Program NSK 2017

Dodano: 12 kwietnia 2017
 

01. 17:00-17:40 Stary Rynek

ORKIESTRA DĘTA OSP SIEDLICE – inauguracja IX edycji Szlaku.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej „Siedlice”

Powstała w 1960 roku. Jest rozpoznawalnym symbolem i wizytówką dzielnicy Siedlice oraz stanowi element krajobrazu kulturowego miasta Gorzowa Wlkp. Orkiestra Dęta OSP „Siedlice” jest istotnym elementem imprez okolicznościowych, uroczystości państwowych oraz świąt religijnych organizowanych na terenie miasta Gorzowa Wlkp. Orkiestra regularnie bierze udział w regionalnych Przeglądach Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w Połczynie Zdroju, oraz festiwalu „Brandenburger Spielleute-Musik open air” organizowanym w Paaren koło Poczdamu (Niemcy) przez władze Brandenburgii. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorował Orkiestrę Dętą OSP „Siedlice” w Gorzowie Wlkp. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Więcej o orkiestrze: http://osp-siedlice-gorzow.pl


02. 17:00-21:00 ul. Chrobrego 9, Klub Kultury MCK JEDYNKA

17:00 – KULTURALNE DZIERGANIE – próba ustanowienia gorzowskiego rekordu w robieniu na drutach w jednym czasie i miejscu w Światowy Dzień Robienia na Drutach. Zaprasza Koło Gospodyń Miejskich.

18:00 – Wrathu + Mała Fuzja – koncert stypendystów miasta.

19:00 – CZERŃ I BIEL NIE SĄ NUDNE – wernisaż wystawy grafiki autorstwa Michała Bajsarowicza, Magdaleny Ćwiertni, Bogusława J. Jagiełły, Krzysztofa Swaryczewskiego oraz Andrzeja Gordona i Bolesława Kowalskiego. Kurator: Elżbieta Neuman.

Wystawa grafiki „Czerń i biel nie są nudne”. Zaprezentujemy prace artystów gorzowskich: Michała Bajsarowicza, Magdaleny Ćwiertni, Bogusława J. Jagiełły, Krzysztofa Swaryczewskiego oraz Andrzeja Gordona i Bolesława Kowalskiego. Wernisaż uświetni swoim występem zespół Wrathu + Mała Fuzja, czyli Kamil Kwiatkowski i Sebastian Siuda, którzy będą promować album “Sólin” zrealizowany ze środków Miasta Gorzowa w ramach stypendium kulturalnego.

Na 10 czerwca przypada Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Z tej okazji, oraz w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego, Koło Gospodyń Miejskich zorganizuje przed klubem Jedynka bicie gorzowskiego rekordu w robieniu na drutach w jednym miejscu i o jednym czasie. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Kulturalne dzierganie”.


03. 17:00-22:00 ul. Kosynierów Gdyńskich 64, Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów

JAZZ DLA KAŻDEGO – w wykonaniu Macieja Kocińskiego, znane pieśni uwielbieniowe w jazzowych aranżacjach (17:00-17:45, 18:30-19:15, 20:30-20:45).

Maciej „Kocin” Kociński jest liderem zespołu „Soundcheck” z którym w 2005 roku w Jazz Clubie Pod Filarami wywalczył „Klucz do kariery”. Podczas koncertu Kosińscy dzielą się tym co mają w życiu najcenniejszego.

18:00-22:00 poczęstunek z grilla


04. 17:00-02:00 ul. Jagiełły 11, Klub MagnetOffOn (Łaźnia Miejska)

CZŁOWIEK – ZNIKAJĄCY ELEMENT KRAJOBRAZU – wernisaż wystawy Piotra Merdy.

PARASOMNIA – wystawa grafiki warsztatowej. Kurator: Marta Tomczyk (Koło Naukowe PUNKT GRAFIKI – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Przejścia są kluczem, bywają schronieniem, dążeniem do przemiany. Świadek tej sytuacji stoi także na czyjejś drodze. Świadkiem jest camera obscura, Obserwatorka w zamyśle zawsze stojąca w przejściu ( bramach, drzwiach, wejściach). Fotografie są zapisem życia w przemianie. Ksero rzeczywistości. Bohaterzy to znikające elementy krajobrazu, niestały przejaw istnienia. Krótki przebłysk w kosmosie zdarzeń. Obserwacje wzmocnione są przenikliwym spojrzeniem pinhole. Samotność przemijania jest wpisana w ludzką naturę.


05. 17:30-18:30 ul. Wełniany Rynek 18, wejście od ul. Jagiełły, budynek byłej „Przemysłówki”

JUTRO BĘDZIE LEPIEJ – Performance teatralny w wykonaniu Teatru Tygiel, wg scenariusza Hanny Kaup, w reżyserii Artura Nełkowskiego, z udziałem grupy rekonstrukcyjnej.

