Mini-Konfrontacje Teatralne

20-11-2015, godz. 18:00
Sala Widowiskowa MCK, Drzymały 26, Gorzów Wielkopolski

Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie zaprasza wszystkich miłośników teatru niezależnego, w piątek 20 listopada o godz. 18.00 na Mini-Konfrontacje Teatralne.

„Od przodu i od tyłu” – monodram Mateusza Nowaka z Lublina
Inspirowane: „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego
Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Wykonanie: Mateusz Nowak
Kostium: Magdalena Franczak
Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublina.

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie.
Nagroda Indywidualna Bogusława Kierca oraz Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na 48. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.
Nagroda Publiczności na 29. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.
Grand Prix na 7. Przeglądzie Monodramów „42-200 Monodram” w Częstochowie.
Grand Prix na 3. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie.
Tytuł „Strzały 2014 – Wydarzenie Kultury” przyznany przez czytelników lubelskiej „Gazety Wyborczej”.
Nagroda za kreację aktorską na 42. Tyskich Spotkaniach Teatralnych.
Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie.

„Ona” – spektakl Teatru Uhuru z Gryfina
Scenariusz autorski zespołu
Reżyseria: Janusz Janiszewski
Występują: Dorota Stolarska, Natalia Łuszczyńska, Arkadiusz Jaskot
Kim jest tytułowa Ona? Koleżanką, aktorką, pustym miejscem po kimś, siłą sprawczą naszych działań, nadzieją, ale może też iluzją, a może każdym z nas lub po prostu wszystkim co istnieje – życiem? Na scenie trójka aktorów i sytuacja trochę jak w „Czekając na Becketta”. Młodzi ludzie czekają na nią, bo bez niej nie mogą nic zrobić, są na skraju rozpaczy.

Teatr Uhuru powstał w 1997 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielem i kierownikiem artystycznym grupy jest Janusz Janiszewski – były aktor szczecińskiego Teatru Kana, reżyser, polonista i pedagog teatralny. Od 15 lat Uhuru w ramach pracowni teatralnej GDK współpracuje z zagranicznymi, głównie niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty teatralne. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego.

Mini-Konfrontacje Teatralne odbędą się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Drzymały 26. Wstęp wolny.
Zapraszamy!Europenian flag

.