galeria zyskała nowe wejście od strony ul. Chrobrego (do tej pory wejście było od strony ogrodu) oraz nazwę „Mała Galeria BWA-GTF”.

Po roku 1992 galeria powróciła do Towarzystwa i od tego czasu utrzymanie jej, a także działalność wystawiennicza pozostaje w gestii Towarzystwa.

Od 2019 roku, właściwie roku 65-lecia GTF, galeria będzie funkcjonować w ramach MCK z działalnością i programem wystawienniczym Towarzystwa. W dalszym ciągu odbywać się w niej będą wystawy fotograficzne i sporadycznie plastyki. Dalej będziemy spełniać rolę miejskiej galerii fotografii.

 

Marian Łazarski

członek ZPAF i prezes GTF

Europenian flag

.