“Jutro będzie lepiej” to performance teatralny zrealizowany przez aktorów Teatru Tygiel w reżyserii aktora Teatru im. J. Osterwy Artura Nełkowskiego. Scenariusz – na podstawie rozmów z pionierami Gorzowa zebranych na łamach biuletynu historycznego wydawanego przez Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda w poprzednich latach- napisała redaktor portalu www.egorzowska.pl Hanna Kaup.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie przejazd ulicami miasta aut z czasów II wojny światowej z pionierami, którzy dotarli do przystanku Gorzów Zamoście. Stamtąd w asyście żołnierzy radzieckich, przesiedleńcy dotrą do miejsca wydarzenia, czyli do ul. Hawelańskiej i na tyły Przemysłówki.Prapremiera spektaklu – skierowanego do wszystkich mieszkańców – zacznie się przed wejściem do budynku od strony fontanny przy ul. Jagiełły, po czym przeniesie do wnętrza i będzie miała charakter interaktywny.”Jutro będzie lepiej” to wspomnienie pierwszych dni i miesięcy powojennego Gorzowa, to historie repatriantów, wzruszające i zabawne, to reminiscencje czasów, których świadkowie odchodzą z tego świata, a młode pokolenie nie zna. Premiera odbędzie z okazji Dni Gorzowa 2 lipca w Spichlerzu.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Gorzowa.


06. 18:00-19:00 Park Róż, ogródek Cafe Costa

OD OSIECKIEJ DO PIAF – recital aktorski Anny Łaniewskiej i Edyty Milczarek z zespołem: Marek Zalewski – piano, Arkadiusz Malinowski – git. basowa, Mariusz Lipiński – perkusja.


07. 18:00-03:00 ul. Chrobrego 4, Mała Galeria GTF

FOTOGRAFIE Z PIĘCIU KONTYNENTÓW – wystawa Stefana Piosika, 18:00 – wernisaż, 20:00 – spotkanie autorskie, oprowadzenie.


08. 18:00-19:00, 21:00-24:00 ul. Jagiełły 7, Jazz Club Pod Filarami

18:00-19:00 WOKÓŁ STILONKI – pokaz filmowy i dyskusja o zakładzie STILON i jego sztandarowym produkcie – kasecie. Prowadzenie – Robert Piotrowski (org. SZTUKA MIASTA).

21:00-23:00 – koncert THE SUNNY SIDE w składzie: Grzegorz Turczyński (voc, tb,perc.), Janusz Kula (g), gość specjalny – Marek Konarski (ts).


09. 18:00-24:00 ul. Łokietka 32-33, Restauracja, Miejsce Kultury „Łubu Dubu”

FOTOGRAF W DRODZE DOŚWIADCZA NAOCZNOŚCI – wystawa prac Sławka Sajkowskiego, Marcina Małuszka, Michała Zielińskiego, Tomasza Hołyńskiego.


10. 18:00-24:00 ul. Warszawska 35, Zespół Willowo-Ogrodowy Muzeum Lubuskiego

18:00 MUZYKA MOJEJ DUSZY – recital wokalny. Wystąpią: Beata Gramza – sopran i Marta Ożelska-Kurzawa – fortepian w utworach z okresu Młodej Polski (Willa).

19:00 SKARBY WIARY – historyczne i archeologiczne źródła chrztu Polski. Wystawa ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Oficyna).

20:00 SKARBY KULTURY UNIETYCKIEJ – wyroby z brązu i miedzi sprzed 4000 lat odkryte w okolicach Gorzowa (Willa).

20:30 i 23:00 – WYSPA WŁADCÓW – reż. Z. Cozak (dł. 45 min). Film pokazuje Ostrów Lednicki (Willa) w okresie największego rozkwitu, rezydencję Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

„Muzyka mojej duszy” to cytat z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera , do którego muzykę skomponował Mieczysław Karłowicz a także Feliks Nowowiejski . Obie te pieśni będą klamrą spinającą recital złożony z utworów napisanych w okresie Młodej Polski przez działających wówczas polskich kompozytorów, między innymi St.Niewiadomskiego, J.Gablenza, F.Maklakiewicza. Oparte na lirycznej i refleksyjnej poezji młodopolskiej pieśni są niezwykle emocjonalne i bogate w ciekawą harmonię , zwłaszcza w partii fortepianu. Śpiewać będzie znana gorzowskim melomanom sopranistka – Beata Gramza , a na fortepianie zagra Marta Ożelska-Kurzawa.

