Iśka Marchwica – warsztaty dla młodzieży i dorosłych „Kopniak w duszę. O leczniczych właściwościach drogi i ruchu”

Dodano: 29 marca 2018
 

Iśka Marchwica

Dziennikarz, etnomuzykolog. Współzałożyła i przez blisko dziesięć lat współprowadziła portal Etnosystem.pl. W RadioJAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisze m.in. dla „Wysokich Obcasów”, „Gazety Krakowskiej”, „Miasta Kobiet”, udziela się w „Piśmie Folkowym” i magazynie górskim „n.p.m. „. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach. W latach 2010-2011 brała udział w autorskim projekcie górskim „Szlakiem Polskich Szczytów”, który zakładał zdobycie najwyższych szczytów polskich pasm górskich oraz prezentację regionów kulturowych tychże pasm. W grudniu 2017 roku przejechała w ramach 8. etapu rowerowej sztafety dookoła świata góry Ałtaj z Rosji do Monoglii w warunkach srogiej syberyjskiej zimy.

W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. Najlepiej czuje się na szerokich polanach Tatr Zachodnich i na tarasie schroniska na Bereśniku.

Od kilku lat zainteresowana psychologią i wpływem sportu, podróży, aktywnego spędzania czasu na zdrowie psychiczne. Wiedzę teoretyczną przekłada na praktykę. Jej życiowym mottem są mądre słowa jednej z bohaterek filmu „Hotel Marigold”: „Największą porażką jest zaprzestanie działania, a miarą sukcesu – sposób radzenia sobie z rozczarowaniami”. (fot. trampki.travel.pl)

 

KOPNIAK W DUSZĘ

o leczniczych właściwościach drogi i ruchu

 

„Nie sądź, że oszalałam, chociaż Ci oznajmię jeden z najosobliwszych pomysłów, jaki kiedykolwiek kobieca istota na świecie wysnuła. Słuchaj i podziwiaj! Oto mam zamiar objechać świat wokoło” – tymi słowami Lina Bögli, „dzielna Szwajcareczka” przez lata pracująca, jako guwernantka u państwa Szczanieckich w podgorlickich Kwiatonowicach, rozpoczęła serię listów do samej siebie. Pisała je ze swojej niezwykłej podróży dookoła świata, którą odbyła na przełomie wieków. Lina Bögli, dziś niezbyt doceniana, trochę zapomniana, wyruszyła latem 1892 roku z Krakowa, żeby przez 10 lat odkrywać świat i siebie.

Wyruszyła czy uciekła? To pytanie, które Iśka Marchwica zadaje różnym współczesnym podróżniczkom. Część z nich mówi „w podróży rozwiązuję swoje problemy”, część przyznaje „wyjeżdżam, a problemy zostawiam w domu”. Niektóre stwierdzają, że podróż to katharsis, inne, że podróżowanie pomaga im zrozumieć siebie, oddalić się od codziennych zmagań, które przestają być istotne w drodze.

Jak jednak ma się podróżowanie do stanu psychicznego? A uprawianie sportu? Czy w ogóle, tak naprawdę ma to znaczenie? Naukowo udowodniono, że zmiana otoczenia może bardzo korzystnie wpływać na psychikę. Z kolei endorfiny, które uwalniają się w mózgu podczas ćwiczeń fizycznych, nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale mogą też znacząco pomóc przy leczeniu depresji czy nawet cięższych zaburzeń. Jak jednak zmusić się do joggingu, jak samodzielnie spakować i wyjechać w podróż, czy chociażby zwlec się z kanapy, żeby pójść w góry, kiedy serce przepełnia smutek, gdy głowę opanowują czarne myśli? Gdy zniechęcenie, marazm, a może nawet depresja, zaburzenia lękowe nie pozwalają się „wziąć w garść”. I co ważniejsze – czy my musimy brać się w garść?

– Zawsze każdy wyjazd, każda wycieczka w góry były dla mnie czymś radosnym, czymś na co czekałam. I chociaż wiem, że po powrocie z wycieczki, czy joggingu będę z siebie dumna, to osłabienie związane z planowaniem, pakowaniem, wyborem trasy, strach przed dopadającymi w trakcie wyprawy wątpliwościami, nieraz totalnie mnie osłabia – mówi Iśka Marchwica. – Czy znalazłam na to sposób? Czy wiem, jak utrzymywać pozytywny nastrój? Czy mam jakieś świetne zawsze sprawdzające się porady? Nie. Ale wiem, jak zaakceptować swoje słabości i nauczyć się iść z nimi w góry, na trening i wyjeżdżać
z nimi na urlop. Tego będziemy się wspólnie uczyć.

„Kopniak w duszę” to autorskie warsztaty Iśki Marchwicy, podczas których poznamy siebie, sprawdzimy co nas boli i co sprawia nam trudność, co nie pozwala wstać z łóżka i co hamuje nas przed wyzwaniami. To warsztaty, podczas których najważniejszym słowem będzie „AKCEPTACJA”, a celem – „Nigdy się nie poddawać”. Iśka przedstawi kilka ważnych psychologicznych teorii, zaproponuje, jak wcielać je w życie, zachęci do wyrażania emocji i co najważniejsze – stawiania sobie wspaniałych celów. „Kopniak w duszę” to intensywna dawka pozytywnej energii, spotkanie z podróżniczkami, które zmieniły postrzeganie siebie i świata u samej prelegentki.

Podczas warsztatu „Kopniak w duszę, czyli jak uleczyć się w drodze i ruchu” będziemy:

  • poznawać inspirujące podróżniczki, które udzielą nam cennych porad
  • sprawdzać, jakie są nasze ograniczenia w ciele
  • uczyć się pokonywać te ograniczenia poprzez samo-kontrolę i samo-świadomość
  • stawiać czoła swoim słabościom
  • akceptować swoje problemy, lęki i obawy
  • zbierać wiedzę teoretyczną
  • poznawać praktyczne sposoby odpoczynku w ruchu
  • krzyczeć, płakać, śmiać się i oddychać
  • przytulać 🙂

Wydarzenia IV edycji Festiwalu MultiKulti z udziałem Iśki Marchwicy:

21 kwietnia 2018 (sobota), godz. 11:30 – IŚKA MARCHWICA – warsztaty dla młodzieży i dorosłych „Kopniak w duszę. O leczniczych właściwościach drogi i ruchu” – Kawiarnia w Amfiteatrze MCK,

21 kwietnia 2018 (sobota), godz. 14:30 – JEDNAK NIE ZAMIORZLI! – spotkanie z uczestnikami 8 etapu BIKE JAMBOREE – sala widowiskowa MCK.

Europenian flag

.