Dobry Wieczór Gorzów – zespół Fabryka / „1980-TY” spektakl Teatru im. J. Osterwy

Dodano: 22 sierpnia 2022
 

28 sierpnia / niedziela / 19:00 / Stary Rynek / wstęp wolny

👉 Na niedzielny wieczór mamy dla Was dwie różnorodne propozycje, muzyczną oraz spektakl który wykona Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim .

✔ Fabryka to zespół założony w 2004 roku w Warszawie, z inicjatywy wokalisty kompozytora i autora tekstów – Sylwestra Domańskiego. Łączy klasyczny rock z brzmieniami elektronicznymi i poezją. Tworzy muzykę do własnych słów, jak i do wierszy takich poetów jak: Wyspiański, Baczyński, Gajcy, Szczepański. Wszystko zaczęło się od cytatu fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, który pochodzi z debiutanckiej płyty Fabryki – “Rock Fantastyczno-naukowy”(2011) .

W roku 2013 formacja brała udział w programie „Must Be The Music”, ma za sobą szereg niezależnych koncertów oraz cykl kilkunastu występów z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, czy Święta Niepodległości. Fabryka była gościem Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. W 2016 roku Narodowe Centrum Kultury wydało kolejną płytę Fabryki – “Sierpień” na której zespół 11 utworów obrazujących wiersze Baczyńskiego, Gajcego i innych poetów pokolenia „Kolumbów”. Wydawnictwo odwołuje się do naszego dziedzictwa narodowego, przypomina wybitnych poetów, promuje bogaty język polski, oddziałuje na świadomość historyczną popularyzując patriotyzm bez patosu i egzaltacji

W 2019 roku zespół pojechał w trasę koncertową – „Muzyczna lekcja historii”. Na koncertach zespół przypominał różne wydarzenia z naszej historii ilustrując je własną muzyką. Dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej O/Szczecin, ukazała zespól wydał EP-kę „Janek” (2019) poświęconą tragicznym wydarzeniom w kopalni 'Wujek”, oraz – „Dziwny stan” (2021) – wyjątkowy album – na 40 rocznicę stanu wojennego,przywołujący odczucia i myśli Polaków z tamtego czasu. Album został zrealizowany w legendarnym Izabelin Studio i zawiera 11 piosenek – w większości do anonimowych poezji z początku lat osiemdziesiątych.

Podczas pandemii lider zespołu nagrał i wydał pełną elektroniki”, solową płytę „Amore” płytę z poezjami o miłości

W 2020 roku

Fabryka zapowiada, że ciąg dalszy nastąpi…a w wakacje Fabrykę będzie można zobaczyć w Drezdenku, Łobzie, Ińsku i oczywiście w Gorzowie.

✔ „1980-TY” – spektakl Teatru im. J. Osterwy

1980-Ty to widowisko muzyczne osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980. roku. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność” była nie tylko na ustach całego świata, ale i w sercach milionów Polaków.

Libretto: Andrzej Ozga

Reżyseria: Jan Tomaszewicz

Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej

Muzyka: Marek Zalewski

Choreografia: Tomasz Tworkowski

Światła: Monika Sidor

Wizualizacje i projekt plakatu: Joanna Sapkowska

Asystent reżysera: Mikołaj Kwiatkowski

Występują:

Magdalena Dwurzyńska, Justyna Jeleń, Bogumiła Jędrzejczyk, Magdalena Kasperowicz, Maciej Kotlarz, Mikołaj Kwiatkowski, Joanna Ginda-Lenart, Anna Łaniewska, Edyta Milczarek, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa, Cezary Żołyński, Dominik Jakubczak – gościnnie Młodzież ze Studia Teatralnego i Zespołu Tanecznego „Buziaki”

Europenian flag

.