Beata Gramza – sopran

Urodziła się w Białymstoku i tam rozpoczęła edukację muzyczną, najpierw w klasie akordeonu, a potem w klasie śpiewu wybitnej polskiej śpiewaczki i pedagoga prof. Haliny Słonickiej. Studia na wydziale wokalno-aktorskim ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1990 roku została laureatką Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu, w kategorii oratoryjnej. W 1991 roku otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną za wykonanie arii polskiego kompozytora na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Reprezentowała Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Festiwalu Mozartowskim Wrocław 1991, zaś rok później zaproszona była do udziału w Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych śpiewaków i pedagogów : Teresę Żylis-Gara, Ingrid Kremling, Edith Mathis, Andre Orlowitza. Na scenie bydgoskiej Opery Nova zadebiutowała w 1994 roku w operze „Czarodziejski Flet” W.A.Mozarta. W kolejnych sezonach artystycznych, do 2002 roku, występowała m.in. w partii Liu w „Turandot” G.Pucciniego, Anny w „Nabucco” G.Verdiego, Donny Elviry w „Don Giovannim” W.A.Mozarta, Giulietty w „Opowieściach Hoffmanna” J.Offenbacha, Micaeli w „Carmen” G.Bizeta, Hanny w „Strasznym Dworze” S.Moniuszki. Z powodzeniem wykonywała również partie operetkowe w „Wesołej Wdówce”, „Carewiczu” i „Krainie Uśmiechu” F.Lehara. Repertuar ten wykonywała wielokrotnie podczas turnee w Niemczech, Holandii i Francji. Jako solistka Opery Nova w Bydgoszczy nagrodzona została przez dziennikarzy „Złotą Maską” za: „partię Donny Elviry w „Don Giovannim”, muzykalność, liryzm i stałe doskonalenie kunsztu wokalnego”, a także wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Opery Włoskiej „I Ranieri I Cestelli” w Berlinie i znalazła się w gronie finalistów występujących w Galowym Koncercie w Deutche Oper. Artystka koncertuje również na estradach filharmonicznych wykonując repertuar oratoryjny i muzykę kameralną. Współpracowała z Filharmonią Pomorską, Capellą Bydgostiensis i Kwartetem Pomorskim, Lubuską Sinfoniettą, Gorzowską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podlaską i Chórem Politechniki Białostockiej, poznańskim zespołem muzyki dawnej Musica Maxima, Orchester der Frankfurter Musikfreunde, szczecińskim Artes Enasmble, a także z Cygańskim Teatrem muzycznym „Terno”. Ważne miejsce w jej życiu zawodowym zajmuje pedagogika wokalna. Lubi pracować z młodzieżą podczas różnego typu warsztatów wokalnych, a także prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie Wielkopolskim. Posiada tytuł doktora sztuki w dziedzinie wokalistyki uzyskany w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie obecnie prowadzi zajęcia na wydziale wokalno-aktorskim.

http://muzeumlubuskie.pl


11. 18:30–23:00 ul. Sikorskiego 5, Dom Historii Miasta (dawny LAMUS)

PRZYSTANEK OBYWATELSKI – Biuro Konsultacji Społecznych zaprasza na rozmowy o rewitalizacji (przebudowa Kwadratu, pobrzeża Kłodawki) i oddanie głosu na zadania z Budżetu Obywatelskiego 2018.


12. 18:30-4:00 ul. Zabytkowa, THE WHISKEY JAR (dawna Gerappa)

ROZRYWKOWY WIECZÓR FILMOWY – lokal serwuje (odpłatnie) drinki znane z kinowych przebojów, na przykład: James Bond (Vesper), Tequila Sunrise, Sex w wielkim mieście (Cosmopolitan)… Projekcje filmowe i muzyka taneczna wyłącznie filmowa.

Cała noc będzie można spróbować odpłatnie drinków znanych z filmów (np. Vesper z Jamesa Bonda, Cosmopolitan z Sexu w wielkim mieście, Tequila Sunrise z Tequila Sunrise, szczególnie Husaria to nasza kompozycja nazwana na cześć siły zbrojnej z wielu ekranizacji Sienkiewicza i inne), będzie również możliwość porozmawiania o historii tych drinków.

18.30 – 21.00 pokaz filmu z rzutnika o ile będzie to możliwe na rzutniku filmy w tle będą leciały cały czas.

21.00 – 4.00 dj V-Waldi do tańca zagra muzykę wyłącznie filmową.


13. 18:30-19:00 brama wejściowa i parkan otaczający Park Róż

KWIATY POLSKIE – wernisaż Beaty Stanek – wystawa prezentująca na banerach aktualną twórczość gorzowskiej artystki.


