Antropologiczne poznawanie świata – „Moje góry”

30-01-2024, godz. 18:00
sala widowiskowa MCK, Drzymały 26, Gorzów Wielkopolski

Z cyklu „Antropologiczne poznawanie świata”. Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – „Moje góry”.

To jest krótka historia, najpierw marzenia nastolatka, potem pasji dorosłego i determinacji już dojrzałego człowieka z nizinnej Łodzi. To jest historia wzlotów, sukcesów i upadków (w dosłownym tego słowa znaczeniu).

Piotr Pustelnik – doktor inżynierii chemicznej, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jako trzeci z polskich himalaistów (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Twórca projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum.

Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga normalna), Annapurna I (wschodnia grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi.

Do 2007 redaktor naczelny miesięcznika górskiego „n.p.m.” W 2007 nagrodzony doroczną nagrodą Explorera, przyznawaną na Explorers Festival w Łodzi światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W marcu 2011 nagrodzony „Super Kolosem 2010” za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. Od maja 2016 prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

30 stycznia 2024, godz. 18:00
sala widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26
Wstęp wolny.


Europenian flag

.