Dobry Wieczór Gorzów – zespół Fabryka / „1980-TY” spektakl Teatru im. J. Osterwy
W roku 2013 formacja brała udział w programie „Must Be The Music”, ma za sobą szereg niezależnych koncertów oraz cykl kilkunastu występów z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, czy Święta Niepodległości. Fabryka była gościem Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. W 2016 roku Narodowe Centrum Kultury wydało kolejną płytę Fabryki – “Sierpień” na której zespół 11 utworów obrazujących wiersze Baczyńskiego, Gajcego i innych poetów pokolenia „Kolumbów”. Wydawnictwo odwołuje się do naszego dziedzictwa narodowego, przypomina wybitnych poetów, promuje bogaty język polski, oddziałuje na świadomość historyczną popularyzując patriotyzm bez patosu i egzaltacji
W 2019 roku zespół pojechał w trasę koncertową – „Muzyczna lekcja historii”. Na koncertach zespół przypominał różne wydarzenia z naszej historii ilustrując je własną muzyką. Dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej O/Szczecin, ukazała zespól wydał EP-kę „Janek” (2019) poświęconą tragicznym wydarzeniom w kopalni 'Wujek”, oraz – „Dziwny stan” (2021) – wyjątkowy album – na 40 rocznicę stanu wojennego,przywołujący odczucia i myśli Polaków z tamtego czasu. Album został zrealizowany w legendarnym Izabelin Studio i zawiera 11 piosenek – w większości do anonimowych poezji z początku lat osiemdziesiątych.
Podczas pandemii lider zespołu nagrał i wydał pełną elektroniki”, solową płytę „Amore” płytę z poezjami o miłości
W 2020 roku
Fabryka zapowiada, że ciąg dalszy nastąpi…a w wakacje Fabrykę będzie można zobaczyć w Drezdenku, Łobzie, Ińsku i oczywiście w Gorzowie.
„1980-TY”
1980-Ty to widowisko muzyczne osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980. roku. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność” była nie tylko na ustach całego świata, ale i w sercach milionów Polaków.
Libretto: Andrzej Ozga
Reżyseria: Jan Tomaszewicz
Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej
Muzyka: Marek Zalewski
Choreografia: Tomasz Tworkowski
Światła: Monika Sidor
Wizualizacje i projekt plakatu: Joanna Sapkowska
Asystent reżysera: Mikołaj Kwiatkowski
Występują:
Magdalena Dwurzyńska, Justyna Jeleń, Bogumiła Jędrzejczyk, Magdalena Kasperowicz, Maciej Kotlarz, Mikołaj Kwiatkowski, Joanna Ginda-Lenart, Anna Łaniewska, Edyta Milczarek, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa, Cezary Żołyński, Dominik Jakubczak – gościnnie
Młodzież ze Studia Teatralnego i Zespołu Tanecznego „Buziaki”
Stary Rynek / Wstęp wolny