14. 18:30 – do ostatniego obserwatora, Bulwar Zachodni

WSZECHŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE DŁONI – obserwacja nocnego nieba, kraterów na księżycu, aktywności słonecznej, pokaz sprzętu i technik obserwacji, polowanie na przelatującą Stację Kosmiczną ISS i planety naszego układu. Zaprasza Gorzowska Grupa Miłośników Astronomii „GAMMA”.

Zaprezentujemy: sprzęt obserwacyjny, techniki i metody obserwacji zjawisk astronomicznych. Aktywność słoneczną, kratery na Księżycu, odszukamy planety na naszym niebie i zapolujemy na przelatującą Stację Kosmiczną ISS. Pokaz z omówieniem obiektów astronomicznych dostępnych do obserwacji na aktualnym niebie. Prezentacja zdjęć o tematyce astronomicznej – pokaz multimedialny na dużym ekranie… .

Z NAMI ZOBACZYSZ TO WSZYSTKO NA WŁASNE OCZY

( Oczywiście jeśli pogoda pozwoli… :-))


15. 19:00-24:00 ul. Wełniany Rynek 6, Cafe Dziki Bluszcz

MOJE ŚWIATY – wystawa fotograficzna Emilii Wójcik.

Dorobek Emilii Wójcik to liczne wystawy fotograficzne, publikacje zdjęć w albumach, mapach, widokówkach, publikacje prasowe. Autorka m.in. cyklu zdjęć noworodków pt. „Witajcie na Świecie” w Gazecie Wyborczej. Zawodowo fotografuje od 1992 roku.

Publikacje na blogu fotograficznym portalu:

Echo Gorzowa http://www.echogorzowa.pl/blog /autorzy/130/Emilia-Wojcik

Facebook: https://www.facebook.com/emilia.wojcik.144

Organizacja wystawy i projekt plakatu dla Fundacji Altamira: „Zwierzęta mówią ludzkim głosem”

https://www.facebook.com/fundacja.altamira/photos/a.240489752762764.1073741828.240432879435118/627534257391643/?type=3&theater


16. 19:00-24:00 ul. Łokietka 20a, Biblioteka Pedagogiczna WOM

FOTO-RETRO-BIBLIOTEKA – „Kopia nieidealna czyli wystawa fotograficzna grupy fCzasowicze”, 20:00-22:00 – spotkanie z autorami, kącik fotograficzny w stylizacji retro.

Wszystkich przemierzających gorzowski Nocny Szlak Kulturalny zapraszamy w gościnne progi Biblioteki Pedagogicznej WOM, która już po raz czwarty ma przyjemność być widocznym miejscem na kulturalnej mapie naszego miasta. W tym roku w bibliotece przy ulicy Łokietka 20a będzie…

– 19.00-24.00 wystawa fotografii pt. „Kopia nieidealna, czyli wystawa fotograficzna grupy fCzasowicze”. Prace są oryginalnymi interpretacjami fotograficznymi wybranych obrazów

i kadrów filmowych grup kreatywnych Gorzowian.

– 20.00-22.00 spotkanie z autorami wystawy „Kopia nieidealna, czyli wystawa fotograficzna grupy fCzasowicze”.

– 19.00-24.00 „Foto retro w bibliotece”. Wszystkie osoby odwiedzające bibliotekę będą mogły zrobić sobie zdjęcia w kąciku „retro” inspirowanym literaturą i zabytkowymi wnętrzami Biblioteki Pedagogicznej.

Serdecznie zapraszamy!


17. 19:00 – 21:00 ul. Chrobrego 13, Studio Plastyki MCK

WYSTAWA MALARSTWA uczestników Inkluzywnej Pracowni Edukacji Artystycznej.


18. 19:00-2:00 ul. Przemysłowa 50, pracownia MINU MINU

MOZAIKOWY MURAL – warsztaty tworzenia mozaiki ceramicznej (11.06 dokończenie montażu na ścianie w godz. 11:00-14:00).

ŻYCIE W GLINIE – wystawa prac ceramicznych.

Kontynuacja rozpoczętego na zeszłorocznym ,,Nocnym Szlaku Kulturalnym” projektu.

W tym roku mamy nadzieje pokryć wielobarwnymi kafelkami całą powierzchnię ściany tak żeby powstał mural. Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać i dokleić kolejne fragmenty mozaiki do powstającego obrazu. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy pt. ,,Życie w glinie” opowiadającej o wielkiej wartości i wszechstronności materiału jakim jest glina. Prezentowane będą prace powstałe z wypalonej i poszkliwionej gliny – ceramiki oraz z gliny nie wypalonej czyli tynku glinianego. Zainteresowani będą mogli obejrzeć, dotknąć i dowiedzieć się czegoś na temat naturalnych tynków glinianych i ich dobroczynnego wpływu na zdrowie człowieka. W przerwach wytrwałym warsztatowiczom zapewniony będzie pyszny, wegetariański poczęstunek i ziołowa herbatka motywująca do pracy i dalszej wyprawy po nocnym szlaku.


