FarmaLITER – Promocja książek poetyckich

19-02-2019, godz. 18:00
Klub Kultury MCK Jedynka, Chrobrego 9, Gorzów Wielkopolski

„farmaLITER”

Promocja książek poetyckich: „W hotelarni świata” Marii Borcz i „Papierowe ptaki” Krystyny Caban.

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na promocję książek poetyckich Marii Borcz i Krystyny Caban. Spotkanie odbędzie się 19 lutego (wtorek) o godz. 18:00 w Klubie Kultury MCK Jedynka przy ul. Chrobrego 9.

„W hotelarni świata” Marii Borcz

„Autorka kreśli stan pewnego -wyczerpania- cywilizacji i jej miałkiej kultury. A przede wszystkim brak zakorzenienia w tradycji, w czymś co kiedyś nazywano „domem”, zastąpionym obecnie symbolicznym „hotelem”. Wiersze Marii Borcz są wielkim oskarżeniem współczesności o spłycenie życia intelektualnego i duchowego, o wszechobejmujący marazm, nihilizm i bylejakość. Co prawda, Autorka jest zbyt inteligentna, żeby nam dawać rady i recepty, ale każdy wrażliwy Czytelnik musi je sam dla siebie znaleźć”. ~Zdzisław Antolski

Uścisk Pompei

Słowa…
słowa…
Erupcja słów…
tworzy gęstą magmę
spływa nikczemności lawą.

Zamilkłam jak Pompeje.

„Papierowe ptaki” Krystyny Caban 

„Poezja erotyczna, poezja inspirowana miłością ma swoją wielowiekową historię. Zaczęła się na dobre od Safony i nigdy nie zobaczymy jej końca. A to dlatego, że życie nie ma większych, mocniejszych inspiracji i nadziei niż miłość.
Wiersze Krystyny Caban są ładnym ogniwem w tej „kawalkadzie szczęścia”. Wyróżniają się tym, że mało w nich egzaltacji i pospolitych uniesień, a sporo myślenia. Okazało się, że depcząc po ścieżkach emocji, można także schodzić na ścieżki egzystencji. I sądzę, że ta właśnie dykcja czyni te właśnie wiersze ciekawymi.
W którymś z wierszy padają słowa, że we dwoje można góry przenosić. I właśnie w tych erotykach Autorka niesie mądrość swojego życia, które jest równie ważne ja miłość. Bez którego miłości by nie było”. ~Leszek Żuliński

Wolna w snach

jak ptaki
unosimy się w powietrzu
jak kwiaty
rozchylamy płatki w stronę słońca
jak motyle
ponad łąk zielenią fruwamy

nie dotykając się

w różowo – granatowym śnie
obejmujesz, tulisz
po prostu jesteś
pod zamkniętą powieką

Spotkanie, w ramach cyklu „farmaLITER”, poprowadzi Beata Patrycja Klary.
Oprawę muzyczną przygotuje Sebastian Siuda „Mała Fuzja”.

19 lutego 2019, godz. 18:00, Klub Kultury MCK „Jedynka”, ul. Chrobrego 9.

Wstęp wolny.


Europenian flag

.