CZERWIE do filmu niemego „Pan Tadeusz”
Pokaz kina niemego z muzyką na żywo!
Tapping w wykonaniu zespołu CZERWIE do filmu „Pan Tadeusz”
bilety 8 zł
rezerwacja biletów : Rafał Stećków 691 854 882, rafal.steckow@emceka.com
PAN TADEUSZ – polski film niemy z 1928 roku, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewiczapod tym samym tytułem.
Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tychXX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.
Przy realizacji filmu starano się oddać Mickiewiczowskie realia, dlatego zdjęcia plenerowe zostały nakręcone w województwie nowogródzkim, w majątku nad Świtezią, a grono konsultantów czuwało nad wystrojem wnętrz, kostiumami i rekwizytami.
Uroczysta premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 roku w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli najwyżsi dostojnicy państwowi – prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski.
Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski, chociaż nie zabrakło uwag, że na plan pierwszy wysunięto sceny batalistyczne. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Plakat do filmu zaprojektował wybitny malarz Wojciech Kossak.
CZERWIE – niezależna małopolska formacja prezentująca dźwięki z pogranicza popu, rocka, folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Czerwie dały się już poznać m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych Malta w Poznaniu, Colours of Ostrawa w Czechach, Wrocławiu, Poznaniu i wielu innych miastach. Zagrali dotąd ponad 300 różnego typu imprez, od koncertów klubowych, festiwali, sztuk teatralnych czy tappingów do filmów niemych. Muzycy sa twórcami i wykonawcami muzyki do spektaklu Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie
„Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007), co jest w dorobku grupy najbardziej prestiżowym osiągnięciem. Sztukę wystawiono 50-krotnie w stolicy, była emitowana kilkakrotnie przez TVP Kultura.
Dyskografia:
W roku 2004 CZERWIE wydały album pt. „Padlina” m.in. z gościnnym udziałem Macka Maleńczuka. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego, producenci muzyki elektronicznej i wielu innych przyjaciół.
W roku 2012 ukazała się najnowsza produkcja zespołu, różnorodna stylistycznie płyta „Melanż”.