19. 19:00-19:30 ul. Wełniany Rynek (pomiędzy Studnią Czarownic a repliką tramwaju)

MUNIESIENIE – performance w wykonaniu Izabeli Chamczyk (org. Miejski Ośrodek Sztuki).

Artystka pojawi się na ulicy w „kokonie z balonów”. Będzie stać lub spacerować. Spod balonów widoczne będą tylko wyciągnięte na boki ręce z wielkimi gwoździami – sugerujące przebicie balonów…

Czy w trakcie performensu ludzie będą przebijać balony, uwalniać z nich artystkę, wytwarzać głośny , nieprzyjemny dźwięk, czy wręcz przeciwnie będą obojętni ?


20. 19:00-1:00 Katedra Gorzowska – galeria wewnątrz wieży katedralnej

10 X P MOJE MIASTO GORZÓW – wystawa prac malarskich Agaty Kaczuk-Jagielnik. Obrazy przedstawiają Katedrę z różnych stron i w perspektywie otaczającego ją miasta.


21. 19:00-24:00 ul. Mościckiego 7, Archiwum Państwowe w Gorzowie Wlkp.

Porady dotyczące badań genealogicznych, tworzenia archiwów rodzinnych, uzyskiwania dokumentów pracowniczych, prezentacja zasobów Archiwum w tym programów TV VIGOR.

W czasie Nocnego Szlaku Kulturalnego pracownicy archiwum będą udzielali porad na temat prowadzenia badań genealogicznych, tworzenia archiwów rodzinnych i przechowywania dokumentów, a także będą informowali, gdzie można odnaleźć dokumentację osobowo-płacową zlikwidowanych zakładów pracy. Będzie się można także zapoznać z historią i działalnością Archiwum Państwowego w Gorzowie, a także z jego zasobem, w tym audiowizualnym (zaprezentowane zostaną zdigitalizowane fragmenty programów działającej w latach 90-tych TV Vigor). Odwiedzający archiwum będą mogli również wziąć udział w quizie dotyczącym historii miasta.


22. 19:30–24:00 Bulwar Wschodni, pokład lodołamacza KUNA

Z ARCHIWUM KAPITANA JERZEGO HOPFERA – wystawa fotografii, zwiedzanie.


23. 19:30-20:30 ul. Herberta, dziedziniec Urzędu Miasta

PORTRET 7.6.0. – 760 portretów gorzowian umieszczonych na banerze, który po prezentacji zostanie przeniesiony i umieszczony w Galerii Bezbronnej. Inicjatywa Grupy Fotograficznej AZYL-ART działającej przy Studiu Plastyki MCK.

Miasto, każdy etap jego istnienia, powinno być dokumentowane.. Nie jest istotne czy to czas pokoju, czy wojny, czas rozwoju czy stagnacji. Miasto to nie tylko ulice, budynki, parki czy skwery, ale przede wszystkim ludzie. Grupa fotograficzna Azyl- Art postanowiła udokumentować ludzi w Gorzowie, fotografując ich na ulicach i podczas wydarzeń.

Produktem projektu PORTRET 7.6.0 jest 760 zdjęć mieszkańców Gorzowa umieszczonych na jednym wydruku.


24. 19:30-23:00 ul. Okólna 31A, Galeria Malarstwa Jerzego Zgorzałka

PEJZAŻ GORZOWA – wystawa autorska właściciela galerii, spotkanie z artystą.

Jerzy Zgorzałek to twórca o ukształtowanej osobowości artystycznej,posiadający własne widzenie rzeczywistości. Jest przede wszystkim malarzem, poetą pejzażu. Zadziwia subtelnym widzeniem światła i barw. Potrafi jak rzadko kto, oddać piękno przyrody subtelną grą światłocieni. Kompozycje Zgorzałka wyróżniają się wiernością rysunku. Są realistyczne, oddają swoisty nastrój odchodzącego, romantycznego świata. ” – Jest to wypowiedź mojego przyjaciela i mentora prof,dr Franciszka Midury, trafnie określająca mój kunszt malarski. Moja dzisiejsza pozycja na rynku sztuki jest wynikiem prawie 50-letniej pracy artystycznej. W okresie tym doskonaliłem się początkowo w pracowni zrt.mal. Leona Kustrzyńskiego a następnie podwaliny pod prawdziwe, profesjonalne malarstwo zdobyłem malując pod kierunkiem świetnego pejzażysty, pedagoga art.mal.Jerzego Baurskiego ( zm. w 1984 roku ). Dwanaście lat, to okres obfitujący w wystawy, publikacje medialne, sprzedawalność i uznanie koneserów malarstwa.

