Kresoviana 2023 – XXIX Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa

27-05-2023, godz. 11:00
Scena Letnia Teatru im. Juliusza Osterwy,

Organizatorzy festiwalu „KRESOVIANA 2023” po raz dwudziesty dziewiąty zapraszają do udziału w Spotkaniach Wykonawców Piosenki Kresowej.

Celem imprezy jest prezentacja piosenek związanych z Kresami Wschodnimi Rzeczypospolitej. Mimo upływu wielu lat od utraty Kresów, popularność piosenek lwowskich, wileńskich czy z Polesia nie maleje.

Ekspatriowani z Kresów po II wojnie światowej Polacy przywieźli do swoich nowych siedzib piękną muzykę i piosenki, które dowodzą przywiązania do rodzinnych stron. Budzą nostalgię, sentyment, są cząstką kultury narodowej, potwierdzają historyczny związek utraconych ziem z macierzą. Twórcami wielu z tych piosenek byli znani w Polsce autorzy, m.in.: Emanuel Schlechter, Henryk Wars, Marian Hemar, Wiktor Budzyński, Zbigniew Lipczyński, Józef Bielawski, Juliusz Gabl, Józef Polit, Anna Fisherówna. Po II wojnie światowej piosenki o kolorycie kresowym tworzyli na emigracji: Feliks Konarski, Marian Hemar, Wiktor Budzyński, Kazimierz Abratowski, Czesław Halski, Alfred Schutz, Tadeusz Seredyński i inni.

Do najbardziej lubianych wykonawców tamtych lat należy zaliczyć: Zofię Terne, Władę Majewską, Renatę Bogdańską, Mirę Grelichowską, Szczepka i Tońka (ze słynnych programów radiowych „Na wesołej Lwowskiej Fali” i filmu), a także Stefanię Zielińską i Lubę Miszkiewiczówną.

W kraju po wojnie, ze względów politycznych, pieśni kresowe nie były publicznie wykonywane. Jedynie w czasie imprez rodzinnych i koleżeńskich w środowiskach Kresowian śpiewano znane piosenki: „Tylko we Lwowie”, „Lwów jest jeden na świecie” czy „Marsz lwowskich dzieci” – pieśń, która opiewała bohaterską walkę Polaków w 1918 roku o zachowanie polskości Lwowa.

Od schyłku lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku w zmieniających się realiach politycznych nastąpił wzrost zainteresowania Polaków utraconymi Kresami Wschodnimi, w tym także muzyką i piosenką. Do grona pierwszych wykonawców piosenki kresowej w tym okresie zaliczyć należy: Zbigniewa Kurtycza, Barbarę Dunin, Jerzego Michotka, wrocławski „Kalambur”, piękny program Wojciecha hr. Dzieduszyckiego „Dymek z papierosa”, bytomską „Pacałychę” z Danutą Skalską oraz liczne kapele, chóry, zespoły wokalno – instrumentalne z Przemyśla, Wrocławia, Brzegu, Rzeszowa, Węglińca i inne.

W ostatnim dwudziestoleciu do grona wybitnych twórców piosenki kresowej zaliczyć należy m.in.: Jerzego Masiora, Jerzego Michotka, Kazimierza Wesołowskiego, Aleksandra Porzuczka i innych.

Gorzowskie Spotkania „Kresoviana” nawiązują do ogólnopolskich festiwali piosenki kresowej w Mrągowie, Lesznie, Nowym Sączu, Brzegu, Węglińcu, a także do innych imprez organizowanych przez oddziały TMLiKPW. Mamy nadzieję, że „Kresoviana” umożliwia muzykom i kierownikom zespołów wymianę doświadczeń i pomysłów w zakresie pracy artystycznej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

GOŚĆ SPECJALNY
Zespół Artystyczny Żołnierzy Rezerwy „ROTA”

Powstał jesienią 2008 roku jako Zespół Parafialny parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi.

