Dorota Pandey – warsztaty hinduskie „Sari, bindi i gopidaty”

Dodano: 29 marca 2018
 

Dorota Pandey

Zapraszamy wszystkie panie i dziewczęta na warsztaty mody i makijażu indyjskiego. Przez jeden dzień będziecie mogły poczuć się jak hinduskie damy. Będziemy ubierać się w sari, malować gopidaty na twarzy i ozdabiać czoło kolorowymi bindi.

Sari jest to tradycyjna część garderoby zakładana przez kobiety na subkontynencie indyjskim. Sari jest pasem materiału, długości 5-6 metrów, którego się nie zszywa. Ubiór może być drapowany na kilkanaście stylów. Najbardziej popularnym jest zawijanie dookoła talii, z końcem udrapowanym na ramieniu. Sari najczęściej jest zakładane na halkę (zwaną lehenga/ghagra w północnych Indiach i pavada/pavadai na południu) wraz z krótką bluzeczką z niewielkimi rękawkami znaną jako choli.

Bindi jest to znak na czole noszony przez kobiety w Indiach. Symbolizuje ochronę kobiety przez jej męża lub ojca i przyjmuje postać czerwonej kropki z mineralnego pigmentu o nazwie kumkum. Zwyczaje związane z bindi różnią się w zależności od regionu – na północy Indii tradycyjnie są oznaką kobiety zamężnej, podczas gdy na Południu bindi stanowi bardziej ozdobę i noszone jest często przez młode, niezamężne dziewczyny. Z punktu widzenia ajurwedy, nie bez znaczenia jest umiejscowienie znaku. Pomiędzy brwiami znajduje się bowiem najważniejsza czakra, a bindi ma chronić przed ubytkami energii poprzez to miejsce. Współcześnie spotyka się również bindi w postaci naklejek w różnych kolorach i kształtach.

Gopidaty (z ang. gopi dots) jest to rodzaj makijażu indyjskiego używanego w czasie świąt i ważniejszych wydarzeń, jak np. ślub. Gopidaty mają postać barwnych kropek (dots) i kwiatków malowanych na twarzy wokół oczu. Obecnie makijaż ten stosowany jest przez kobiety, choć w przeszłości stosowany był także przez płeć męską.

Do uzyskania stylu Bollywood weźcie ze sobą biżuterię: duże wiszące kolczyki, ozdobne kolie i naszyjniki, bransoletki, itp. Jeśli ktoś chce, można też przynieść długą spódnicę lub halkę oraz krótki obcisły top (długość najlepiej powyżej pępka).

22 kwietnia 2018 (niedziela), godz. 11:00 – DOROTA PANDEY (DAIVI RADHIKA DEVI DASI) – warsztaty hinduskie „Sari, bindi i gopidaty” – Kawiarnia w Amfiteatrze MCK.

Europenian flag

.