Koncert zespołu Świetliki

22-02-2020, godz. 19:00
MCK Zawarcie, Wawrzyniaka 66 A, Gorzów Wielkopolski

ŚWIETLIKI to zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu TRUPA WERTERA UTRATA w 1992 roku w Krakowie. 22 lutego wykonają premierowo kilka nowych utworów z najnowszej płyty.

Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie „nowej”, piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą (to od parlando), ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.

Zespół wydał do tej pory sześć płyt: „Ogród koncentracyjny” ( 1995), „Cacy cacy Fleischmaschine” (1996), „Perły przed wieprze” (1999), „Złe misie” (2001), „Las putas melancolicas” (2005) oraz „Sromota” (2013).

Debiutancki album stał się dla wielu słuchaczy tzw. dziełem kultowym. W istocie zawiera on wiele piosenek, które stały się już evergreenami (np. „Olifant”, „Nieprzysiadalność”, „Pogo”, „Opluty”, „Przed Wyborami”, „Świerszcze”). Niemniej należy przypomnieć, że pierwsza płyta spotkała się w kręgach krytycznych z nieufnym podejściem i początkowo wrzucano ją do przegródek pt. ciekawe kuriozum, interesująca hybryda, wybryk artystyczny, happening, niepełnosprawne dziwadło, kobieta z brodą etc. Dopiero drugi album „Cacy cacy Fleischmaschin”, mroczniejszy i dojrzalszy brzmieniowo („Korespondencja Pośmiertna”, „Grzyb Robak”) zapewnił Świetlikom pełne obywatelstwo na polskiej scenie muzycznej. Obecnie zespół przygotowuje kolejny album pod roboczym tytułem „Gehenna”.

22 lutego 2020, godz. 19:00, MCK Zawarcie, ul. Wawrzyniaka 66A.
Bilety: 35 zł (do nabycia w kasie MCK przy ul. Drzymały 26 z Gorzowską Kartą Dużej Rodziny 50 procent taniej oraz w serwisie Abilet.pl)


Europenian flag

.