Program NSK 2013
01. 16:00 – 01:00 Łubu Dubu, ul. Łokietka 32
“Dokumentacja, jako sztuka”
(Stowarzyszenie “Szeroki Kąt Widzenia”)
“Dokumentacja, jako sztuka” Celem pracy Dariusza Gapskiego będzie nie tylko samo dokumentowanie projektu “Proces, Ciągłość, Zakłócenie”, lecz utworzenie jego nowego znaczenia poprzez wykorzystanie czasu, różnych form i technologii istniejących w nowych mediach.
02. 17:00 – 02:00 Stary Ratusz, ul. Obotrycka 16
Galeria Bezbronna 2013
(Sztuka Miasta i MCK)
Galeria Bezbronna jest otwartą galerią, w której każdy może zaprezentować swoją twórczość. Odbywa się co roku od 5 lat w Gorzowie. W każdym roku odbywa się w innym miejscu miasta zajmując pustostany, budynki wyłączone z eksploatacji, które na czas trwania wydarzenia zamieniają się w galerię sztuki współczesnej. W przygotowanych wnętrzach opuszczonego budynku każdy gorzowian może zaprezentować swoje prace niezależnie od tego, jaki rodzaj sztuki uprawia. Może to być fotografia, malarstwo, instalacje, teatr, muzyka itp. Galeria Bezbronna działa przez około tydzień czasu. Każdy autor sam wybiera miejsce w budynku, aranżuje je na swój autorski sposób, wiesza/ ustawia swoje prace, a po tygodniu je demontuje. Wszystkie działania i udział w wystawie jest bezpłatny. W tym roku odbywać się będzie w budynku przy ul. Obotryckiej 16 w Gorzowie Wlkp. Jest to budynek po dawnym Ratuszu miejskim oraz po dawnej siedzibie posterunku policji.
14 czerwca odbywa się rezerwacja miejsc na swoją ekspozycję oraz przygotowanie pomieszczeń do wystawy. 16 czerwca odbywa się wernisaż wystawy. Od 17 do 23 czerwca galeria jest otwarta dla zwiedzających.
https://www.facebook.com/sztuka.miasta
“Zawarcie -wiele kultur-jeden dom” prezentacja, wystawa (Zespół Szkół Nr 12)
Pokaz prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów oraz wystawy poświęconej miastu Gorzów. Wystawa prezentuje grafiki pokazujące stary Gorzów oraz Zawarcie dzisiaj widziane oczami uczniów szkoły.
03. 17:00 – 22:00 ogródek Cafe Costa – Park Róż
To co Ty właściwie jesz?
(Niebo Jest Boiskiem)
Warsztaty pod nazwą To co Ty właściwie jesz? skierowane są do wszystkich zainteresowanych dietą wegetariańską: zarówno osób stosujących dietę bezmięsną, tych którzy chcieliby przejść na wegetarianizm oraz tych, którzy nie zamierzają rezygnować z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale chcieliby urozmaicić swoje menu. Warsztaty zorganizowane będą w taki sposób, by umożliwić interakcję pomiędzy prowadzącą a uczestnikami. Będzie to doskonała okazja, aby poznać tajniki kuchni wegetariańskiej, czy też poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie w atmosferze dobrej zabawy uwieńczonej degustacją potraw przygotowanych przez uczestników. W czasie trwania warsztatów kulinarnych będzie miała również miejsce akcja charytatywna – odrębne stoisko z przysmakami na sprzedaż – której celem jest symboliczne wsparcie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Azorki”. Wegetarianizm ściśle łączy się z empatią wobec wszystkich istot żywych, dlatego nie pomijamy również jego estetycznego wymiaru. Celem warsztatów jest przedstawienie zdrowych, smacznych i pełnowartościowych posiłków, obalając tym samym kilka mitów na temat zagrożeń płynących z wykluczenia mięsa z diety. Chcemy również zwrócić uwagę na trudności z jakimi spotykają się wegetarianie w naszym mieście(m.in. brak wegemenu w lokalach). Wierzymy, że projekt przyciągnie wielu ludzi, którzy docenią ideę propagowania kuchni wegetariańskiej, odnajdą w niej inspirację i być może wprowadzą do swojego codziennego menu. To będzie pierwszy krok do uczynienia z Gorzowa Wlkp. miasta trochę bardziej przyjaznego wegetarianom i weganom.
