hopLEM Festiwal 2021

17-09-2021, godz. 17:00
18-09-2021, godz. 19:00
Klub Kultury MCK Jedynka, Chrobrego 9, Gorzów Wielkopolski

hopLEM Festiwal to święto literatury. Rok Stanisława Lema ma nam wszystkim przypomnieć, że dobra literatura potrafi cieszyć tak samo czytelników z każdego zakątka świata. Tłumaczony na ponad czterdzieści języków autor po dziś dzień budzi wyobraźnię czytających. Festiwal Lemowski ma za zadanie nie tylko promocję postaci tego wybitnego pisarza, który stanowi ikonę literatury polskiej, ale jest dla mieszkańców Gorzowa i okolic czymś więcej. Taki festiwal to dla mieszkańców ziem zachodnich kolejna z możliwości integracji społecznej. Każda inicjatywa o szerokim zasięgu to sposób zbliżenia mieszkańców, wszak literatura łączy pokolenia, łączy sposoby myślenia, stwarza możliwości wspólnego zachwytu i opowieści o tym. Serdecznie na to święto zapraszamy!
Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Klubie Kultury MCK Jedynka przy ul. Chrobrego 9 oraz na Placu Nieznanego Żołnierza („Kwadrat”).
PIĄTEK, 17 WRZEŚNIA
17:00 Otwarcie festiwalu. Wernisaż konkursu na plakat artystyczny inspirowany twórczością Stanisława Lema. Wręczenie głównej nagrody.
18:00 Gość główny festiwalu Stanisław Bereś – prelekcja o Stanisławie Lemie.
20:00 Debiuty warte nagrody – panel o współczesnej poezji i prywatnej Nagrodzie przyznawanej prze Rafała Różewicza. Wystąpią: Rafał Różewicz, Natalia Dziuba i Juliusz Pielichowski. Prowadzenie: Paulina Swacińska-Borensztain.
21:00 SLem – otwarty konkurs poetycki z udziałem publiczności. Prowadzenie: Wojciech Boros.
SOBOTA, 18 WRZEŚNIA
12:00-16:00 Prezentacja futurystycznego malarstwa grupy plastycznej „W Kręgu Sztuki” z Barlinka („Kwadrat”).
15:00 Happening Marcina Ciężkiego „Lem do kwadratu” (Schron na „Kwadracie”).
16:00 Gorzowskie stypendystki: Maria Borcz i Krystyna Caban. Prowadzenie: Izabela Patek.
17:00 Literatura w różnych odsłonach. Panel dyskusyjny: Dominika Lewicka-Klucznik, Katarzyna Zwolska-Płusa, Barbara Piórkowska. Prowadzenie: Beata Patrycja Klary i Marek Stachowiak.
19:00 Socrealizm i komunizm w kontekście Stanisława Lema. Wykład Pawła Ferensztajna.
Organizator:
Miejskie Centrum Kultury
Kawiarnia festiwalowa:
Łazienki 6 KlubEuropenian flag

.