Jazda Coolturalna 2011

Dodano: 20 września 2011
 

25 lipca – 12 sierpnia 2011 r.

Warsztaty rzemieślnicze

25-29 lipca 2011 r.
Prowadzący zajęcia: grupa Casa del Sol

Zajęcia poprowadzili plastycy: Justyna Budzyn, Justyna Klimek, Agata Szafruga, Iwona Dubiel, którzy wraz z uczestnikami ZAGRALI W KULKI – zbudowali wielki TOR-KULODROM, po którym toczyły się kule. I na tym nie koniec, bo TOR sam w sobie był wielką autostradą, a jak to bywa na autostradzie, kulka może natrafić na zjazd do…. No właśnie dokąd? – o tym decydowali uczestnicy warsztatów. Prowadzący wprowadzili ich w podstawowe techniki rzemieślnicze, które umożliwiły budowę tak wielkiej instalacji. Do zbudowania TORU mieli do dyspozycji moduły drewniane, wiklinę, wiklinę z papieru, z której stworzyli struktury takie jak tunele czy zadaszenia; z wycinanek i stempli ludowych projektowali i tworzyli dekorowane tkaniny; przy pomocy gliny powstały „zakręty i rynny” na torze, z odlewów gipsowych powstały figurki ludzi i zwierząt, by podczas wyścigu nie zabrakło publiczności. Punktem kulminacyjnym działań była GRA W KULKI, polegająca na przeprowadzeniu kulki po torze z przeszkodami na czas.

Warsztaty plastyczne

1-5 sierpnia 2011 r.

Warsztaty „Mała wielka opowieść” poprowadziła grupa Lubilato.

Artyści wspólnie z dziećmi zilustrowali starą indiańską historię spisaną przez Salli Kawennotaki Benedict pt. „Motyl i mali ludzie”. Warsztaty przebiegały w trzech etapach. W pierwszym etapie prowadzący opowiadali uczestnikom legendę indiańską W opowiadanie wplecione były elementy zabawy (podchwytliwe pytania, wspólne dociekanie sensu historii, odnajdywanie i wypisywanie słów oraz zdań kluczy, próby rymowania tekstu). W drugim etapie uczestnicy zostali podzieleni na grupy i przystępowali do zadania głównego. Metodą kolażu, za pomocą prostych znaków, fragmentów kserokopii, farb, nożyczek i innych materiałów, z uwzględnieniem wcześniejszych notatek wykonywali ilustracje do wcześniej usłyszanej opowieści. Jako mali członkowie współczesnych, lokalnych plemion próbowali zawrzeć w nich fragmenty swojego otoczenia, atrybuty współczesnej tożsamości. W kolejnym etapie, trzecim, wykonane ilustracje uczestnicy układali chronologicznie i łączyli w całą wielką książkę. Na koniec warsztatowicze zastanawiali się, czy przełożenie słowa na język plastyczny pozwoliło lepiej zrozumieć przesłanie opowieści…

Warsztaty taneczne

8-12 sierpnia 2011 r.
Prowadzący zajęcia: czterech instruktorów tańca w Szkole Tańca TITO w Tychach

Podczas zajęć z dziećmi prezentują niebywały profesjonalizm, umiejętności pedagogiczne i wysoką kulturę osobistą. Każdy z instruktorów uczestniczył w największych i najbardziej prestiżowych imprezach tanecznych w Polsce, zdobywając wiele wyróżnień i nagród. Wszyscy także zapraszani są na liczne międzynarodowe warsztaty taneczne, gdzie prowadzą zajęcia z ich uczestnikami. Doświadczenie i umiejętności zaprowadziły ich m.in. do „You Can Dance”, będącego w tej chwili najbardziej prestiżowym programem promującym „talenty taneczne”. Są osobami bardzo medialnymi, rozpoznawalnymi przez dzieci i młodzież i zjednującymi sobie ich wielką sympatię. Tito jest instruktorem w zakresie tańców: funky, hip-hop, newstyle i videoclip (Rafał „Tito” Kryla), „Dona” jest instruktorem w zakresie tańców: modern jazz, dance aerobik, jazz i taniec współczesny (Dominika „Dona” Cybulska), „Santi” jest instruktorem w zakresie każdej możliwej techniki tańca (Kamil „Santi” Węgierski), Artur Cieciórski jest instruktorem w zakresie hip-hop połączony z elementami akrobatyki, wyskoków, piruetów, z mocnym akcentem na bit.

Obejrzyj galerię.

Europenian flag

.