Pomny wpojonych mi przez Baurskiego zasad, nigdy nie zarzuciłem samokształcenia. Jedną z nich jest ta ” Najlepszy obraz maluje się przed śmiercią ” a największym osiągnięciem malarza jest życie z obranej profesji i dla niej. Tak więc malarstwo stało się moim sensem życia, pasją, narkotykiem. Przez lata wypracowałem własną manierę twórczą, polegającą na niezauważalnym kładzeniu faktury farby, szpachlą, dającą oglądającemu pod różnym kątem i światłem obraz, złudzenie ruchu, fotograficzną jakość, a tym samym odkrywanie ciągle nowych cech w obrazie. Dzieło widziane natomiast z bliska jest zbiorem rozmazanych, kolorystycznych plam, które w wycinkach, tworzą często abstrakcyjne kompozycje. W tym dopatrzyć się można w moim malarstwie cech współczesności. Nie zamierzam malowanego tematu wykoślawiać, pozbawiać pejzażu danego mu przez stwórcę piękna, poddawać analizie na plótnie. Często natomiast dla piękna i dobra obrazu, z malowanego tematu usuwam zeszpecenia dokonane ludzką ręką. Maluję często czas miniony, nie istniejące już sceny i obiekty. Jest to jednak mój sposób pokazania przeszłości. Pejzaż często jest tworem mojej wyobraźni. Skomponowany został w mej prawej półkuli mózgu i przetworzony na płótno.

Cieszy mnie to, że to co robię jest dostrzegane i doceniane. W ciągu swojego, artystycznego życia, namalowałem przeszło 1200 prac, które znalazły swoje miejsce w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Eksponowane są w Polskich placówkach MSZ, muzeach i przybytkach kultury masowej. Ważnym miejscem rozpropagowania mej twórczości jest internet. Moja strona artgallery-reklama.com.pl do momentu likwidacji zanotowała przeszło pół miliona odwiedzin w ciągu 16 lat istnienia. ( Obecna to www.zgorzalek.eu ). Naturalnie obrazy i mój profil można zobaczyć na facebooku i portalach sztuki. Mam też swoją biografię w prestiżowej angielskiej edycji encyklopedii WHO,s WHO in Art, a także w wydaniu Polskim. Jestem też członkiem angielskiej Guild of Railway Artists.

https://www.facebook.com/jerzy.zgorzalek?fref=ts


25. 20:00-24:00 ul. Pomorska 73, Miejski Ośrodek Sztuki

MOS/ST/808 – nocne oprowadzanie kuratorskie: Jerzy Gąsiorek, Gustaw Nawrocki, Zbigniew Sejwa – co godzina, od 20:00.

Prezentacja kolekcji sztuki na co dzień nieeksponowanej, m.in.: W. Hasiora, J. Dudy-Gracza, Z. Jujki, E. Dwurnika, A. Gordona, B. Kowalskiego, W. Strebejki…

Wystawa prezentująca zbiory Miejskiego Ośrodka Sztuki

Oprowadzania kuratorskie: o godz.: 20:00, 21:00 i 22:00

Jerzy Gąsiorek – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w latach 1980 – 2001

Gustaw Nawrocki i Zbigniew Sejwa – kuratorzy w Miejskim Ośrodku Sztuki

Miejski Ośrodek Sztuki otwiera magazyny i prezentuje publiczności kolekcję sztuki, która na co dzień nie jest eksponowana. Przez 37 lat istnienia w BWA/MOS zgromadzono 718 obiektów. W magazynach znajdują się prace znanych twórców polskich (m.in.: Władysława Hasiora, Jerzego Dudy-Gracza, Józefa Łukomskiego, Edwarda Dwurnika, Zbigniewa Jujki oraz Stanisława Plęskowskiego i Michała Gąsienicy-Szostaka) oraz artystów związanych z Gorzowem (m.in.: Andrzeja Gordona, Bolesława Kowalskiego, Wiesława Strebejki, Juliusza Piechockiego, Magdaleny Ćwiertni, Anny Szymanek, Jerzego Szalbierza, Waldemara Kućki). Na wystawie znajdą się też dokumenty, fotografie, kroniki oraz wydawnictwa przechowywane w naszych archiwach w latach 1980 – 2017.


