Scena na scenie – KOBIETA Z WYDM, Normal Echo, Better Person

Dodano: 31 lipca 2017
 

19.08.2017 „Scena na Scenie” , Amfiteatr MCK, godzina 21:00

KOBIETA  Z WYDM

Najlepsze teksty polskiej muzyki elektronicznej, których czasem zazdroszczę. Powaga i komizm, ciemność i światło, prostota i wyrafinowanie w muzyce i słowie.” Szczepan Twardoch

 

Historia powstania debiutu Kobiety z wydm jest dwoista. Z jednej strony ten zespół to owoc miłości i przyjaźni, a dalej radości ze wspólnego grania i komponowania. Błażej Król z żoną Iwoną stworzył przecież duet Lauda, zaś Mateusz Rychlicki był perkusistą w ostatniej scenicznej inkarnacji KRÓLA. Z drugiej strony realizacja płyty napotykała na liczne przeszkody. Pierwsza wersja nagrań zniknęła w tajemniczych okolicznościach z twardego dysku, a próby jej odzyskania zakończyły uszkodzeniem sprzętu. Zespół zmuszony był nagrać całość jeszcze raz, prawie od początku. Kolejnej realizacji towarzyszyło już podskórne napięcie, które przełożyło się na ostateczne brzmienie „Bentala“. Problemy produkcyjne towarzyszyły płycie zresztą do momentu oddania do tłoczni, z kolei relacje w zespole nigdy były lepsze. Sami o  sobie,  :  „ …muzyka podszyta dziwnym niepokojem. Mroczna i mułem pokryta, ale ze światłem na ramieniu ”.

Normal Echo to solowy projekt Dawida Szczęsnego, kojarzonego od wielu lat z eksperymentalną elektroniką, między innymi  z duetem Niwea.  Od wczesnych lat dwutysięcznych realizuje swoje projekty pod skrzydłami takich wytwórni jak Porter Records, Monotype, Supralinear by Mille Plateaux.  Album „Private Behaviour“ (2014)  nieoczekiwanie eksponuje wpływy „Nowej fali”.  Surowe, mechaniczne podkłady świetnie korespondują z wykrzyczanymi, bezpośrednimi tekstami.

BETTER PERSON  Wrażliwiec, pracujący w duchu DIY,  indywidualista. Adam Byczkowski, występujący jako Better Person, zakotwiczył w Berlinie i wydał płytę, na której kiczowaty pop lat 80., potraktowany zupełnie poważnie, staje się językiem opowiadania o miłości, bliskości i utrapieniach.

O sobie:  „… spodobał mi się pomysł użycia tylko jednego instrumentu na całym albumie. To ograniczenie okazało się bardzo inspirujące. Jeśli chodzi o aranżację i produkcję, zależało mi na tym, żeby piosenki miały to 'tanie’ brzmienie ścieżki dźwiękowej ze starego programu telewizyjnego lub z niezależnych nagrań pop z lat 80”. Eks Kyst, Coldair, Pictorial Candi , Enchanted Hunters, Small Things … żeby wymienić choć niektóre aktywności i wcielenia.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie MCK ( 8:30-15:30 ) oraz przed koncertem w kasie Amfiteatru.

Europenian flag

.