Na początku elegancję śpiewających panów podkreślały garnitury. Obecnie członkowie zespołu występują w mundurach. Wszak nazwa „ROTA” do czegoś zobowiązuje. Umundurowanie i piękne rogatywki w pełni oddają żołnierski charakter zespołu ROTA.

Zespół tworzą obecnie dwie śpiewające panie Aleksandra Rogulska i Ewelina Zając (śpiew) oraz panowie: Jerzy Bałtrukiewicz (śpiew), Jerzy Bucha (gitara i śpiew), Stanisław Furtan (śpiew), Grzegorz Gajda (śpiew), Władysław Grocki (akordeon i śpiew), Andrzej Harkawy (śpiew), Sebastian Kapsa (śpiew), Stanisław Kubicz (śpiew),Andrzej Miller (gitara i aranżacje muzyczne), Maciej Regulski (perkusja), Franciszek Słaby(śpiew), Mariusz Waleński (śpiew), Wacław Wankiewicz (bas) i Stanisław Rozmus (organy), o wizerunek sceniczny zespołu dba Jan Kusek.

Jaki jest przekaz występów „ROTY”? Członkowie zespołu mówią, że wydźwięk ich programów, na który składają się pieśni i ważne dla Polski teksty, ma być głównie patriotyczny i religijny. Przesłanie jest takie aby pamiętać o wielkich ludziach oraz o wielkich wydarzeniach. Zespół jest gościem wielu imprez o charakterze patriotycznym, religijnym, a teraz również będzie gościem podczas XXIX Spotkań Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa „Kresoviana 2023”.

KOLEJNOŚĆ PREZENTACJI:
1. Chór TA-JOJ, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Seniora Pogodna Jesień;
2. Zespół wokalny OK, Szkoła Podstawowa nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wlkp.;
3. Zespół śpiewaczy ECHO KRESÓW, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Kultury MCK Jedynka;
4. Zespół MACIERZANKA, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. J. Tischnera w Drezdenku;
5. Chór UNIWEREK, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.;
6. Zespół ROMANTIC, Barlinecki Ośrodek Kultury;
7. Solista ROMAN LACKOWSKI, Barlinek;
8. Zespół CANTO, Koło Gospodyń Wiejskich w Kamieniu Wielkim;
9. Zespół wokalny OPTYMISTKI, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.;
10. Duet AH WIERZBINA ALINA MICHALAK HENRYK TERESIAK, Zagórze;
11. Zespół wokalny KOMINEK, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Seniora Pogodna Jesień;
12. Zespół wokalny WENA, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Seniora Pogodna Jesień;
13. Solistka PAULINA KOWALCZYK, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Różankach;
14. Solistka ZDZISŁAWA SZWANKOWSKA, Stowarzyszenie Muzyka Warta Zachodu z Żar;
15. Zespół śpiewaczy JARZĘBINA, Gminny Ośrodek Kultury Kozielice;
16. Zespół śpiewaczy JAGIENKI, Bogdaniec;
17. Zespół CANTORES, Miejski Dom Kultury w Witnicy;
18. Chór KALINA, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Kultury MCK Zodiak;
19. Duet KINGA GAJTKOWSKA ALEKSANDRA WILGOS, Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza, Olbrachtów;
20. Solistka ANNA POROWSKA, Gorzów Wlkp.;
21. Solistka ZOFIA SERWAŃSKA, Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza, Olbrachtów;
22. Chór WRZOSY, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Kultury MCK Jedynka;
23. Zespół wokalny WESOŁA SIÓDEMKA, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Kultury MCK Zodiak;
24. Zespół ludowy BACZYŃSKIE SZARLOTKI, Baczyna;
25. Zespół CANTARE, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., Klub Kultury MCK Jedynka;
26. Zespół śpiewaczy TARNOWIANKI, Tarnów;
27. Zespół MAŁA TĘCZA, Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza, Olbrachtów;
28. Chór ŁĘCZANIE, Miejski Dom Kultury Ośno Lubuskie.

27 maja 2023, godz. 11:00
Scena Letnia Teatru im. Juliusza Osterwy, ul. Teatralna 9
Wstęp wolny.

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA


Europenian flag

.