Od realizmu do hiperrealizmu – wykład
Chrobrego 13.
Człowiek od najdawniejszych czasów próbował odtwarzać naturę. Początkowo w formie naskalnych rysunków, form ceramicznych, później form rzeźbiarskich, wreszcie obrazując otoczenie i siebie w sposób malarski.
Malarstwo przez stulecia wypełniało rolę swoistej archiwizacji zapisu obrazu rzeczywistości epok, stając się dla człowieka częścią opisu historii i postrzegania siebie samego. Dopiero po wynalezieniu fotografii jako innego rejestratora obrazu malarstwo zwraca się w kierunku rzeczywistego, bezpośredniego przedstawiania otoczenia.
Znacznie później podejmowane są próby doskonalszego od fotografii malarskiego obrazowania, wskazując na nieograniczone możliwości ludzkich aktywności intelektualnych i zdolności.
O historii malarstwa realistycznego, wizji artystycznych oraz związkach sztuki z osiągnięciami nauki w poszczególnych okresach mówić będzie w autorskim, ilustrowanym wykładzie ceniona w środowisku malarka Klara Rawicz-Lipińska.
Udział w wykładzie polecany jest uczniom szkół artystycznych, twórcom plastykom, fotografikom oraz każdemu, kto jest zainteresowany malarstwem, fotografią i kulturą obrazowania.
Wstęp wolny.