Bassekou Kouyate & Band – Miej Czas na Koncerty

22-06-2024, godz. 20:30
Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Drzymały (Park Siemiradzkiego), Gorzów Wielkopolski

Jako drugi wykonawca w ramach cyklu Miej Czas na Koncerty 22 czerwca na scenie w  Amfiteatrze MCK zagra Bassekou Kouyate & Band. Już dziś możecie nastawić się na potężną dawkę tanecznych rytmów prosto z Mali, które wprowadzą Was w wakacyjny klimat.

„On jest geniuszem i żywym dowodem na to, że blues pochodzi z Mali”, mówi Taj Mahal o swoim koledze Bassekou Kouyate. W jego twórczości wiele jest odwołań do bluesa, które leżą w starożytnym instrumencie ngoni, będącym rodzajem tradycyjnej, zachodnioafrykańskiej lutni o trzech strunach i długiej szyjce w kształcie włóczni, powszechnie uważanej za afrykańskiego przodka banjo i przez stulecia używanym jako jeden z drugorzędnych instrumentów orkiestrowych i urządzenie ceremonialne.

Bassekou Kouyate jako wielka gwiazda nowej generacji muzyki afrykańskiej i niekwestionowany mistrz ngoni sprawił, że instrument ten stał się powszechnie znany. Jego muzyka to kombinacja wirtuozowskiego stylu gry i licznych innowacji, które dodał do tradycyjnego instrumentu – zwiększając liczbę strun, rozwijając nowe techniki gry i przeciwstawiając się tradycji przy jednoczesnym czerpaniu z niej i eksperymentowaniu z efektami dźwiękowymi, takimi jak pedał wah-wah, Bassekou wysunął instrument na pierwszy plan muzyczny, czyniąc z niego ważny element w wielu współczesnych malijskich zespołach.  W rękach Bassekou ten pozornie ograniczony instrument rozwinął się, aby pomieścić szerszy zakres melodyki i zyskać wszechstronność, obejmującą zachodnie style, takie jak jazz, blues i rock and roll, tym samym potwierdzając status Bassekou Kouyate jako twórcy elektrycznego ngoni, wirtuoza i wizjonera.

Przełom w jego twórczości nastąpił wraz dołączeniem do Symmetric Orchestra, gwiazdorskiego kwartetu, tworzonego z Toumani Diabate i Keletigui Diabate. Później został wybrany przez Aliego Farka Toure do grania jako wiodące ngoni w jego słynnym i jednocześnie ostatnim albumie “Savane”. Dla Aliego Farka Toure Bassekou był “surowym diamentem” na malijskiej scenie muzycznej.

Niezwykła muzyczna podróż Bassekou Kouyate pokazuje, że jest on bezsprzecznie najbardziej innowacyjnym i ekscytującym malijskim muzykiem, jaki pojawił się w ostatnich latach. Przeciwstawiwszy się tradycji, nadal przesuwa granice swojego starożytnego dziedzictwa muzycznego, przynosząc niezwykłą muzykę dla publiczności na całym świecie wraz ze swoim fenomenalnym zespołem na żywo Ngoni ba, w skład którego wchodzi jego żona Amy Sacko (słynna malijska piosenkarka, często nazywana „Tiną Turner Mali”), ngoni – tradycyjne zachodnioafrykańskie lutnie – w kilku różnych rozmiarach tonalnych oraz instrumenty perkusyjne (talking drum / afrykańskie bębny, yabara [tradycyjny szamański instrument wykonany z tykwy i świętego nasienia rudraksha w sieci] i calebasse [instrument perkusyjny składający się z cylindrycznej rączki, na której są zamocowane przylegające do siebie metalowe kulki, które tworzą charakterystyczny dźwięk podczas przesuwania rączki wzdłuż powierzchni instrumentu]). Wydał również kilka albumów cieszących się międzynarodowym uznaniem – najnowszy, “Miri”, przyniósł mu nagrodę dla “Najlepszego Artysty” 2020 roku według Magazynu Songlines.

W trakcie swojej kariery Bassekou grał z takimi gwiazdami jak Bonnie Raitt, Ali Farka Toure i Bono, zbierał też pochwały od legend muzyki, takich jak Eric Clapton. Zajął się również bluesem i muzyką country z Taj Mahal i pojawił się w projekcie Africa Express w 2016 roku u boku Paula Wellera i Damona Albarna. Grał na wielu festiwalach, takich jak Glastonbury, Latitude, Roskilde, Fuji Rock Festival, North Sea Jazz Festival czy WOMAD. Jego odwaga w przepracowaniu i zdefiniowaniu na nowo swojego muzycznego dziedzictwa czyni z niego prawdziwie współczesnego muzyka afrykańskiego – wizjonera i indywidualistę, który całkowicie zmienił nasze postrzeganie tego tradycyjnego instrumentu, jakim jest ngoni.  Ożywienie i swoiste uwspółcześnienie jednego z najstarszych instrumentów na świecie, pozwoliło Bassekou wypełnić lukę między muzyką swoich przodków a XXI wiekiem, wyróżniając go jako wyjątkowo utalentowanego artystę o międzynarodowej renomie.

Śledźcie nas na social mediach Instagramie i Facebooku, by dowiedzieć się więcej.

22 czerwca 2024 (sobota), godz. 20:30
Amfiteatr MCK, ul. Drzymały (Park Siemiradzkiego) 
Bilety: 80 zł do nabycia w kasie MCK (od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-15:30 oraz na portalu abilet.pl.

Miejcie Czas na Kulturę!

Partnerzy cyklu: SC Johnson, Grupa Gezet, Tapparella


Europenian flag

.