Rozkład warsztatów:
17.30 – 18.30 – I grupa warsztatowa
19.00 – 20.00 – II grupa warsztatowa
20.30 – 21.30 – III grupa warsztatowa
https://www.facebook.com/NJB23
04. 18:00 – 01:00 Katedra Gorzowska
Zwiedzanie wieży katedralnej
(Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)
05. 18:00 – 00:30 Amfiteatr, MCK
“Proces, Ciągłość, Zakłócenie”
(K. Kućko i T. Hołyński, MCK)
„Proces, Ciągłość, Zakłócenie” – instalacja. Nasza praca to instalacja połączona z projekcją wideo. Fundamentem projektu jest prosta i jednolita w formie linia ciągła. Zakłócenia w niej występujące, w postaci projekcji multimedialnej lub zmiany materii, są elementami niekończącego się procesu, w którym bierzemy udział. Mogą mieć one wymiar pozytywny lub negatywny, jest to zależne od odbiorcy i jego postrzegania sytuacji, w której się znajduje. W zależności od architektury w jakiej występuje, linia spełnia również funkcję podziału i granicy. Pierwsza realizacja powstała na plenerze warsztatowym w ośrodku akademickim w Skokach, a autorami projektu byli: Anna Podlejska, Joanna Francuzik, Magdalena Żołędź, Katarzyna Kućko, Tomasz Hołyński i Michał Wilk.
06. 18:00 – 22:00 CEA Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz 10
Melodia Mistrzów – gra miejska
(CEA Filharmonia Gorzowska)
Melodia Mistrzów – gra miejska. Co byłoby, gdyby w jednym czasie spotkało się dziewięciu Mistrzów i skomponowało wspólne dzieło? I co by się stało, gdyby z niewyjaśnionych przyczyn utwór zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach? Tak niesamowita historia mogła wydarzyć się tylko w przestrzeni Filharmonii Gorzowskiej! Wejdź do gry, odnajdź fragmenty utworu i wygraj atrakcyjne nagrody!
07. 18:00 – 19:00 Galeria Terminal08, ul. Grobla 15
Back to Menu
(Terminal08)
„Back to Menu” – wernisaż wystawy Artura Malewskiego. Artysta plastyk ceniony za przedstawienie lęków i marzeń towarzyszących współczesnemu człowiekowi, podsycanych między innymi przez kulturę popularną (z uzasadnienia nominacji do Paszportu ‘Polityki’)
08. 18:30 – 21:00 Park Róż
Z przykrością informujemy, że impreza odbędzie się w terminie późniejszym.
Odsłonięcie rzeźb autorstwa Justyny Budzyn dedykowanych „Gorzowskiej Orkiestrze Dętej” (Sztuka Miasta przy współpracy z MCK)
Odsłonięcie rzeźb autorstwa Justyny Budzyn dedykowanych „Gorzowskiej Orkiestrze Dętej” a także mini-warsztaty i krótki koncert GOD. Odsłonięcie rzeźby zainicjuje gra miejska polegająca na odnalezieniu miejsca, gdzie rzeźby będą czekały na gości, poprzez specjalne stemple na alejkach parkowych, wymalowane przez dzieci z okolicznych kamienic oraz członków stowarzyszenia Sztuka Miasta. Podczas wernisażu można będzie odpocząć przy stoliku i posłuchać na żywo grającej orkiestry dętej. Przewidujemy całonocną iluminację rzeźb w nocy po uroczystym odsłonięciu.
09. 19:00 – 2:00 Mała Galeria GTF, ul. Chrobrego 4
“Od Alaski do Przylądka Horn”
(Mała Galeria GTF)
„Od Alaski do Przylądka Horn” – wystawa i spotkanie z podróżnikiem i fotografem Stefanem Piosikiem – podróżnik, myśliwy, fotograf. Od 2011 r. honorowy członek Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1978 r. realizuje swoje podróżnicze marzenia, często jadąc w miejsca, w których poza zwierzyną bardzo rzadko pojawia się człowiek. Na wędrówki w najodleglejsze zakątki świata zabiera ze sobą aparat fotograficzny. Dzięki modelowi Nikona D 7000 z różnymi obiektywami, utrwala swoje przeżycia nie tylko na fotografiach, ale i filmach. Dotąd wydał 22 fotoksiążki.
