Miej Czas Na Koncerty / Adam Bałdych Quartet + Kari Sal + Gorzowska Orkiestra Dęta / Papusza

02-07-2022, godz. 20:30
Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Drzymały (Park Siemiradzkiego), Gorzów Wielkopolski

2 lipca / sobota / 20:30 / Amfiteatr MCK- Park Siemiradzkiego / bilety 30 zł

Bilety dostępne na abilet.pl a także w kasie Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., ul. Drzymały 26 (z Gorzowską Kartą Dużej Rodziny 50% zniżki).

„W projekcie Papusza świat muzyki poważnej i improwizowanej oraz poezji Bronisławy Wajs znajdą wspólną przestrzeń. Korespondencja sztuk jest dziś jednym z najistotniejszych zjawisk w środowisku kulturotwórczym a dla mnie osobiście dialog między muzycznymi gatunkami i poszukiwanie fundamentów dla tworzenia nowej jakości z odrębnych źródeł.

Poezja Papuszy będzie pojawiać się nie tylko w sposób dosłowny, śpiewana przez wokalistkę Kari Sal, ale stanie się inspiracją dla wyrazu dźwiękowego tego, co nieuchwytne, a co w swojej wyobraźni tkała poetka. Jako kompozytor sięgam coraz częściej do dużych aparatów wykonawczych jak orkiestra. W tym wypadku spróbujemy wraz z Gorzowską Orkiestrą Dętą wykreować wyjątkowy kolor zanurzony w barwach dzisiejszego świata i tego, który jawi się w utworach Papuszy. Istotnym elementem kompozycji będzie przenikanie świata dźwięków zapisanych i improwizowanych, które są nieprzewidywalne i trudno określić ich narrację. To połączenie jest dla mnie zawsze niezwykle ekscytujące”.

Adam Bałdych

Adam Bałdych – skrzypek i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Od 2012 roku związany z prestiżową oficyną wydawniczą ACT z siedzibą w Monachium. Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak: Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon czy Billy Cobham.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016). W 2020 roku wraz Adam Bałdych Quartet znalazł się w finale prestiżowej nagrody BMW Welt Jazz 2020, której rozstrzygnięcie zaplanowane jest na styczeń 2021 Adam Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr. W 2015 roku na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina stworzył kompozycję Mozaika–Impresje, a w 2016 roku dla Orkiestry Muzyki Nowej napisał utwór Antiphona do tekstów znalezionych w grotach Qumran. W 2019 roku na zamówienie orkiestry AUKSO przygotował Early Birds Symphony na festiwal auksodrone, W 2021 r. w Stuttgarcie swą premierę miała nowa kompozycja „Concerto Galante” przygotowywana na zamówienie Stuttgarter Kamerorchester.

Kari Sal –  wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Łodzi. 27 letnia artystka ma na swoim koncie m.in. zamówienie kompozytorskie dla Łódzkiej Filharmonii oraz współpracę z wybitnymi postaciami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Jej debiutancki album „Betesda” nagrany dla Słowackiej oficyny wydawniczej Hevethia spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i został uznany przez krytyków muzycznych jednym z najciekawszych w roku 2017. Kari Sál czerpie inspiracje zarówno z muzyki ludowej Łemków i Bojków Podkarpackich, wśród której wyrastała jak i współczesnej sceny muzyki elektronicznej. Eklektyzm jej twórczości słychać na albumie Betesda, który skomponowany został w opuszczonym kościele w małej Islandzkiej miejscowości Kirkjubaer Klustur. Na płycie artystka sięga do tekstów apokryficznych z II wieku a towarzyszące jej jazzowe combo poszerza o brzmienia skrzypiec i altówki oraz niezwykły ton Fińskiego wirtuoza trąbki – Verneriego Pohjoli.

Gorzowska Orkiestra Dęta – powstała 1958 z inicjatywy ówczesnego kierownictwa Zakładów Włókien Chemicznych Stilon, które podjęło działania mające na celu utworzenie Zakładowej Orkiestry Dętej. 14 listopada 1958 roku w świetlicy hotelu pracowniczego Stilonu odbyła się pierwsza próba nowo organizowanej orkiestry zakładowej. Ową datę uznaje się za narodziny dzisiejszej Gorzowskiej Orkiestry Dętej. Od stycznia 1992 działa w Miejskim Centrum Kultury. Mecenat nad zespołem sprawuje Urząd Miasta w Gorzowie Wlkp. GOD tworzą nauczyciele, absolwenci i uczniowie gorzowskich szkół muzycznych, studenci oraz seniorzy muzycy rozformowanej Orkiestry Garnizonowej. Dla społeczności miejskiej i okolic grają od lat pokolenia. Zespół koncertuje dla społeczeństwa gorzowskiego, w regionie oraz za granicą. Wykonuje różnorodny program koncertowy – od muzyki poważnej, operetkowej, filmowej, folkowej, marszowej, po światowe standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej, a także muzykę sakralną i oprawę uroczystości kościelnych. Gorzowska Orkiestra Dęta współpracuje od wielu lat ze środowiskiem artystycznym miasta oraz znakomitymi muzykami. Wśród lokalnych zespołów są to:
– Zespół tańca BUZIAKI, który od 2015 roku tworzy grupę mażoretek GOD,
– Szkoła Tańca Fan Dance, Anny i Grzegorza Deptów,
– Chór Cantabile pod dyrekcją Jadwigi Kos,
– Zespól Tańca Ludowego Gorzowiacy,
– Chór Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gorzowie Wlkp.

Wokaliści i soliści lokalni, którzy współpracowali, współpracują z zespołem: Beata Gramza, Kliszczyk Agnieszka, Marzena Śron-Szumlańska, Monika Makowska-Wiącek, Julia Bury, Sylwia Beech, Marcin Pesos Stachowiak, Armand Perykietko, Wojciech Brożek, Jan Popis, Przemysław Podębski. Orkiestra Występowała także z wieloma słynnymi artystami, m.in. Krystyną Prońko, Błażejem Królem, zespołem Majestic, zespołem KULT.

W okresie ponad 60-letniej działalności orkiestra dała ponad 3 000 koncertów.
Spośród wielu nagród i osiągnięć orkiestry należy wymienić: Nagrodę Kulturalną Miasta Gorzowa Wlkp. „Motyl” , Odznaczenie Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodę Honorową za Wspieranie i Promowanie Życia Kulturalnego Regionu Złoty Dukat Lubuski, I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych Złota Tuba 2017, Kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w kategorii Koncertowej GOLD- II miejsce oraz marszowej WAMSB 2018 , Grand Prix IV Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych Alte Kameraden 2010 i Lauret VI MSOD Alte Kameraden 2012, wielokrotny Laureat Nagrody Głównej „Złoty Róg” w Grodzisku Wielkopolskim.


Europenian flag

.