Slajdowisko MultiKulti: Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię
Slajdowisko MultiKulti: Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię. Dominik Wieczorkiewicz.
Dominik Wieczorkiewicz – entuzjasta jazdy na hulajnodze, leśnik, edukator przyrodniczy, mąż, tata i chyba przede wszystkim duże dziecko. Autor fan page’a: facebook.com/hulajkrysiu oraz bloga hulajkrysiu.com. W ostatnich latach odbył kilka wypraw na hulajnodze, podczas których zawsze towarzyszy mu pluszowy miś, wspierający organizację charytatywną (Krysia, Tosia, Alicja). Wielbiciel Bliskiego Wschodu i krajów arabskich odwiedził między innymi: Arabię Saudyjską, Jemen, Liban, Iran, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Algierię czy Bahrajn. Aktywnie uczestniczy w projektach promujących przyjazne środowisku środki transportu oraz edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa.
OPIS PRELEKCJI:
„Zastanawiacie się pewnie skąd w mojej głowie narodził się zwariowany pomysł przejazdu hulajnogą przez Półwysep Arabski? Uwielbiam poznawać nowych ludzi, spotykać egzotyczne zwierzęta i odkrywać tajemnicze zakamarki świata. Nie potrafiłem odmówić udziału w wyprawie wiernym przyjaciołom – pluszakowi Krysi i hulajnodze. Specjalnie dla Was, przygotowałem opowieść, która nadaje się dla dzieci i młodzieży. Wyruszyłem do baśniowego świata dżinów, wielbłądów, smoków, Ali Baby i czterdziestu rozbójników. Zimą z dziecięcą ufnością przemierzyłem surowe piaski Arabii Saudyjskiej, malutki Bahrajn, pachnący kadzidłem Oman i czarne od ropy Emiraty. Po ustąpieniu monsunów, jesienią wróciłem na Półwysep i popłynąłem łodzią z cementem na tajemniczą Smoczą Wyspę. Spotkałem na swej drodze groźne i przyjazne zwierzęta oraz gościnnych ludzi, którzy przybliżyli mi ten odległy zaczarowany zakątek świata. Historia jest ciekawa bowiem prawdziwa, mówiona z serca a nie z głowy.
Więcej o książce:
Zbiór opowiadań dla młodych czytelników będący pogodną, owianą humorem relacją z autentycznej i dość nietypowej podróży. Autor – młody leśnik – wyrusza w towarzystwie pluszowego misia (wspierającego organizację charytatywną) na Półwysep Arabski. Jego głównym środkiem transportu jest wysłużona hulajnoga. Z dziecięcą ufnością przemierza najpierw Arabię Saudyjską, następnie Bahrajn, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Spotyka na swej drodze przyjaznych i gościnnych ludzi, przeżywa różne przygody, przygląda się zwierzętom – wielokrotnym sprawcom ciekawych zdarzeń. Opisywane niekiedy z lekkim „przymrużeniem oka”, wszystkie one wydarzyły się podczas tej podróży.
Arabia Felix – Szczęśliwa Arabia, określenie przypisane w starożytności obecnym terenom Jemenu i Omanu, podczas tej podróży nabrały dla autora nowego, osobistego znaczenia. Wszystkie odwiedzone miejsca Półwyspu Arabskiego, przygody, spotkania… wspomina jako niezwykle szczęśliwe!
Nie ma tu miejsca na opisy skomplikowanej sytuacji politycznej regionu. W czasach radykalizmu islamskiego, kiedy na świecie kipi od zamachów terrorystycznych i poważnych konfliktów, podróżnik świadomie zdaje się dostrzegać tylko to, co wokół dobre i przyjazne. Historia ciekawa, bowiem szczera i prawdziwa. Pisana z głębi serca, pełna przygód, których nie powstydziłby się „Ali-Baba i czterdziestu rozbójników”. To opowieść o marzeniach, zachwycie światem i dobrem, które pragnie stale odnajdywać w ludziach.
Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię
Wydawnictwo Skrzat,
Kraków 2018,
ISBN: 978-83-7915-572-9
12 listopada 2018, godz. 18:00, Sala Widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26.
Wstęp wolny.