10. 19:00 – 24:00 Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska 73
“Piramida i tajemnica” oraz “Pomiędzy Formą a Przestrzenią“
(MOS)
„Piramida i tajemnica” – NATALIA LL [fotografia, obiekty, video] (Galeria Sztuki Najnowszej)
Artystka – „ikona” polskiego konceptualizmu lat 60. – 70. Wykorzystuje instalacje, film i fotografię do obrazowania sfer emocji, cielesności i seksualności kobiety współczesnej.
W latach 1957-63 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego, w 1963 r. uzyskała dyplom. Zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem sztuką performance i wideo. W 1970 r. była współzałożycielką Galerii Permafo we Wrocławiu. Od 1975 r. włączyła się do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej, brała udział w licznych sympozjach i wystawach. w latach 1978-81 pełniła funkcję komisarza I i II Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu, a w latach 1989- 1995 była wiceprzewodniczącą IV i VI Triennale. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1977), “Verein Kulturkontakte” w Wiedniu (1991) oraz Pro-Helvetia w Szwajcarii (1994).
Obecnie w Wenecji odbywa się wystawa artystki w ramach 55 Biennale Sztuki.
strona artystki: www.nataliall.com
„Pomiędzy Formą a Przestrzenią” Stanisław Brach – [rzeźba, ceramika] (BWA)
Urodzony 21 września 1972 r. w Gorlicach. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 roku. W latach 1987-93 uczeń Technikum Ceramicznego w Łysej Górze. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Od 2010 adiunkt na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie –kieruje Pracownią Ceramiki. W latach 2002-2005 oraz 2009-2010 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech oraz w zbiorach prywatnych.
„Motywem przewodnim ceramicznych rzeźb Bracha jest postać ludzka, mocno stylizowana, uproszczona, ale czytelna i sugestywna. Kreując formę artysta prowokuje widza do spojrzenia na poruszany temat w szerszym kontekście. Jego zainteresowania nie dotyczą jedynie samej formy, ale relacji między nią a przestrzenią. Symbolicznie obudowuje, zamyka przestrzeń, tworząc ażurową kompozycję, co pozwala jednocześnie powietrzu i światłu ujawniać swoje właściwości…..”
11. 19:00 – 24:00 Muzeum Lubuskie – Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3
“Pięć barw Smoka” oraz “SKARB kultury łużyckiej”
(Muzeum Lubuskie)
„Pięć barw Smoka” – wystawa chińskiego rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego pt. „Pięć barw smoka”. Prezentowane eksponaty pochodzą z ambasady ChRL w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych H. Brandysa. Wśród nich są m.in. latawce, maski, wyroby z korka, porcelany, gliny, papieru, tkaniny, wycinanki, biżuteria. Wszystkie zachwycają kunsztem wykonania i kolorystyką. Dodatkowo: pokazy ceremoniału Sztuki Parzenia Herbaty i Tańca Lwa.
mały przedmak: Tanieć Lwa
SKARB kultury łużyckiej – „Prezentacja skarbu przedmiotów brązowych kultury łużyckiej” – znalezionego w Deszcznie k. Gorzowa, pierwszy pokaz skarbu po przeprowadzonej konserwacji. Jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na naszym terenie w okresie ostatnich kilku dziesięcioleci. W godzinach od 19.30 do 24.00 możliwe będzie zwiedzanie wszystkich ekspozycji stałych i magazynów Działu Archeologii oraz Działu Techniki i Militariów.
12. 19:30 – 24:00 Kamienica Sztuki LAMUS, ul. Sikorskiego 5
“OTOFOTO IX”
(LAMUS)
„OTOFOTO IX” – wernisaż wystawy fotograficznej. Kamienica Artystyczna Lamus organizuje kolejne – dziewiąte spotkanie fotografów związanych z naszym miastem. Jak zawsze nie ma narzuconego tematu i żadnych ograniczeń. Autorzy pokazują fotografie wyłącznie według własnego uznania i wyboru. Tak jak w poprzednich edycjach, podczas wernisażu fotografowie będą odsłaniali własne zdjęcia i “tłumaczyli się”, dlaczego pokazują właśnie te prace.
