Henryk Sytner – Wakacje na dwóch kółkach

Dodano: 29 marca 2018
 

Henryk Sytner

Dziennikarz radiowy Trójki, zajmujący się sportem i turystyką, szczególnie aktywnie popularyzujący turystykę rowerową.

Od czterech dekad organizuje największą w Polsce akcję turystyczno-sportową dla dzieci i młodzieży zwaną „Wakacjami na dwóch kółkach”. Główną nagrodą jest wyjazd na rajd rowerowy, który co roku odbywa się w innym kraju.

Tytuł „Henryka Sytnera wakacje na dwóch kółkach” nosi wydana w 2014 roku książka, której autorami są Robb Maciąg i Henryk Sytner, będąca zbiorem wspomnień o tej akcji. Jego drugą pasją jest narciarstwo. W 2005 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2012 roku został odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, w 2014 Złotym Mikrofonem Polskiego Radia, a w 2015 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wszystko zaczęło się wiosną 1970 roku od pomysłu na wakacyjny konkurs dla młodzieży. Konkurs nietypowy, nie chodziło bowiem o tradycyjny turniej z pytaniami i odpowiedziami, lecz o masową akcję, która porwie tłumy. W czasach, gdy polscy kolarze święcili największe tryumfy, a wynikami Wyścigu Pokoju żył cały kraj, turystyka rowerowa przeżywała swoje najlepsze chwile i niemal każdy jeździł na rowerze lub przynajmniej o tym marzył. Nic więc dziwnego, że inicjatywa natychmiast spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, fenomenem jest jednak to, że mimo upływu lat nadal cieszy się niesłabnącą popularnością.

Konkurs „Wakacje na dwóch kółkach” nie miałby szans powstać, rozwinąć się i przetrwać ponad czterech dekad, kryzysów, zawieruch historycznych oraz zmiany sytemu, gdyby nie osoba organizatora, Henryka Sytnera, doskonale znanego słuchaczom Polskiego Radia z nieustannego i niezwykle entuzjastycznego promowania kultury fizycznej, sportu oraz aktywnego trybu życia. I to w równym stopniu o nim, jak o samym konkursie jest ta książka, bo w końcu 43 lata „Wakacji na dwóch kółkach” to też kawał życia ich spiritus movens.

Książka opowiada jednak również o niesamowitych wyprawach rowerowych młodych ludzi, ich zmaganiach z przeciwnościami, licznych przygodach na czterech kontynentach i niepowtarzalnych doświadczeniach osób, dla których wygrana w konkursie była często największym marzeniem młodości. Warto o nich przeczytać, nawet jeśli nie słuchacie na co dzień „Trójki”, a rowerem jeździcie tylko na zakupy. Jeśli zaś słuchacie audycji Henryka Sytnera, kibicujecie młodzieży rywalizującej w konkursie, a z dwoma kółkami nie rozstajecie się nawet zimą, ta książka to dla Was lektura obowiązkowa! Zbieranie materiałów do książki zajęło Robbowi 9 miesięcy. Więcej o tym, jak powstawała książka, tutaj: http://www.ku-sloncu.org/moja-nowa-ksiazka-henryka…/

Wydarzenia IV edycji Festiwalu MultiKulti z udziałem Henryka Sytnera:

21 kwietnia 2018 (sobota), godz. 10:00 – Otwarcie sezonu rowerowego z HENRYKIEM SYTNEREM i ROWEROWYM GORZOWEM – parking przy Amfiteatrze MCK,

21 kwietnia 2018 (sobota), godz. 16:00 – HENRYK SYTNER – WAKACJE NA DWÓCH KÓŁKACH – spotkanie poprowadzi Robb Maciąg – sala widowiskowa MCK.

Europenian flag

.