BAMBERKA 2020

Dodano: 24 września 2020
 

Zapraszamy na XI Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form który odbędzie się w dniach 9-10 października 2020 w Sali Widowiskowej MCK.

9 października:

godz. 19:00 „Więcej grzechów nie pamiętam…” – monodram w wykonaniu Martyny Strychalskiej – Poznań

Reżyseria: Daniel Stachuła

Scenariusz: Martyna Strychalska, Daniel Stachuła (na podstawie powieści Vedrany Rudan „Oby Cię matka urodziła”)

Kostiumy: Martyna Strychalska, Daniel Stachuła

Opowieść o relacjach matki i córki, bezustannie wibrujących na granicy między miłością a nienawiścią. Bohaterka rozprawia się z mitem o świętości Matki. W spektaklu przewijają się też wątki: śmierci, konfliktu pokoleń, mentalności, która każe ukrywać wszystko w czterech ścianach własnego domu. Jest to wyprawa do źródeł zła, próba nadania mu nazwy. Gdy oprawcami są mama i tata, wyzwolenie z zaznanego od nich cierpienia może zabrać całe życie. Czy każdy ma prawo do ratunku, oczyszczenia i swojego anioła?

godz. 20:30 „Letnie Małżeństwo” – monodram w wykonaniu Marty Andrzejczyk – Olsztyn. – Mezalians współczesny stworzony w oparciu o autentyczną historię.

Reżyseria: Przemek Wiśniewski. Scenariusz: Agnieszka Kochanowska na podstawie pamiętnika Marty Andrzejczyk. Muzyka: Czesław Mozil

W naszej Polsce – znanej z gazet, jako kraj wyzwolonych, inteligentnych, ambitnych i zdolnych ludzi, gnębionych przez kiepskie rządy zaściankowych polityków – istnieją miejsca, których wcale nie chcemy oglądać. Których absurdalność, koślawość i głupota nie pasuje do obrazu kraju, w którym chcemy żyć. W które nie chcemy wierzyć i odkładamy je do lamusa historii, jako zjawiska dawno już nieistniejące.

A jednak pewne rzeczy cały czas się zdarzają i dla poszczególnych ludzi stają się ich całym życiem. Zdarzają się na przykład w warmińsko-mazurskim. Kaśka – kurpianka mazurska opowiada swoją historię siedmiotygodniowego małżeństwa ze szlachcicem. Mezalians współczesny z historią i histerią w tle w jednym akcie.

Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń czasem jest, a czasem nie jest przypadkowe. Jeśli myślisz, że to o tobie, to na pewno masz rację. Jeśli myślisz, że to nie o tobie, to obyś miał rację…

/Agnieszka Kochanowska/

10 października:

godz. 18:00 „ROBERT” – monodram w wykonaniu Julii Boguni – Teatr Narybek From Poland, Katowice. Na motywach opowiadania Kristen Roupenian.

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski

On: „Jest idealna, ma idealne ciało, wszystko w niej jest idealne, ma dopiero dwadzieścia lat, ma skórę bez skazy, tak strasznie jej pragnę, bardziej, niż kiedykolwiek pragnąłem jakiejkolwiek kobiety, pragnę jej tak bardzo, że gotów jestem umrzeć.”

Ona: „Odraza zamieniła się w niechęć do samej siebie i poczucie upokorzenia.”

To opowiadanie o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo. To literatura minimalistyczna, choć – paradoksalnie – napisana z rozmachem. Właśnie dlatego stała się najpopularniejszym wiralowym tekstem literackim XXI wieku i zdobyła dwa miliony czytelników w internecie.


godz.19:30 „Od przodu i od tyłu” – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka – Lublin. Inspirowane: „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego

Reżyseria: Stanisław Miedziewski

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak

Kostium: Magdalena Franczak

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora “Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Obowiązują wejściówki dostępne na abilet.pl od 1 października. Ilość miejsc ograniczona.

Bilety Bamberka 9 października: abilet.pl

Bilety Bamberka 10 października: abilet.pl

Europenian flag

.