Jazda Coolturalna 2010

Dodano: 20 września 2010
 

1000 DEKO dźwięków – EKO
12–16 lipca 2010 r.
Muzyczna, bębniarska, recyklingowa podróż do świata pulsów i rytmów. Innowacyjne eko-instrumentarium stworzone z surowców wtórnych i zużytych sprzętów elektronicznych oraz inne bębniarskie atrakcje.

Prowadzenie: Republika Czadu z Poznania

Warsztaty poprowadzili muzycy zajmujący się brzmieniami perkusyjnymi. Zajęcia skierowane były do wszystkich pragnących poczuć energię bębnów i szukających w sobie muzycznych talentów. Nie były to jednak zwykłe warsztaty – nawiązywały do idei recyclingu, dzięki czemu do dyspozycji uczestników było innowacyjne eko-instrumentarium, stworzone przez muzyków z surowców wtórnych i zużytych sprzętów elektronicznych; zaś dla osób zainteresowanych i grających na bębnach – propozycja warsztatów na profesjonalnych instrumentach.
Republika Czadu to artyści niezależnej sceny muzycznej w Polsce; autorzy i organizatorzy wielu imprez muzycznych i warsztatów, m.in. jedynych w swoim rodzaju spotkań eko-muzycznych w Polsce – unikalnych warsztatów perkusyjnych z udziałem blisko 400-osobowej orkiestry grającej na przedmiotach przeznaczonych do recyclingu, przemienionych w instrumenty o niesamowitym i oryginalnym brzmieniu. Zajęcia prowadzone przez muzyków i twórców Republiki Czadu to praca nad własnym ciałem, szukanie harmonii i świadomości w wydobywaniu dźwięku, oraz koordynacja ruchowa – które rozwijane są na bazie rytmów z całego świata.

MAGICZNE MIASTO
20–25 lipca 2010 r.
Prowadzenie: Grupa Lubilato – Agata, Joanna, Justyna i Krzysiek

Warsztaty „Moje Magiczne Miasto” poprowadziło czterech plastyków, którzy wcielając się w rolę magicznych architektów pracowali z dziećmi w trzech grupach. Uczestnicy warsztatów przygotowywali elementy, które składały się na efekt końcowy – czyli symboliczną, przestrzenną mapę miasta (makroprzestrzeń, w której każdy chciałby żyć); elementy zostały wykonane z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, na bazie materiałów wtórnych i półfabrykatów. Pojawiły się tzw. stacje warsztatowe, gdzie najmłodsi uczestnicy mogli wykonać symbole związane z miejską urbanistyką: flagi, odbitki, totemy, ulepić figurkę z gliny, wykonać miniaturę budowli, a także pomalować twarz.
Wszyscy prowadzący to absolwenci kierunków pedagogicznych o profilu artystycznym, posiadający doświadczenie w działaniach edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.

TEATR jest ART
26–30 lipca 2010 r.
Prowadzenie: Teatr Kreatury

Zajęcia w ramach tygodnia teatralnego poprowadzili aktorzy niezależnej sceny teatralnej, związani z Teatrem Kreatury. Reżyserem i kierownikiem artystycznym jest Przemek Wiśniewski. Artyści związani z teatrem Kreatury to także doświadczeni instruktorzy warsztatów i działań parateatralnych. Przy teatrze działa od lat grupa happeningowa, która przeprowadziła ponad 20 akcji ulicznych. „Zacięcie” happeningowe zespołu Kreatur w idealny sposób odpowiada założeniom projektu, jakim jest Jazda Coolturalna, która wymyka się szablonowemu propagowaniu poszczególnych dziedzin sztuki, poszukując świeżych i niekonwencjonalnych środków komunikacji z młodymi uczestnikami zajęć.

3–8 sierpnia 2010 r.

HIP(H)OPOTAM TANECZNY
czyli 1000 kilo żywej wagi hip-hopu!!
Hip–hop, break dance i nie tylko…

Tito, Molo i Frodo – trzy wulkany kosmicznej energii, uśmiechu i radości płynącej z tańca 😉

Podczas warsztatów tanecznych uczestnicy mieli okazję poznać i doskonalić się we współczesnych stylach tanecznych: hip-hop, funky, newstyle, videoclip i break-dance pod okiem najlepszych ekspertów w tej dziedzinie.
Wszyscy prowadzący są instruktorami tańca w Szkole Tańca TITO w Tychach, prowadząc zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Poprowadzili warsztaty w pierwszej edycji Jazdy Coolturalnej, prezentując podczas zajęć z dziećmi niebywały profesjonalizm, umiejętności pedagogiczne i wysoką kulturę osobistą. Wszyscy trzej uczestniczyli w największych i najbardziej prestiżowych imprezach tanecznych w Polsce, zdobywając wiele wyróżnień i nagród. Wszyscy także zapraszani są na liczne międzynarodowe warsztaty taneczne, gdzie prowadzą zajęcia z ich uczestnikami. Doświadczenie i umiejętności zaprowadziły ich m.in. do You Can Dance będącego w tej chwili najbardziej prestiżowym programem promującym „talenty taneczne”. Są osobami bardzo medialnymi, rozpoznawalnymi przez dzieci i młodzież, zjednującymi sobie ich wielką sympatię. Tito i Molo to także finaliści programu „Mam Talent”.

Obejrzyj galerię.

Europenian flag

.