Punkt Sztuki Lamus – billboard Artura Malewskiego „Back to Menu”
13. 20:00 – 02:00 garaż Nr 3 , ul. Cichońskiego 5
“Kolaże Kolejarza w Garażu“
(Kolejarz & Relax)
„Kolaże Kolejarza w Garażu” – Będzie to pierwsza wystawa kolaży Macieja Parady. Prace powstały w zimowe wieczory w latach 2008 – 2012. Maciej Parada mieszka w bloku, jeździ maluchem i pali mało papierosów. Wydarzenie udźwiękowi dj Relax.
14.20:00 – 24:00 Bulwar Zachodni w okolicy woliery
“Jam Lubuski”
(Studio Tańca Parkieciarnia, Napad Na Funk oraz Sinior Sklad)
„Jam Lubuski” – Jest to cyklicznie odbywająca się impreza związana z tańcem break dance i hip hop. Będzie to czwarta edycja w Gorzowie Wielkopolskim, na której zjawia się coraz więcej uczestników z województwa lubuskiego i nie tylko. Event ma charakter turnieju tańca w klimatach ulicznych, gdzie soliści i grupy taneczne mierzą się w tzw. „batelkach”. Wygrywa ten lub ta grupa, która pokona resztę. Dzięki tej imprezie chcemy promować tą część kultury hip hop, jaką jest taniec. Głównym wydarzeniem, na które chcielibyśmy zaprosić widzów będą finały naszego turnieju, gdzie emocje i poziom tańca powinien być na najwyższym poziomie.
a tak wyglądało w ubiegłym roku: Jam Lubuskie vol. 4
15. 20:30 – 23:00 Jazz Club „Pod Filarami”, ul. Jagiełły 7
Janusz Muniak Trio
(Jazz Club „Pod Filarami”)
Janusz Muniak Trio – Janusz Muniak należy do grona najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Absolwent krakowskiej średniej szkoły muzycznej. Zadebiutował już w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Zespół okazał się dobrą szkołą jazzowego grania: Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki – Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 r. z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. W 1967 r. powrócił do kwintetu Tomasza Stańki. Koncerty z zespołem Stańki nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy z m. in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka. Dopiero po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk zdecydował się prowadzić własne zespoły. W roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 r. z autorskim Kwintetem, do którego pozyskał zdolnych muzyków młodego, jazzowego pokolenia: perkusistę Jerzego Bezuchę, gitarzystę Marka Blizińskiego, basistę Andrzeja Dechnika i pianistę Pawła Perlińskiego. Po kilku sezonach (w 1979 roku) Muniak utworzył autorski kwartet (z gitarzystą Jarosławem Śmietaną). Standardowy kwartet stał się dla saksofonisty możliwością realizacji najbardziej karkołomnych, jazzowych aspiracji. Przez zespoły Muniaka “przewinęli się” najwybitniejsi polscy jazzmani: basiści – Andrzej Cudzich, Antoni Dębski, Paweł Jarzębski, Zbigniew Wegehaupt, perkusiści – Bogdan Kierach, Michał Miśkiewicz, Jacek Pelc, Krzysztof Zawadzki, pianiści – Włodzimierz Pawlik, Wojciech Puszek. Ale Muniak był także artystą, z którym często i chętnie współpracowali także zagraniczni jazzmani: perkusiści George Bruckner, Dirk A. Dhonau, trębacze – Don Cherry, Freddie Hubbard, saksofoniści – Hank Mobley i Charlie Ventura oraz pianiści – Hank Jones, Gerd Schuller. Równie interesujące okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem, Darkiem Oleszkiewiczem.
