Wystawa „1120 km-Gambia River”
Otwarcie wystawy Marcina Seweryna Andrzejewskiego
„1120 km-Gambia River” to długofalowy projekt realizowany w XIX-wiecznej technice ambrotypowej, która narzuca diametralnie odmienny sposób rejestracji rzeczywistości od współczesnych standardów pracy przyjętych w fotografii podróżniczej i turystycznej. Przejawia się to między innymi wyborem kamery wielkoformatowej (18 x 24 cm) wymagającej stosowania statywu i precyzyjnego wyboru kadru na matówce oraz długotrwałą techniką powstawania obrazów. Fotograf zaraz po naświetleniu szklanego negatywu musi wywołać go w prowizorycznej ciemni – namiocie. Tak przebiegający proces naświetlenia i wywołania materiału światłoczułego pozwoli na odtworzenie rytuału pracy dziewiętnastowiecznych fotografów dokumentalistów, który powoduje konieczność długotrwałej obecności w miejscu wykonania zdjęć, niejako „wtopienie” się w zastaną rzeczywistość.
Odwołanie się do dziewiętnastowiecznego warsztatu wyklucza powierzchowny i turystyczny sposób obserwacji rzeczywistości, który cechuje współczesną fotografię podróżniczą opartą na procesie cyfrowym. Zdjęcia, które powstaną z jednej strony będą posiadały atrakcyjny wizualnie charakter z uwagi na zastosowaną technikę, z drugiej będą dokumentem ukazującym codzienności mieszkańców wybrzeża rzeki Gambia. Zdjęcia te będą opowiadały zarówno o panujących na tym terenie stosunkach społecznych, jak i dziedzictwie kulturowym regionu oraz wpływie otoczenia i warunków topograficznych na życie mieszkających tam ludzi.
Marcin Seweryn Andrzejewski – fotograf i edytor zamieszkały w Londynie. Urodzony 24 lutego 1977 roku w Drezdenku. Wykształcenie fotograficzne zdobył w Wyższej Szkole Fotograficznej w Jeleniej Górze. Od 1992 członek Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, w latach 2001 -2009 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uprawia klasyczną fotografie – magia ciemni i chemicznych procesów jest dla niego esencja fotografii. Od wielu lat specjalizuje się w fotografii wielkoformatowej. Jak mówi, czas poświęcony temu typowi zdjęć daje mu spokój w zgiełku życia. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
17 maja 2019, godz. 17:00, Mała Galeria GTF MCK, ul. Chrobrego 4.
Wstęp wolny.