Wzruszająca lekcja patriotyzmu

Dodano: 10 maja 2010
 

Kresoviana 2010 - fot. A. SikorskiW minioną niedzielę zakończyły się XVIII Regionalne Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej Kresoviana 2010 pod Honorowym Patronatem Wojewody Lubuskiego.
W sobotę, 8 maja w czasie przesłuchań konkursowych w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury z pośród 30- stu zespołów jurorzy wyłonili laureatów:
– Drzewiczanie z Kostrzyna – wielopokoleniowy zespół z 24- letnią tradycją;
– Chór Retro z Barlinka;
– Zespół Wokalny Klaster działający przy MDK w Gorzowie – prowadzony przez Zbigniewa Bociana;
– zespół gospodarzy, czyli Cantare działający przy MCK pod kierownictwem Zofii Raubo.
Laureaci Kresoviany uświetnili program artystyczny drugiego dnia, gdzie gośćmi byli:
Chór Emanuel i Chór Młodzieżowy Tęcza z Doliny koła Stanisławowa działające pod opieką księdza Krzysztofa Panasewicza oraz białoruski zespół wokalny „Świteź” z Homla. Była to wzruszająca lekcja patriotyzmu. Publiczność wypełniająca po brzegi salę trzykrotnie powstawała z miejsc:
– po raz pierwszy: podczas Pieśni o cmentarzu Orląt Lwowskich w wykonaniu zespołu Klaster, która dedykowana była ofiarom tragedii w Smoleńsku;
– po raz drugi: podczas pieśni zespołu Świteź – z okazji Święta Zwycięstwa nad Faszyzmem w czasie II wojny światowej – i o tych żołnierzach poległych, gdzie, co czwarty pochodził
z Białorusi;
– i po raz trzeci: gdy swój sentymentalno – patriotyczny program rozpoczął Chór Emanuel, który wykonał pieśń żałobną czcząc pamięć Polaków i Pary Prezydenckiej, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.
Kresoviana, to miejsce spotkań tych, co tęsknią za miejscem swych korzeni jak również tych, co tam pozostali, ale utracili kontakt z ojczyzną. Kresoviana to wspaniała, żywa lekcja patriotyzmu nawiązująca w starych pieśniach do tego co nas łączy, a nie dzieli.

Europenian flag

.