Setting Sun (usa)

08-06-2011, godz.
Klub Muzyczny MCK – Magnat, Drzymały 26, Gorzów Wielkopolski

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed koncertem.

Psychodeliczny gulasz electro-folku, popu, orkiestralnymi smykami pobrzmiewającymi wraz z delikatnym wokalem i ciężkimi bębnami, brzmienie Setting Sun jest zbyt wyjątkowe by przejść obok niego obojętnie. Projekt Gary’ego Levitta ewoluował przez lata wschodząc i zachodząc jak ruchy słońca, jego muzyka to wyraz radości i miłości pomimo przygnębienia i codziennej szarości. Artysta czerpie inspirację z własnego życia, wychowywał się w Nowym Jorku w jednym pokoju z samotną matka i dwójką braci, dopiero kiedy chwycił za gitarę przed jego oczyma rozpostarła się wizja ucieczki z rodzimego domu i poświęceniu się twórczej pracy. Studiował muzyczną i filmową produkcję w San Francisco, Los Angeles czy Londynie, gdzie zetknął się z wieloma znanymi i mniej znanymi postaciami show businessu. Pościg za komponowaniem doskonałej muzyki stał się jego chlebem powszednim i największą pasją.

Prawdziwą sławę Setting Sun przyniósł dopiero trzeci album “Children of the wild” wydany w czerwcu 2008 roku. Krążek przez 8 tygodniu zajmował czołowe miejsca słynnej listy CMJ, a utwory z niego pochodzące można było posłuchać w radiach na całym świecie (m.in. NPR czy BBC). Jeden z nich użyto w państwowej reklamie zachęcającej do wspierania dzikich rezerwatów (wkrótce utwór promował także amerykański odpowiednik akcji).

“Fantasurrel” wydaje się doskonałym rozwinięciem poprzedniego wydawnictwa. Levitt przekonuje, że jeszcze nigdy nie nagrywał z taką łatwością – “po spędzeniu blisko dwóch lat w trasie naturalne było, że po powrocie do domu wszedłem do studia i pozwoliłem utworom wyjść z mojej głowy. Całość nagrałem w 6-7 miesięcy, to była wielka ulga i ułatwienie powrotu do życia w jednym miejscu”. Najnowsze nagrania pełne są charakterystycznych dla współczesnego folku przestrzeni, ale nie brakuje im przy tym melodyjności i wręcz popowej chwytliwości. Krytycy przyrównują głos Gary’ego do Davida Bowie’ego czy Elliota Smith’a, a kompozycje do twórczości Arcade Fire, MGMT, The Beatles… Mimo to Setting Sun jest unikalnym tworem, muzyką absolutnie wyjątkową i wymykającą się wszelkim kategoriom.

W Gorzowie Amerykanin zagra jeden z dwudziestu pięciu koncertów.

www.myspace.com/settingsunEuropenian flag

.