Spotkania z OFFTeatrem – “HOMOSOVIETICUS” – zmiana miejsca i godziny

10-05-2019, godz. 20:00
Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Drzymały (Park Siemiradzkiego), Gorzów Wielkopolski

„Homosovieticus, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”

Miejskie Centrum Kultury w okresie wiosenno-letnim chce zaprosić gorzowian do udziału w Spotkaniach z OFFTeatrem w innej formie niż dotychczas.

Spektakle w ramach comiesięcznych OFF wyjdą w przestrzeń miejską, a dokładnie do widza. Prezentacje teatralne opuszczą świetnie klimatyzowaną, wspaniale wyposażoną w nowinki techniczne, ale jakże urokliwą, salę i zjawią się u Państwa. Na którym z podwórek? Na pierwszy ogień pójdzie podwórko pomiędzy ul. Strzelecką a Pocztową 3.

Wyjście z budynku ze spektaklem do widza, to jedno z założeń działań Miejskiego Centrum Kultury. Pragniemy zainteresować, przybliżyć, zachęcić osoby, które uważają Teatr za coś „nie dla mnie”. To nie jest prawda. Teatr jest dla wszystkich, a zwłaszcza, gdy jest prezentowany u Was, u Ciebie, na Twoim i Moim PODWÓRKU. To chcemy jako MCK dać Wam, jeżeli pogoda pozwoli.

Monodram „Homosovieticus…” skonstruowany na bazie twórczości Michaiła Zoszczenki – wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Dodatkowego klimatu tej inscenizacji dodają piosenki przy akompaniamencie akordeonu.

scenariusz, reżyseria, wykonanie: WOJCIECH KOWALSKI

scenografia: YOLA NYKOWSKA

teksty i muzyka: BUŁAT OKUDŻAWA

akordeon: MICHAŁ PILARSKI

 

„… Jak się wymyśla tak długi tytuł, to powinno się wiedzieć, że gdzieś w swojej połowie z czystego tytułu zmienia się on w swoją własną interpretację przedstawienia. Taki tytuł już właściwie jest recenzją. Wolałbym oczywiście, żeby spektakl Kowalskiego nazywał się po prostu Kowalski, bo pomieściłby się w tym tytule i Homo Zoszczenkus, i polski Everyman, i cała nasza współczesność…”  /Łukasz Drewniak, krytyk teatralny/

 

Informacje o wykonawcy:

Wojtek Kowalski – częstochowianin, aktor Teatru From Poland. Twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista. W latach 1989-2000 aktor Teatru WI-Fi-Fi. W latach 90-tych muzyk zespołu Hababuk. Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A’YOY, między innymi partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi w „Baśni o ludziach stąd”, wcielając się w rolę Hektora. Dwukrotny laureat Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu Saxofonista Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju.

 

10 maja 2019, godz. 20:30, scena Amfiteatru MCK, ul. Drzymały (Park Siemiradzkiego)

Wstęp wolny.


Europenian flag

.