Dobry Wieczór Gorzów – koncerty – Nocna Zmiana Bluesa / Sklep z Ptasimi Piórami

Dodano: 18 lipca 2022
 

24 lipca / niedziela / Stary Rynek / wstęp wolny

Dobry Wieczór Gorzów zaprasza w niedzielę na koncerty zespołu Nocna Zmiana Bluesa oraz Sklep z Ptasimi Piórami. Dobra zabawa murowana!

NOCNA ZMIANA BLUESA
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa, to również najstarsi, nieprzerwanie działający wykonawcy z kręgu bluesa w naszym kraju. Od 40 lat, bez najmniejszej przerwy, podróżują i koncertują dzieląc się swoją muzyczną pasją.
Na imponujący dorobek artystyczny grupy składa się 28 wydanych płyt (3 LP, 4 DVD, 21 CD). Cztery z nich osiągnęły status „Złotej Płyty”. Są wśród nich też płyty nagrane z takimi wybitnymi artystami, jak m.in. Dżem, Krystyna Prońko czy Wojciech Karolak. Prestiżowa wytwórnia WARNER wydała przed pięciu laty podwójny CD Nocnej Zmiany Bluesa w prestiżowej serii „Złota kolekcja”.
Najnowsza płyta zespołu zatytułowana „ Amazonia” zdobyła miano Płyty Roku w plebiscytach; Radio Gra FM – „Toruńskie Gwiazdy 2021” oraz tytuł Płyty Roku w kwartalniku „Twój Blues” w roku 2021.
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie czterech dekad działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i wielu prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Przez 30 lat był też prezenterem Polskiego Radia, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”! Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne, Sławek został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”.
Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa wypracowała w trakcie tysięcy koncertów w klubach i na festiwalach w kraju i całej praktycznie Europie. Koncertowała również w Zimbabwe i w Stanach Zjednoczonych, na festiwalu „International Blues Challenge” w Memphis.
Grają już od czterdziestu lat… A ciągle promieniują energią i radością grania! Z łatwością nawiązują kontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera koncertu.
Skład zespołu:
Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna
Witold Jąkalski – slide gitar
Wiesław Kryszewski – gitara
Piotr Dąbrowski – gitara basowa
Grzegorz Minicz – bębny, tara

SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, nieraz bardzo młodą. Każdy koncert zespołu, to niepowtarzalne spotkanie z dynamiczną muzyką i mądrymi tekstami. Niezwykłymi wydarzeniami dla muzyków Sklepu były wspólne występy z takimi artystami jak: pianista grupy YES – Rick Wakeman, czy wybitny wokalista jazzowy – Bobby McFerrin. Sklep z Ptasimi Piórami wydał 7 autorskich płyt CD, nagrał wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych. Koncertował w całej Polsce, a także w Austrii, Szwecji, Niemczech i we Francji.
„Więź sentymentalna ze Sklepem łączy mnie od krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki w 1981 roku. Cieszę się, że przez te lata przetrwały nie tylko wspomnienia, ale również witalność i radość zespołu w spotkaniach z publicznością. Sklep z Ptasimi Piórami jest zespołem uśmiechniętym, nawet, gdy jest głęboko refleksyjny.”
Janusz Deblessem – redaktor Radiowej Trójki

„…Muzyka Leoszewskiego jest wyjątkowo wyrazista i charakterystyczna, a jego znak firmowy łatwo odczytać już po pierwszych frazach. Tak jak gmerki na starych budowlach, tak i dźwięki – współbrzmienia akordów – tworzą muzyczny podpis, który pozwala bez wątpliwości rozpoznać twórcę. Melodie wprowadzają w muzyczny świat, który zachwyca nowością, a jednocześnie daje poczucie swojskości i bliskości, i gdzie, co bardzo ważne, z żadnego kąta nie wieje nudą. W jego muzyce pulsuje ta właśnie aura melodii „Krainy Łagodności”, genialnych w swej prostocie, która sprawia, że w równym stopniu poruszają serce i wtedy, gdy niesie je dźwięk pełnej orkiestry, i kilka zaledwie uderzeń gitary…”
Beata Bonik – StrefaPiosenki.pl

„Wizytówką zespołu jest charakterystyczny głos Ryszarda Leoszewskiego. On też od wielu lat w jedyny i niepowtarzalny sposób przekłada niełatwe treści poetyckie na język piosenki. Niewyrażalna przestrzeń „podróży dookoła siebie” czy też „wiedzy o tym, jak nie jest” i „niewiedzy o tym, jak jest” sprawia, że coraz to nowe pokolenia odwiedzają … sklep z ptasimi piórami.”
dr Mikołaj Rykowski – muzykolog, muzyk związany z Akademią Muzyczną w Poznaniu

„… zespół z korzeni i klimatów kultury studenckiej wyrosły, a mimo upływu lat wierny wciąż swym artystycznym wyborom. Sprzeciwem wobec świata, domeną twórczą była dla nich prywatność, szczera, nie wstydząca się uczuć. Brzmienie gitary, wzbogacone o pulsującą obecność instrumentów perkusyjnych – od ballady po delikatną sambę – to rozpoznawalny klimat „Sklepu”. Jedynego takiego w Szczecinie.”
Artur Daniel Liskowacki – prozaik, poeta, eseista, krytyk teatralny

„To najprzyjemniejsze brzmienia moich studenckich lat. To sklep, do którego dziś jestem gotów stać w kolejce. „…Jeśli istnieje ktoś, kto zsyła sny…”, niech mnie przeniesie w tamten czas.”
Henryk Sawka – satyryk

Europenian flag

.