Spotkania z OFF Teatrem – „Kabaret po tamtej stronie”

12-04-2024, godz. 19:00
sala widowiskowa MCK, Drzymały 26, Gorzów Wielkopolski

Monodram w wykonaniu Marcina Ciężkiego

O sztuce

Monodram KABARET PO TAMTEJ STRONIE oparty na tekstach H. Grynberga, pisarza i poety pochodzenia żydowskiego, który w swych utworach często porusza temat holokaustu. Ciężki ucharakteryzowany na konferansjera z musicalu Kabaret tańczy, śpiewa, wypełnia sobą całą przestrzeń. Z resztą słynny musical sfilmowany przez Boba Fossa obecny jest w całym spektaklu, tworzy jego muzyce tło. Głównym tematem monodramu jest jednak kwestia żydowska (pogrom w warszawskim Getcie, antysemityzm), ciągle żywa i bolesna. Ciężki, pomimo bardzo młodego wieku, w przejmujący i wiarygodny sposób mierzy się z ciężarem tych problemów i z metafizycznymi sensami tej prozy, a także z ostrym jej realizmem wzrusza i bawi. Przedstawienie jest zrealizowane bardzo rzetelnie zarówno pod względem aktorskim, jak i reżyserii, scenografii oraz choreografii. Marcin Ciężki pełni w nim rolę swojego rodzaju człowieka orkiestry i udaje mu się to w pełni.

~Kurier Szczeciński A. Dolega

Pojawiły się jednak w czasie XXXII O.S.A.T.J.A. Perły. Marcin Ciężki z Gorzowa Wielkopolskiego zdobywca Grand Prix z monodramem KABARET PO TAMTEJ STRONIE udowodnił, że zafascynowany tematem (a jest to hołd oddany narodowi żydowskiemu) prawdziwe oddanie połączone ze świadomym aktorstwem środki aktorskie, charakteryzacja przekonały mnie o poważnym traktowaniu tego, co Marcin robi na scenie, szczególnie umiejętności samoograniczenia, eliminowania przypadku.

~SCENA Perły ze znakiem jakości J. Krawczykiewicz

Marcin Ciężki – gorzowianin, od lat zajmujący się teatrem, zagrał w 30 prezentacjach teatralnych, prowadzi dwa teatry amatorskiego ruchu artystycznego, wyreżyserował 9 monodramów oraz poprowadził wiele warsztatów. Stypendysta Prezydenta Gorzowa w dziedzinie kultury; społecznik. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i za granicą, laureat teatralnych Grand Prix takich miast jak Warszawa, Suwałki, Berlin, Zgorzelec. Współpracował z teatrami w Polsce: Teatr Druga Strefa (Warszawa), Teatr Rondo (Słupsk), Teatr Kana (Szczecin), a także z Branderburdzkim Teatrem na Wodzie. Od trzech lat zaangażowany w rozwój Gorzowskiej Kultury Niezależnej. W ramach tej inicjatywy zorganizował dwa multikulturalne festiwale pod nazwą „Ciężki Festiwal” (2014, 2016), gdzie prezentowali się artyści z Polski i zagranicy m. in. Natalia Sikora, Caryl Swift, Marcin Bortkiewicz, Romana Kaszczyc, zespół Dicanda, a także artyści lokalni: KRÓL Błażej, Beata Stanek czy Daniel Adamski. Zorganizował wiele wystaw malarskich oraz fotograficznych między innymi: Monika Łuczak, Marta Frej. W 2015 roku w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego pokazał monodram Jacka Zawadzkiego (Instytut Grotowskiego Wrocław). Współorganizator licznych działań np. jak Dni Gorzowa. Obecnie realizuje trzy projekty teatralne. Współpracuje z Filharmonią Gorzowską, grając w musicalach (Alicja w Krainie Czarów, Pinokio) oraz uczestniczy w projektach edukacyjnych.

12 kwietnia 2024, godz. 19:00
sala widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26
Wstęp wolny.


Europenian flag

.