Spotkania z OFF Teatrem – „Płakać nie wolno”

Dodano: 29 maja 2024
 

PŁAKAĆ NIE WOLNO
Scenariusz: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Kamila Winkler na podstawie Czarnobylskiej modlitwy Swietłany Aleksijewicz
Reżyseria: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Występuje: Kamila Winkler
PREMIERA: kwiecień 2014

O spektaklu
Rok 1986. Czarnobyl. Wybuch reaktora. Zwyczajne, ustabilizowane życie młodej kobiety zmienia się w zaledwie ułamku sekundy, gdy dowiaduje się, że jej mąż leży w szpitalu. Rozdarta pomiędzy być a kochać, pomiędzy miłością a strachem, obrzydzeniem a chęcią bliskości. Uczucia dwóch skażonych ciał i dwóch nieskazitelnie czystych dusz pozwalają dostrzec piękno tam, gdzie większość odwróciłaby wzrok.

Media
„Wizualna surowość spektaklu uzyskana przez brak rekwizytów oraz punktowe oświetlenie, pozwoliła mi całkowicie skupić się na psychice i uczuciach bohaterki. Czysto formistyczne sceny przewijające się co pewien czas w monologu kobiety, a także poruszająca muzyka i słowa wyśpiewane przez bohaterkę w chwili modlitwy i braku akceptacji rzeczywistości, dodatkowo potęgowały doświadczanie historii.
…perfekcyjnie oddane rozdarcie kobiety między miłością a strachem, obrzydzeniem a chęcią bliskości do „już nie człowieka a reaktora” poruszyło dogłębnie nawet tych, którzy niewzruszenie idą przez życie.”
Maria Krętkowska, Gazeta festiwalowa Turnieju Teatrów Jednego Aktora, Słupsk 13 czerwca 2014

Nagrody
NAGRODA
za kreację aktorską
XLII Tyskie Spotkania Teatralne
17-22 kwietnia, Teatr Mały, Tychy

GRAND PRIX
VIII Ogólnopolski Tyski Festiwal Monodramu „MOTYF”
marzec, Tychy 2015

NAJLEPSZA AKTORKA
za rolę w spektaklu „Płakać nie wolno”
XVI Festiwal Teatrów Niezawodowych „Garderoba Białołęki”
22-23 listopada, Warszawa 2014

III NAGRODA
VI Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form
10-11 października, Gorzów Wlkp. 2014

SREBRNA IGŁA
Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych „IGŁA”
26-27 września, Ostrołęka 2014

NAGRODA GŁÓWNA
za poruszenie najczulszych strun w przeżywaniu ludzkiego dramatu, opowiedzianego w przejmujący sposób przy użyciu przemyślanych i precyzyjnie zakomponowanych środków aktorskich w spektaklu Płakać nie wolno w reż. Małgorzaty Paszkier-Wojcieszonek.
X Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niewielkich
5-7 lipca, Lublin 2014

GRAND PRIX
10 Turniej Teatrów Jednego Aktora „Sam na scenie”
59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
12-14 czerwca, Słupsk 2014

Nagroda Ireny Jun dla Kamili Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” piękny, wzruszający spektakl, grany „samą sobą, ofiarujący nam prawdę, współodczuwanie, budzący nas do przeżywania ludzkiego losu. Środki teatralne pozwalają wierzyć w siłę młodej wyobraźni w służbie mądrego teatru.

Nagroda Barbary Kobiałki dla Kamili Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” za zainteresowanie… za czystą formę, miłość i muzykę, rzeczywistość, przemijalność, historię, słowo i pełne znaczenia 40 minut.

Nagroda Marcina Bortkiewicza dla Kamili Winker za spektakl „Płakać nie wolno” za niezwykle udane przedstawienie gorących emocji, rozdartych uczuć i skrywanych acz w zdyscyplinowanej, oszczędnej formie teatralne.

Nagroda Wiolety Komar dla Kamili Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” za pełną i poruszającą treść w skromnej formie.

Nagroda Jolanty Krawczykiewicz dla Kamili Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” za przejmująco opowiedzianą historię o miłości jako śmiertelnej sile, za posiadanie mocy opowieści i tajemnicy „zainteresowania”.

I NAGRODA
59. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Turniej Teatrów Jednego Aktora – eliminacje wojewódzkie
11-12 kwietnia, Żary 2014

21 czerwca 2024, godz. 19:00
sala widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26
Wstęp wolny.

Europenian flag

.