Spotkanie autorskie z „LandsbergOnem” 2022 – numery 9 i 10
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie najnowszy numer „LandsbergOnu”.
Organizatorzy: Stowarzyszenie „NOVUM” i Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.
10 grudnia 2022, godz. 18:00
Klub Kultury MCK Jedynka, ul. Chrobrego 9
Wstęp wolny
Lista gości będzie ujawniana stopniowo. Możecie spodziewać się następujących osób:
– Pani Anna Kowala-Nadolna (szkice historycznych bestiariuszy z numeru dziewiątego)
– Joanna Łebkowska („U podnóża katedry” z numeru dziewiątego)
– Paweł Ferensztajn (opisy miejsc w „Strażnikach Gorzowa”)
– Katarzyna Barbara Gucałło („Prze(w/m)ijanie”, „Strażnicy Gorzowa”)
– Emi Nowak (grafiki w numerach 8-9 i okładka numeru 10)
– Anna Kowalczewska (grafiki, książka „Księgi Wybranych: Tchnienie”, „Strażnicy Gorzowa”)
– ❓❓❓
– ❓❓❓
Tegoroczne numery różnią się tematyką i formą, ale jednocześnie są ze sobą powiązane. W numerze dziewiątym gorzowianie nadesłali opowiadania nawiązujące do mitologii słowiańskiej, zaś jubileuszowy numer dziesiąty to eksperymentalna prezentacja jednego długiego opowiadania będącego pracą zbiorową wielu gorzowskich autorów (choć nie tylko stąd) i kilku osób, które piszą o naszym mieście w mniej fikcyjnej formie – ponieważ celem jest po pierwsze podziękowanie autorom i czytelnikom za pięć lat razem i utworzenie w miarę spójnego uniwersum dzięki wykorzystaniu znanych już postaci, a po drugie zapewnienie literackiego spaceru po centrum tak dla osób, które dobrze je znają, jak i czytelników z całej Polski, którzy nigdy tu nie zawitali – a być może właśnie zyskają plan na wakacje.
Więcej o wspomnianych numerach przeczytacie poniżej.
LANDSBERGON 1(9)/2022: MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA
Lista tekstów:
– „U podnóża katedry” (Joanna Łebkowska)
– „Wąpierz z Gorzowa” (Emil Zawadzki)
– „Posłańcy” (Mariusz Sobkowiak)
– „Jesteśmy Słowianami” – wywiad z Przemysławem Prawuckim z drużyny odtwórców historycznych Valknut Hird (Kamil Kwiatkowski)
– „Spotkanie pod Drzewem Kosmicznym” (Katarzyna Wieczorek)
– „Wanda, część IV” (Jakub Łukasik)
Autorzy grafik: Sebastian Górny (okładka), Anna Kowala-Nadolna, Emi Nowak, Anna Kowalczewska
Mitologia słowiańska jest nam znana dużo gorzej niż mity Greków i Rzymian, którym poświęca się wiele czasu na etapie edukacji szkolnej, więc zainteresowani zmuszeni są sięgnąć po naukowe opracowania czy fabularyzowane próby rekonstrukcji mitów na podstawie niepełnych, szczątkowych źródeł. Dlatego o rytuałach takich jak ten w „Posłańcach”, wiemy niemalże nic. O tym zapomnieniu o naszej własnej historii wspominają współcześni Słowianie z Valknut Hird. A kto z Was, drodzy czytelnicy, słyszał o Mokosz albo o nawiach, które spotykamy pod Kosmicznym Drzewem w opowiadaniu Katarzyny Wieczorek? Kim są nocnice, wąpierze i jak wygląda mlekowy żmij? Ten skromny zbiór, który trzymacie w rękach, ma choć częściowo przywrócić pamięć o tym, co zapomniane.
– Mariusz Sobkowiak
redaktor naczelny
LANDSBERGON 2(10)/2022: UNIWERSUM
– „LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa”
Fabuła i dialogi: Kamil Kwiatkowski (koordynator projektu), Jakub Łukasik, Anna Kowalczewska, Paweł Karolczuk, Szymon Drzymała, Jerzy Gaśpi, Katarzyna Barbara Gucałło, Sebastian Siuda, Hihi Kalisiak, Emil Zawadzki, Adrian Gajos, Karol Wojdyło
Opisy miejsc: Paweł Ferensztajn, Katarzyna Barbara Gucałło, Adrian Gajos, Adrian Michalak, Mateusz Szwarc
Okładka: Emi Nowak
Mamy zaszczyt oddać w Wasze ręce numer specjalny na pięciolecie magazynu, dlatego inny niż zwykle. Dziesięć numerów LandsbergOnu to pół dekady historii. To ukazanie różnych światów – magicznych, dziwnych, strasznych, z pogranicza science fiction, fantasy, horroru, baśni, legend, postapo. A pośrodku tego wszystkiego, w centrum tych wszystkich uniwersów, swoistym neksusem jest nasze miasto Gorzów Wielkopolski. Przez rok rozważałem pomysł utworzenia łączonego opowiadania, które wykorzystywałoby wszystkie te wizje i dało płaszczyznę do współpracy lokalnych autorów. W ostatnich latach powstało mnóstwo przeróżnych crossoverów i kolaboracji między różnymi markami, a do głównego nurtu wchodzi koncept multiwersum, realizowany np. w ostatnich serialach i filmach Marvela. Doszedłem do wniosku, że te filmowe i komiksowe rozwiązania chyba nie były szczególnie obecne w literaturze, a na pewno nie w Polsce, w Lubuskiem czy w Gorzowie. Do zrozumienia treści i rozpoznania archetypu bohatera wystarczy krótka ekspozycja, a jeśli ktoś zainteresuje się postacią czy światem, może sięgnąć do źródła (lista na końcu numeru). Opowiadanie tworzyli gorzowianie, ale swoją pomoc zaoferowali też współpracownicy z Opola, Warszawy i Darłowa.
– Kamil Kwiatkowski
zastępca redaktora naczelnego