Trio wystąpi w składzie:
Janusz Muniak – saksofon tenorowy
Szymon Mika – organy Hammonda
Arek Skolik – perkusja
16. 20:45 – 22:00 restauracja Mishmash w NoVa Park
“Żaglowozem przez Gobi“
(Projekt Multikulti, PTTK Stilon)
Ania Grebieniow “Żaglowozem przez Gobi” – pokaz slajdów podróżniczych –
Slajdowiska Multikulti to cykl pokazów multimedialnych i warsztatów przybliżających dzieciom i dorosłym inne kraje i kultury, uczących tolerancji, otwierających na świat. W ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego zapraszamy na cztery spotkania. Na pierwsze z nich, z Madagaskarem, o którym opowie Arek Ziemba- laureat nagrody NG Traveler 2012 w kategorii Podróż Roku, dorosłych zapraszamy już w piątek o 18:00 do restauracji Mishmash w Nova Park, a dzieci w sobotę o 12:00 do księgarni Matras też w Nova Park. W sobotę wieczorem spotkanie z Anią Grebieniow, która „przepłynęła” żaglowozem pustynię Gobi. Wraz z Anią o tej niesamowitej podróży opowie nam pan Wojciech Skarżyński, który jako pierwszy, w 1978 roku, zorganizował polską wyprawę na pustynię Gobi właśnie żaglowozami- lekkimi, trójkołowymi pojazdami napędzanymi siłą wiatru. Na to spotkanie z przygodą nieograniczoną czasem ani przestrzenią zapraszamy do restauracji Mishmash o 20:45. Czwarte spotkanie, także w restauracji Mishmash, w niedzielę o godzinie 18:00. Naszym gościem będzie Marek Arcimowicz, podróżnik, fotograf, reporter, którego prace i artykuły publikowane były na łamach m.in. „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Focus”, „GEO”, „Góry”, „Voyage”, „Newsweek”. Marek zabierze nas do Wenezueli na tajemniczą Tramen Tepui.
www.multikultiproject.blogspot.com
17. 21:00 – 24:00 obok Studni Czarownic, ul. Wełniany Rynek
Instalacja Mobilna
(Miejski Ośrodek Sztuki i Instytut Przestrzeni Artystycznej)
Instalacja Mobilna – najnowsza praca artysty plastyka Andrzeja Moskaluka. Będzie to mobilna instalacja z własnym oświetleniem. Andrzej Moskaluk, jeden najaktywniejszych z gorzowskich artystów, jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich znajdujących się w naszym mieście m. in. Edwarda Jancarza, Szymona Giętego, Ernsta Henselera czy pomnika „Pionierom Gorzowa”. Ur. 1960 w Gorzowie. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom w pracowni prof. Hanny Brzuszkiewicz). Specjalizuje się w rzeźbie kameralnej i monumentalnej. Jego ulubionym tworzywem jest metal, choć nie stroni też od innych materiałów: drewna , kamienia i gliny.
18. 21:00 – 23:00 Kino 60 Krzeseł, ul. Pomorska 73
Najlepsze FRAPY 2012 i “Atak Karotena”
(Miejski Ośrodek Sztuki)
Najlepsze FRAPY 2012 i „Atak Karotena” – Przyjdź i sprawdź, co frapuje niezależnych twórców filmowych! Dwugodzinny pokaz krótkich metraży czyli czysta esencja kina. Na koniec deser – Grupa Bang Bang przedstawia znane gorzowskie twarze w filmie inspirowanym kinem klasy „B”.
19. 21:30 – 24:00 Grodzki Dom Kultury, ul. Wał Okrężny 37
“Ej sobótka, sobótka”
(Grodzki Dom Kultury)
„Ej sobótka, sobótka” – to jedyna plenerowa impreza w Gorzowie z okazji Nocy Świętojańskiej. Tradycyjnie, co roku, w ogrodzie GDK odbywają się występy gorzowskich artystów, tuż przed północą uczestnicy i goście „sobótki” puszczają wianki na rzekę… Płonie ognisko, a przez cały czas trwania imprezy czynny jest ogródek gastronomiczny.
20. 21:30 – 23:00 Amfiteatr, MCK
Koncert: UL/KR, Pół anteny i STARA RZEKA
(MCK)
Koncert duetu UL/KR – najbardziej utytułowanego gorzowskiego zespołu do udziału w którym muzycy zaprosili projekty: Pół anteny i STARA RZEKA. Na scenie publiczność i artyści w niezwykłej, nocnej aranżacji Amfiteatru.
