FurmanKa 2019 – Idziemy w miasto!

23-05-2019, godz.
24-05-2019, godz. 00:00
25-05-2019, godz. 00:00
26-05-2019, godz. 00:00
Klub Kultury MCK Jedynka, Chrobrego 9, Gorzów Wielkopolski Przestrzeń Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Gorzów Wielkopolski

Tegoroczna, ósma już, edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana FurmanKa będzie miała szczególny charakter.

Organizatorzy i zaproszeni goście przyjrzą się roli miasta w życiu i twórczości patrona wydarzenia. Temu aspektowi zostanie poświęcony zarówno panel dyskusyjny „Miastoczuły”, uliczny happening Marcina Ciężkiego „Furmanologia”, akcja plenerowa „Poezja wywiedziona w pole” czy „mural” na Kwadracie.

W tym roku w ramach Festiwalu połączone zostanie słowo, dźwięk i obraz, a to za sprawą zaproszonych gwiazd. W czwartek, 23 maja, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej spotka się z czytelnikami pisarz Jakub Małecki („Rdza”, „Dygot”, „Nikt nie idzie”). W piątek, 24 maja, w Jazz Clubie Pod Filarami wystąpi bard i poeta Jan Kondrak.

„Jan Kondrak to głos – wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów, której jest współzałożycielem. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga czy Jacka Kaczmarskiego. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.”

W sobotę, 25 maja, w Klubie Kultury MCK Jedynka swój monodram zaprezentuje dobrze znana gorzowianom Caryl Swift.

Festiwal FurmanKa organizowany jest od lat z kilku powodów. Żeby Gorzów istniał aktywnie na literackiej mapie Polski. By działy się tu wydarzenia integrujące lokalne środowisko literackie. Przede wszystkim jednak FurmanKa powstaje dla Kazimierza Furmana i pamięci o jego twórczości.

23-26 maja 2019r., Klub Kultury MCK Jedynka, ul. Chrobrego 9 oraz Przestrzeń Miasta Gorzowa.
Wstęp wolny.

PROGRAM VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana FurmanKa 2019

23 maja (czwartek)

18:00 – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta – spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim

24 maja (piątek)

10:00 – gorzowskie szkoły – warsztaty dla młodzieży
16:00 – ulice Zawarcia i Śródmieścia – happening Marcina Ciężkiego „Furmanologia, czyli Gorzów Kazimierza”
18:00 – Klub Kultury MCK Jedynka – oficjalne rozpoczęcie: panel dyskusyjny „Miastoczuły – Kazimierz Furman i jego Gorzów”
20:00 – Jazz Club Pod Filarami – koncert Jana Kondraka

25 maja (sobota)

13:00-15:00 – Santocko – akcja plenerowa „Poezja wywiedziona w pole”
18:00 – „Kwadrat” – happening plastyczny „Kazimierz malowany”
20:00 – Klub Kultury MCK Jedynka – monodram Caryl Swift

26 maja (niedziela)

10:00 – wizyta na cmentarzu, przy grobie Kazimierza Furmana

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Organizatorami ósmej edycji Festiwalu są Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk i Miejskie Centrum Kultury przy współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Herberta, Jazz Clubem Pod Filarami, Lubuskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Gminą Kłodawa.

Sponsorzy i partnerzy wydarzenia:


Europenian flag

.