Wykład „Ekspresja i abstrakcja w malarstwie” z cyklu Spotkania ze sztuką
22 marca 2016 r. (wtorek) godz. 17.00
Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej, ul. Chrobrego 13
Ekspresja i abstrakcja w malarstwie. Obydwa te elementy pojawiają się w sztuce pod koniec XIX w., a ich rozwój następuje w początkach wieku XX, i właściwie przy najróżniejszych przeobrażeniach trwa do dzisiaj. Zmiany w świadomości XIX w. społeczeństw europejskich powodowane postępem technicznym, rozwojem nauki, zainteresowaniem kondycją człowieka jako jednostką odbijają się gwałtownie w działalności artystycznej twórców spoza kręgu akademii. Pojawiają się nowi artyści proponujący inne spojrzenie na formę i treść obrazu. Nowa forma ekspresji obrazu odwoływać się miała jednoznacznie do odbiorcy, a zwłaszcza w odniesieniu do jego sfery emocjonalnej. Innym istotnym elementem zmieniającym charakter obrazowania w sztuce, tego okresu, było rezygnowanie twórców ze znanych kształtów, form, istoty kolorów przypisywanych do widzialnego świata na rzecz nieokreślonych form i koncydencji kolorów we wszystkich kształtach. Jednym z pierwszych artystów wprowadzających w swoich obrazach obydwa omawiane elementy był Edvard Munch, jako twórca abstrakcjonizmu niegeometrycznego rozpoczyna proces nowego spojrzenia na obraz malarski, który podejmuje wielu artystów do dzisiaj.
Sztuka współczesna czerpie i przetwarza wiele elementów z minionych kierunków, objawiając skomplikowaną mieszaninę wybiegającą często poza znane techniki, formy i materię. O istocie wpływu pierwotnego ekspresjonizmu i abstrakcjonizmu na obraz sztuki współczesnej mówić będzie, w formie wykładu ilustrowanego znana w środowisku malarka Klara Rawicz-Lipińska.
Wykład polecany jest osobom biorącym udział w życiu kulturalnym miasta, miłośnikom malarstwa oraz wszystkim zainteresowanym kulturą. Wstęp wolny.
Zapraszamy!