Literackie wtorki z MCK online. Literatura lekarstwem w czasach zarazy

13-04-2021, godz. 17:00
Internet,

Na rozmowę z pisarką Joanną Jagiełło zaprasza Klub Kultury MCK Jedynka i Beata Patrycja Klary.

JOANNA JAGIEŁŁO to pisarka o wszechstronnym podejściu do literatury. Ukończyła studia na Wydziale Neofilologii (Instytut Anglistyki) na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała językoznawstwo na UW, pracowała jako nauczycielka angielskiego w gimnazjach i liceach. Współpracowała z czasopismem „Perspektywy”, gdzie między innymi prowadziła kolumnę poetycką „Karczma pod pegazem” oraz z czasopismem „Cogito”. Pracuje jako redaktorka podręczników do języka angielskiego w Pearson Central Europe. Jako malarka brała udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jako pieśniarka zdobyła w lutym 2017 roku I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wierszy i Piosenki Miłosnej w Warszawie, a w listopadzie 2018 roku dostała się do półfinału 36. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2018. W tym samym roku wydała pierwszą płytę „Skrzypek bez dachu” z siedemnastoma utworami, w większości do własnych słów i własnej muzyki.
Debiutowała w 1997 tomikiem wierszy „Moje pierwsze donikąd”. W 2006 związała się z Grupą Literacko-Artystyczną KORALE (www.korale.org.pl) – jej wiersze i opowiadania zostały zamieszczone w dwóch antologiach tej Grupy (2007 i 2008). Debiutancką powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem” napisała na konkurs. Utwór nie spotkał się wtedy z zainteresowaniem jury, za to później zainteresowało się Wydawnictwo Literatura i wydało ją w 2011. Za tę książkę Jagiełło była nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Książka uzyskała też nominację do nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej; została przetłumaczona na język ukraiński oraz rosyjski (tłum. Bożena Antoniak) i wydana w latach 2013–2014 przez wydawnictwo Urbino we Lwowie.
Jagiełło zdobyła główne nagrody w kilku turniejach jednego wiersza (Sochaczewskie Centrum Kultury, 2016, 2018, Centrum Kultury w Łomiankach, 2017). Należy do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Film online, premiera: 13 kwietnia 2021, godzina 17:00Europenian flag

.