Olej i akryl – technologia i zasady tworzenia obrazu

18-03-2015, godz. 17:00
Pracownia Plastyczna, Moniuszki 42, Gorzów Wielkopolski

Olej i akryl – najmłodsze techniki malarskie – technologia i zasady tworzenia obrazu

18.03.2015 o godz. 17.00
Chrobrego 13

Olej i akryl stanowią jedne z najmłodszych technik malarskich. Mimo to zyskały sobie niezwykłą popularność malujących. W sposobach technologicznych różnią się znacząco, jednak efekty malarskie mogą często być bardzo podobne.

Umiejętne posługiwanie się wymienionymi technikami umożliwia uzyskiwanie najróżniejszych efektów nie tylko malarskich jak przezroczystość, przenikanie kolorów, tworzenie faktur czy impastów, ale też zewnętrznych cech obrazu jak choćby połysku czy półmatu. Malarstwo olejne i akrylowe nigdy nie stanowiły technik tanich. Wymagają kosztownych sprzętów, dodatkowych materiałów, szczególnych podobrazi. Ceny farb mimo zastępowania pigmentów naturalnych syntetycznymi nie należały i nadal nie należą do niskich. Mimo to cieszą się niezwykłą popularnością malujących. Wielu z nich stosuje je w sposób intuicyjny zmagając się z oporem materii, tworząc obrazy wymagające często nieustannych poprawek i zmian.

Zasady posługiwania się olejem i akrylem oraz ich historię omówi znana w środowisko malarka Klara Rawicz-Lipińska w formie wykładu ilustrowanego.
Udział w wykładzie polecany jest wszystkim zainteresowanym malarstwem bezpośrednio oraz każdemu, kto chciałby poznać kulturę plastyczną z bliska.

Wstęp wolnyEuropenian flag

.