Slajdowisko MultiKulti: Łukasz Supergan „Pieszo do irańskich nomadów”

18-06-2018, godz. 18:00
sala widowiskowa MCK, Drzymały 26, Gorzów Wielkopolski

Łukasz Supergan „Pieszo do irańskich nomadów”

Zagros to potężny łańcuch górski, ciągnący się przez całe terytorium Iranu, od granicy z Turcją po Ocean Indyjski. To największe góry między Alpami, a Hindukuszem, sięgające swoimi szczytami powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych, mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie. Jesienią 2014 roku Łukasz Supergan wyruszył w wyjątkową drogę: ponad 2300 kilometrów pieszo przez góry Zagros, pierwsze w historii przejście tych gór.

Z niewielkim plecakiem, minimalnym zestawem sprzętu i jedną parą butów szedł, chcąc dotrzeć do mieszkańców tych gór – ostatnich irańskich koczowników, do dziś wędrujących ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Wędrując przez pustynie i wysokie góry, zmagał się z upałem, śniegiem, mrozami, psami pasterskimi i… irańską bezpieką. Palił potajemnie opium, dyskutował nad trudną historią kraju, słuchał opowieści o marzeniach młodych Irańczyków.

Na swojej drodze wielokrotnie znajdował schronienie u mieszkańców Zagrosu, słuchając ich opowieści o współczesnym Iranie. Złożyły się one na obraz kraju niezwykłego, pełnego sprzeczności, niuansów, zaskoczeń, bardzo odmienny od znanego nam, Europejczykom. Po 76 dniach wędrówki stanął na wybrzeżu oceanu, jako pierwszy człowiek w historii przechodząc cały łańcuch Zagrosu.

 

Łukasz Supergan – specjalista od wypraw długodystansowych. Jako pierwszy człowiek samotnie przeszedł Łuk Karpat. Przewędrował 4000 km z Warszawy do Santiago de Compostela. Ma na swoim koncie trawers Islandii, przejście grani Pirenejów, całości łańcucha Alp, irańskiego Zagrosu, przejście Izraela i Terytoriów Palestyńskich, wyprawy w Himalaje, Karakorum, Pamir i Tien Szan – łącznie 20 000 km siłą własnych nóg. Odwiedził ok. 40 krajów na 3 kontynentach, spędzając ponad 2 lata w Azji. Dwukrotnie wyróżniony na spotkaniach „Kolosów”.

Autor artykułów o tematyce podróżniczej i górskiej oraz książek „Pustka wielkich cisz” i „Pieszo do irańskich nomadów”.

 

Więcej o Łukaszu Superganie:

www.lukaszsupergan.com

www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze

www.instagram.com/lukaszsupergan

18 czerwca 2018, godz. 18:00, Sala Widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26.

Wstęp wolny.Europenian flag

.