26. 20:00-23:00 Wełniany Rynek, lokal po dawnym sklepie Troll

Zapraszamy serdecznie w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego na trzy petardy artystyczne

TU JEST CENTRUM

20:00 – wernisaż wystawy MONIKI ŁUCZAK – podświetlane fotografie, spotkanie z artystką;

21.00 – wernisaż wystawy MARTY FREJ – billboardy, memy, plakaty, spotkanie z artystką;

22:00-22:45 – koncert kwartetu smyczkowego STRAORDINARIO z Filharmonii Gorzowskiej.

Agnieszka Wenda

Katarzna Winkiewicz

Wiktor Rudzik

Miłosz Wieliński


27. 20:30-2:00 Wełniany Rynek 18, wejście od ul. Jagiełły, budynek byłej „Przemysłówki”

GALERIA BEZBRONNA – nazywa się bezbronną, bo nie ma sił bronić się przed twórcami i artystami, nie posiada nadzoru kuratora i nie może narzucić ani zabronić nikomu niczego… Pomysłodawca i koordynator zbiorowej wystawy – Daniel Adamski.


28. 20:00-1:00 ul. Dziewięciu Muz, FILHARMONIA GORZOWSKA

CIEMNA STRONA FILHARMONII – tej nocy w Filharmonii obudzą się mroczne siły, które sprawią, że każdy zwiedzający zapamięta tę wizytę na długo.

Gwarantujemy, że nie będzie miło i przyjemnie, nie będzie bezpiecznie i komfortowo, w zamian za to – będą ciarki, mrożące krew w żyłach emocje. Lubisz się bać ? Na czas zwiedzania rodzicom z dziećmi poniżej 10 roku życia oferujemy opiekę nad pociechami w sali zabaw.

Ciemna Strona Filharmonii to wyjątkowe i zaskakujące miejsce na mapie Nocnego Szlaku Kulturalnego. Przed naszymi Gośćmi odkryjemy najmroczniejsze zakamarki Filharmonii, zabierzemy ich w miejsca owiane grozą i tajemnicą. Tej nocy może wydarzyć się dosłownie wszystko! Spotkanie z duchami, zjawami i marami, które wraz z nastaniem mroku przejmują panowanie nad tą instytucją – to tylko niektóre z niespodzianek, jakie czekają na odwiedzających. To propozycja dla tych, którzy lubią się bać!

Z uwagi na rodzaj atrakcji minimalny wiek zwiedzających to 10 lat, jednak i młodsze dzieci znajdą u nas coś dla siebie. Spragnionym silnych wrażeń rodzicom, którzy zdecydują się na zwiedzanie rodem z dreszczowca proponujemy opiekę nad dziećmi w specjalnie przygotowanej strefie zabaw.

Czas oczekiwania na zwiedzanie umilą muzycy Filharmonii Gorzowskiej, którzy zagrają dla Państwa w patio. Muzyki na żywo będzie można posłuchać od godz. 20.00 do 24.00.


29. 20:00 -21:00 Park Siemiradzkiego – Kozacza Góra

DYM NA KOZACZEJ GÓRZE – krótki wykład o historii miejsca – Robert Piotrowski.

Wydarzenie audiowizualne Dym Records i goście.

Wydarzenie audiowizualne z udziałem muzyków lokalnej oficyny wydawniczej Dym records i gościa specjalnego, które poprzedzi krótki wykład historyka na temat Parku Siemiradzkiego i Kozaczej Góry. Improwizowane koncerty będą muzyczną interpretacją tego malowniczego miejsca, a więcej na jego temat będzie można dowiedzieć się tuż przed ich rozpoczęciem.

Dodatkowo wydarzeniu będą towarzyszyły projekcje video.


30. 21:00-22:00 – Park Siemiradzkiego, scena na scenie Amfiteatru MCK

SŁOMA & D’Roots Brothers – koncert nestora muzyki reggae.

Jerzy ”Słoma” Słomiński – muzyk, wytwórca bębnów, ekolog, projektant i budowniczy oryginalnych przestrzeni życiowych. Uznawany za prekursora polskiego bębniarstwa. Od czterdziestu lat współtworzy alternatywną scenę muzyczną. Usłyszeć go można było między innymi z: Osjanem, Brygadą Kryzys, Izraelem, Jackiem Kleyffem i Orkiestrą Na Zdrowie oraz Antoniną Krzysztoń. Jego autorskie przedsięwzięcia muzyczne to: Bębnoluby, Przedwietrze oraz liczne kręgi bębniarskie.

Od kilku lat zaangażowany jest w ruch promujący szeroko pojętą Kulturę Pokoju, w ramach którego, wraz z żoną Nicole, organizuje u siebie coroczny festiwal Dni Kultury Pokoju oraz tworzy niezależny Rodzinny Dom Kultury Pokoju.