UL/KR
UL/KR (czyt. u el ka er) – to projekt Błażeja Króla, lidera nieodżałowanego gorzowskiego składu Kawałek Kulki. Podobnie jak w przypadku tego oryginalnego zespołu, który dziennikarze próbowali ugryźć m.in. za pomocą karkołomnych zestawień Marka Grechuty z grupą Deerhoof, tak i z kolejną muzyczną propozycją Króla specjaliści i melomani mają szufladkowe problemy. UL/KR bowiem to projekt łączący w sobie mrok niemieckich romantyków, sakralną mistykę Dead Can Dance, z dopalaczową ekstazą i wpływami elektroniki z najdziwniejszych zakamarków blogosfery. Niezmienne w przypadku piosenek Króla pozostają oblizujące ucho melodie, w UL/KR zlepione z gorzko romantycznymi tekstami balansującymi gdzieś na granicy gzymsu i wymiętej pościeli. Skład grupy uzupełnia Maurycy Kiebzak-Górski, jeden z najzdolniejszych gorzowskich instrumentalistów.
Gorzowski duet zaliczył w 2012 roku prawdziwe wejście smoka. Liczący zaledwie 22 minuty debiutancki album przyniósł muzykom wysyp entuzjastycznych recenzji i słowa uznania fanów. Utwory “Po tak cienkim lodzie”, “Brodzę” i “Ruiny” trafiły na listy najlepszych polskich piosenek roku i zapewniły albumowi tytuł “Polskiej płyty roku” przyznany przez Gazetę Wyborczą. Pasmo sukcesów dopełniły prestiżowe występy. Muzyka UL/KR rozbrzmiała zarówno na Off Festivalu, Open’erze jak i koncertach z cyklu Męskie Granie.
Skład:
Błażej Król
Maurycy Kiebzak-Górski
Strona UL/KR – http://ulkr.thinman.pl
Stara Rzeka – idea projektuwykluła się w Starej Rzece, w samym sercu Borów Tucholskich. Stara Rzeka to głównie most nad Wdą, włączający nieinwazyjnie to, co ludzkie w ciszę i przestwór natury. Projekt pomyślany został – w swym skromnym zakresie – jako kontemplacja nad tym miejscem, i nad tym, co wspólne człowiekowi, rzece, lasom i mostowi, nad jednością, która nie zawiera w sobie prymatu żadnego z tych członów. Odrzucając wszelkie romantyczne, sentymentalne, hipisowskie i ekologiczne banały, zostaje sama surowość wydarzenia, która domaga się świadectwa. Muzyka okazuje się jego najlepszym przekaźnikiem między innymi dlatego, że sama istota muzyki przynależy do istoty rzeki i jest z nią nierozerwalnie spleciona.
W muzyce Starej Rzeki pobrzmiewają echa eksperymentów minimalistów z lat 60, ambientowych/post-industrialnych kolaży, azjatyckich bogów muzyki noise takich jak Li Jianhong i Keiji Haino, krautrocka w duchu Ash Ra Tempel, Popol Vuh, Harmonia czy Tangerine Dream, muzyki dr(eam)one, black metalu, muzyki ludowej, a także… Nico! Chodzi jednak o wypracowanie spójnej formuły dla opowiedzenia historii o tym, co wspólne (i skryte) człowiekowi i przyrodzie.
Twórcą Starej Rzeki jest Kuba Ziołek grający m.in. w takich grupach jak Ed Wood, Alameda Trio, Hokei, Szreder and the Ghost Riders, czy Innercity Ensemble.
https://www.facebook.com/pages/Stara-Rzeka/158291630950112?fref=ts
http://stararzeka.bandcamp.com/
pół anTeny czyli duet Bartosz Matuszewski i Michał Wdowikowski na razie bez oficjalnej nazwy.
Muzyka, odległa od piosenkowego ostatnimi czasy stylu macierzystej formacji, kojarzona dokonaniami Amazing Baby, God is an Astronaut, Łoskotu, Animal Collective, Sonic Youth, Muslimgauze czy soundtrakami Angelo Badalamenti.
