BAMBERKA 2020

10-10-2020, godz. 18:00
sala widowiskowa MCK, Drzymały 26, Gorzów Wielkopolski

XI Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form
10 października:

godz. 18:00 “ROBERT” – monodram w wykonaniu Julii Boguni – Teatr Narybek From Poland, Katowice. Na motywach opowiadania Kristen Roupenian.

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski

On: „Jest idealna, ma idealne ciało, wszystko w niej jest idealne, ma dopiero dwadzieścia lat, ma skórę bez skazy, tak strasznie jej pragnę, bardziej, niż kiedykolwiek pragnąłem jakiejkolwiek kobiety, pragnę jej tak bardzo, że gotów jestem umrzeć.”

Ona: „Odraza zamieniła się w niechęć do samej siebie i poczucie upokorzenia.”

To opowiadanie o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo. To literatura minimalistyczna, choć – paradoksalnie – napisana z rozmachem. Właśnie dlatego stała się najpopularniejszym wiralowym tekstem literackim XXI wieku i zdobyła dwa miliony czytelników w internecie.

godz.19:30 “Od przodu i od tyłu” – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka – Lublin. Inspirowane: “Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego

Reżyseria: Stanisław Miedziewski

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak

Kostium: Magdalena Franczak

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora “Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…
Obowiązują wejściówki dostępne na abilet.pl od 1 października. Ilość miejsc ograniczona.
Bilety Bamberka 10 października: abilet.pl
10.10 18:00, Sala Widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26


Europenian flag

.