Zabawa sztuką, sztuka zabawy – Fluxus

Dodano: 3 marca 2015
 

Wykład Klary Rawicz-Lipińskiej z cyklu Spotkania ze sztuką „Zabawa sztuką, sztuka zabawy – Fluxus”
Miejskie Centrum Kultury / Studio Plastyki, 24 lutego 2015

Kolejny wykład w nowym miejscu Studia Plastyki poświęcony był sztuce współczesnej, a właściwie temu, co ją ukształtowało w nowej formie.
Tematem podstawowym była historia Fluxus przedstawiająca ruch artystyczny XX w., obejmujący twórców najróżniejszych dziedzin, postaw, doświadczeń w kreacji form artystycznych. Wszystko z czym obecnie najczęściej spotykamy się w sztuce ma swoje korzenie w połowie ubiegłego stulecia, a najistotniejszy wpływ na sposób formowania dzieła oraz jego roli miał Fluxus. Odrzucenie tradycyjnej formy dzieła artystycznego, zatarcie granic między dziedzinami, udział widzów w tworzeniu dzieła, jego nietrwałość, udział przypadku i najróżniejszych materiałów, często z najbliższego otoczenia oraz udział twórcy stanowiącego tworzywo dzieła to najistotniejsze zmiany jakie dokonały się w sztuce najnowszej.

Wykładowcą tradycyjnie od kilku sezonów jest znana w środowisku artystka malarka, wieloletni pedagog Klara Rawicz-Lipińska, przedstawiająca w sposób przystępny i bogato ilustrowany kulturę plastyczną, architekturę oraz inne istotne tematy przybliżające odbiór sztuki słuchaczom z najróżniejszym przygotowaniem i doświadczeniem. Ze względu na większą dostępność miejsca, wykłady cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Zbigniew Siwek
Fot. Teresa Erdmann

Europenian flag

.