Rok 2017 jest dla Słomy szczególną datą do świętowania: w marcu obchodził 60 urodziny, mija też 40 lat odkąd jego życie na stałe związało się ze sceną muzyczną. W związku z tym planowany jest cykl koncertów jubileuszowych. Towarzyszyć mu będzie zespół D’Roots Brothers, którego trzon stanowią synowie Jonasz i Daniel Słomińscy, od najmłodszych lat towarzyszący ojcu w muzycznych podróżach. D’Roots Brothers są znani również, jako band grający z Damianem SyjonFamem i Tallibem. „Wracamy do naszych dawnych Pieśni Mocy śpiewanych od lat. Są dojrzałe, gotowe do użycia. Praktykujemy poszukiwanie wibracji bliskich drganiom naszych serc, by wzbudzać radość i serdecznie namawiać do współtworzenia Kultury Pokoju. 40 % słów 60 % muzyki. Równowaga.” – zapowiada Słoma.


31. 21:00-04:00 ul. Spichrzowa 1, MIXcoolTURA

NIE ROZDZIOBIĄ NAS… – wystawa prac Michała Bajsarowicza.

22:00-23:00 – QLHEAD/FLESZAR – koncert.


32. 22:00-05:00 ul. Spichrzowa 1, CKN Centrala

SubkulturNachtSchlag 2017 – multimedialny przegląd zjawisk w kulturze niezależnej.

Uroki Niepokoju – wystawa rysunków Anny Cytowicz, videomapping – VJ Pathfinder, live action painting Beaty Stanek, koncerty zespołów ORZEŁ I RESZKA oraz „N” i 57(Korea Południowa), DJ-Party.

24:00 – ZSTĄPIENIE -wernisaż, instalacja rzeźbiarska Ewy Kozubal i Ewy Bone.

SubKulturNachtSchlag to multimedialny przegląd ciekawych zjawisk w kulturze niezależnej. Tegoroczna edycja imprezy to wernisaż wystawy rysunków Anny Cytowicz “Uroki Niepokoju”, premiera instalacji Ewy Bone i Ewy Kozubal “Zstąpienie”, videomapping3D – instalacja multimedialna – VJ Pathfinder, live action painting Beaty Stanek, premierowe koncerty lokalnych projektów N i Orzeł i Reszka, koncert zespołu 57 z Korei Południowej oraz całonocna prezentacja muzyczna muzyki mechanicznej z płyt winylowych przez rezydentów CKN Centrala oraz gości. Całości dopełnią projekcje multimedialne.

Przewidujemy również kilka niespodzianek.

ZSTĄPIENIE- Instalacja rzeźbiarska przedstawiająca zstępującego z nieba w przestrzeń podwórka CKN Centrala gołębia. Ewa Kozubal i Ewa Bone.- autorki miedzy innymi „Rzecznika prasowego” czyli Gorzowskiego Janusza.


33. 22:00-23:30 ul. Teatralna 9, Teatr im. Juliusza Osterwy (park teatralny)

ROZMOWA LIRYCZNA o zawiłościach ludzkich relacji i uczuć.

Widowisko muzyczne – wystąpią artyści gorzowskiego teatru z towarzyszeniem zespołu, w repertuarze między innymi Piotra Szczepanika, Katarzyny Sobczyk czy Deana Martina.

Muzyczne widowisko w teatralnym parku, w którym zabrzmią ponadczasowe przeboje polskich i zagranicznych autorów. Zapraszamy na piękne słowa w melodyjnej oprawie, które stworzą sentymentalny klimat wieczoru. Na rozmowę liryczną o zawiłościach ludzkich relacji i uczuć złożą się m.in. poetyckie słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, piosenki Piotra Szczepanika, Katarzyny Sobczyk czy Deana Martina. Wśród wykonawców siedmioro aktorów : Artur Nełkowski, Joanna Rossa,

Darian Wiesner, Jan Mierzyński, Mikołaj Kwiatkowski, Anna Łaniewska, Marta Karmowska z towarzyszeniem zespołu muzycznego w składzie : Marek Zalewski, Mariusz Lipiński, Jan Mariusz Nowaczyński, Jerzy Dutkiewicz.


34. 22:30-24:00 – ul. Pomorska 73, DKF Megaron (MOS)

EUROSHORTS: AMERYKAŃSKI FILM REKLAMOWY 2016 – najlepsze filmy reklamowe włączone do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Uczta dla miłośników reklam, złożona z najlepszych amerykańskich filmów reklamowych ubiegłego roku włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA). W nagrodzonych reklamach rozpoznacie gwiazdy muzyki, sportu i sztuki.

Europenian flag

.