21. 22:00 – 23:30 Teatr im J. Osterwy, ul. Teatralna 8
“Marzenie”
(Teatr im J. Osterwy)
„Marzenie” – Koncert specjalny odbędzie się przy fontannie w ogrodzie teatralnym. Koncert został przygotowany specjalnie na potrzeby Nocnego Szlaku Kulturalnego przez Dyrektora Teatru Jana Tomaszewicza. Widzowie wysłuchają znanych i lubianych utworów wykonanych przez aktorów gorzowskiego teatru przy akompaniamencie muzyków współpracujących z Teatrem. Wszyscy miłośnicy kultury, którzy odwiedzą nasz Teatr, zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy.
22. 23:00 – 02:00 CKN – CENTRALA, ul. Spichrzowa 1
Koncert BROKOR i SIŁA + wystawa
(CKN – CENTRALA)
BROKOR i SIŁA koncerty gorzowskich zespołów alternatywnych oraz wystawy: Beata Stanek – malarstwo , Arkadiusz Sikorski – fotografia reportażowa
23. Imprezy Towarzyszące
EMDEKOWANIE – prezentacja działalności zespołów i oferty edukacyjnej.
17:00 – 20:00 Młodzieżowy Dom Kultury, ul Teatralna 8
“Labirynt teatralny” – miejsce działań: pracownia teatralna MDK sala nr 4,
godz. 17.00-20.00 – prezentacja rocznego dorobku pracowni w postaci filmów, prezentacja strojów, rekwizytów i masek używanych do spektakli, zagadki teatralno-filmowe, pezentacja scenek z możliwym udziałem widzów, prezentacja i nauczanie piosenki “z dykcją”.
“Grająca szafa” – pracownia muzyczna MDK sala nr 6, godz. 17.00-20.00, częstotliwość tematycznych cyklów muzycznych co 30 min. – rozmaitości muzyczne w wykonaniu wokalistów i gitarzystów, czyli czyli “Zakochani są wśród nas”, “Piosenki o muzyce”, “Kociopieskie piosenki”, “Moje nogi lubią tańczyć”, “Wakacyjna podróż”, “W roli głównej – gitara”.
Prezentacja pracowni fotograficznej – pracownia fotograficzna sala nr 7
godz. 17.00-20.00, częstotliwość działań co 30 min. – malowanie światłem “luksografia”, samodzielne wykonanie przez każde dziecko luksografii, zwiedzanie pracowni, pokaz fotokastu z działań pracowni.
“Tworzyć jak prawdziwy artysta” – pracownia plastyczna MDK sala nr 12, sala nr 5
godz. 17.00-20.00, zajęcia plastyczne, których efektem będzie wspólny obraz pt. “Dzieci i ryby mają głos”, cyfrowy obraz olejny – przygoda z komputerem.
Prezentacja pracowni korekcji wad postawy – pracownia korekcji wad postawy MDK sala nr 3, godz. 17.00-20.00 – prezentacja ćwiczeń z wykorzystaniem przyborów korekcyjnych, pomiar krzywizn kręgosłupa Posturometrem – S ( z wykresem).
Prezentacja Zespołu Tańca Ludowego “Mali Gorzowiacy”:
17.00-18.00 – aula MDK – prezentacje multimedialne dorobku zespołu, projekcja zdjęć z historii zespołu, projekcja filmów z koncertów, wystawa pamiątek i nagród z międzynarodowych festiwali tańca z różnych stron świata.
18.00-18.20 – aula MDK – prezentacje taneczne grup dziecięcych.
18.20-19.00 – aula MDK – pokaz kostiumów regionalnych, możliwość przymierzenia kostiumów i zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć “na ludowo”, prezentacja instrumentów ludowych.
19.00-20.00 – aula MDK – prezentacje multimedialne, wystawa pamiątek zespołu, możliwość zakupu pamiątek i gadżetów związanych z Zespołem Tańca Ludowego “Mali Gorzowiacy”.
Prezentacja Zespołu Tańca “Aluzja” – MDK sala nr 8 godz. 17.00-20.00 – retrospekcja Międzynarodowego Festiwalu Tańca.